بازدید: 27

وقتی چشم در چشم می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1991856
چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

برترین ها: چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می دهند، شبیه یک سکانس کلیشه ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

شما قطعا چنین اتفاقی را تجربه کرده اید. اتاقی شلوغ و پر از همهمه را در نظر بگیرید. ناگهان با شخص دیگری چشم در چشم می شوید. مثل صحنه هایی است که در فیلم ها می بینیم - باقی دنیا رنگ می بازد، و این آگاهی مشترک که شما دارید به او نگاه می کنید و او هم به شما نگاه می کند، مانند پلی ارتباطی شما دو نفر را به هم پیوند می زند.

وقتی چشم در چشم می شویم چه اتفاقی می افتد؟

شکی نیست که ارتباط چشمی همیشه به این اندازه مهیج نیست - مثلا اکثر مکالمات عادی با ارتباط چشمی همراه است -، ولی تقریبا همیشه حائز اهمیت است. خیلی از پیش فرض های ما درباره شخصیت افراد بر این پایه استوار است که هنگام صحبت به ما نگاه می کنند یا نه؛ و وقتی در خیابان یا مکان عمومی دیگری از کنار غریبه ها رد می شویم و آن ها به ما نگاه نمی کنند، ممکن است احساس طردشدگی به ما دست دهد.

این ها چیز های جدیدی نیست و ما در زندگی روزمره خود با آن ها روبه رو شده ایم. اما روان شناسان و عصب شناسان دهه ها است که دارند درباره ارتباط چشمی تحقیق می کنند و به یافته های جذابی رسیده اند که از توان تاثیرگذاری آن پرده برمی دارد، از جمله این که چشمان ما چه چیز هایی را برملا می کنند و ارتباط چشمی چگونه نظر ما درباره فرد مقابل را تغییر می دهد.

وقتی چشم در چشم می شویم چه اتفاقی می افتد؟
تحقیقات نشان می دهد که زل زدن باعث جلب توجه می شود

برای نمونه، یکی از یافته های تکراری این است که چشم در چشم شدن نه تنها توجه ما را به خود جلب می کند، بلکه پیش خود نگه هم می دارد، و باعث می شود که کمتر به اطرافمان توجه کنیم.

در عین حال، چشم در چشم شدن با دیگران باعث به راه افتادن تعدادی از فرایند های مغزی می شود. این فرایند ها به ما کمک می کنند تا با این حقیقت که حالا داریم با ذهن شخص دیگری که دارد به ما نگاه می کند کلنجار می رویم کنار بیاییم. این اتفاق باعث می شود تا آگاهی ما از عاملیت آن فرد دیگر افزایش پیدا کند. ما پی می بریم که او هم ذهن و دیدگاه خود را دارد، چیزی که در ادامه باعث می شود خود ما نیز خودآگاه تر شویم.

شاید اگر تا به حال در باغ وحش با میمونی چشم در چشم شده باشید، این گونه تاثیرات را با شدت زیادی احساس کرده باشید: این حس که آن میمون هم موجودی خودآگاه است که دارد شما را بررسی و قضاوت می کند، قطعا همه چیز را تحت الشعاع خود قرار می دهد. حتی نگاه کردن به نقاشی چهره ای که به نظر می رسد دارد ارتباط چشمی برقرار می کند هم باعث شروع چندین و چند فعالیت مغزی می شود که با شناخت اجتماعی رابطه دارند - یعنی نقاطی از مغز که در فکر کردن در باره خودمان و دیگران نقش ایفا می کنند.

چشم سگ ها برای جلب نظر انسان تکامل پیدا کرده

با این حساب اصلا عجیب نیست که سوژه ذهن دیگری بودن امری بسیار پریشان گر است. شاید بد نباشد نگاهی بیاندازیم به تحقیقی که اخیرا در ژاپن صورت گرفته است.

از داوطلبان خواسته شده بود که حین تماشای فیلم یک چهره برای اسامی مشخصی فعل های مناسب پیدا کنند. برای مثال، اگر اسم "شیر" را می شنیدند، پاسخ مناسبی که می توانستند بدهند "نوشیدن" بود. نکته مهم این بود که وقتی چهره مورد نظر با داوطلبان ارتباط چشمی برقرار می کرد، آن ها در پیدا کردن افعال مناسب برای اسامی سخت تر به مشکل برمی خوردند. محققان فکر می کنند که دلیل این اتفاق این است که ارتباط چشمی - حتی با چهره ای ناشناس در یک فیلم - چنان قوی است که ذخایر شناختی ما را کاملا تحلیل می برد.

تحقیق مشابهی به این نتیجه رسیده است که چشم در چشم شدن با دیگران حافظه کاری ما را مختل می کند. حافظه کاری به آن بخش از حافظه می گویند که به ما کمک می کند اطلاعات را برای مدت کوتاهی در ذهن نگه داریم و استفاده کنیم.

البته این تمام ماجرا نیست. قوه تخیل، و تسلط بر ذهن، یعنی توانایی ما برای حذف اطلاعات بی ربط، هم تحت تاثیر قرار می گیرد. شاید این مسائل را بدون این که متوجه شوید شخصا تجربه کرده باشید. مثلا قطع ارتباط چشمی حین مکالمه با دیگران به شما اجازه می دهد تا بهتر روی مسائلی که مطرح می کنید یا در ذهن دارید تمرکز کنید. برخی از روان شناسان حتی عقیده دارند که عدم برقراری ارتباط چشمی می تواند به کودکان در پاسخ دادن به پرسش ها کمک کند.

وقتی چشم در چشم می شویم چه اتفاقی می افتد؟
پی بردن به این که شخص دیگری دارد به ما نگاه می کند اتفاقی بسیار مشوش کننده است

ارتباط چشمی نه تنها باعث می شود که فعالیت اجتماعی مغز ما چند برابر شود، بلکه تحقیقات نشان می دهد که برداشت ما از شخص مقابل را هم تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، و حداقل در فرهنگ های غربی، ما عقیده داریم که افرادی که ارتباط چشمی بیشتری برقرار می کنند باهوشتر، باوجدان تر و بی ریاتر هستند، و ما تمایل بیشتری به پذیرش گفته هایشان نشان می دهیم.

البته ارتباط چشمی بیش از اندازه هم می تواند باعث ناراحتی شود - و افرادی که بی وقفه زل می زنند ممکن است عجیب و غریب به نظر برسند. در تحقیقی که اخیرا در یکی از موزه های علمی صورت گرفت، روان شناسان سعی کردند که طول ارتباط چشمی مورد پسند را مشخص کنند. نتیجه این شد که میانگین چیزی حدود ۳ ثانیه است - و هیچ شرکت کننده ای نبود که بگوید زل زدن بیش از ۹ ثانیه را ترجیح می دهد.

یکی از تاثیرات دیگر چشم در چشم شدن که به خوبی بررسی شده است شاید به ما در توضیح این که چرا لحظه برقراری ارتباط چشمی می تواند بعضا جذاب باشد کمک کند.

تحقیقی که اخیرا صورت گرفته است نشان می دهد که چشم در چشم شدن تا اندازه ای باعث ترکیب خویشتن و دیگری می شود: ما با کسانی که ارتباط چشمی برقرار کرده ایم احساس نزدیکی بیشتری می کنیم، خصوصا از لحاظ ظاهری و شخصیتی. شاید، اگر زمینه اش فراهم باشم، وقتی بقیه سرشان به صحبت کردن گرم است، این نحوه اثربخشی باعث تقویت این حس شود که شما و شخصی که به شما نگاه می کند دارید یکی از آن لحظه های ناب را تجربه می کنید.

وقتی چشم در چشم می شویم چه اتفاقی می افتد؟
حتی زل زدن به چشمان یک نقاشی هم باعث آغاز فعالیت هایی در مغز می شود که با شناخت اجتماعی رابطه دارند.

ولی کیمیای ارتباط چشمی به اینجا ختم نمی شود. اگر تصمیم به نزدیکتر شدن بگیرید، شما و طرف مقابل متوجه خواهید شد که ارتباط چشمی به شیوه دیگری نیز شما را به یکدیگر پیوند می دهد.

در اینجا می خواهیم درباره فرایندی صحبت کنیم که به "تقلید مردمکی" معروف است و باعث می شود که مردمک های چشم شما و طرف مقابلتان همگام با یکدیگر تنگ و گشاد شوند. این پدیده به نوعی تقلید اجتماعی ناخودآگاه تعبیر شده است. شاید تعبیر عاشقانه تر آن این باشد که آن را به مثابه نوعی رقص چشمی در نظر بگیریم.

اما اخیرا در این موضوع تشکیک شده است، و محققان می گویند که این پدیده صرفا واکنشی به تغییر میزان روشنایی چشم طرف مقابل است. در فاصله نزدیک، وقتی مردمک نفر مقابل گشاد می شود، میزان تاریکی موجود در صحنه هم افزایش پیدا می کند، و نتیجتا باعث می شود که مردمک چشم شما هم گشاد شود.

البته این به این معنی نیست که گشادی مردمک از مفاهیم روان شناختی تهی است. در حقیقت، از سال های ۱۹۶۰ به این طرف، روان شناسان رابطه گشادی مردمک با برانگیختگی و تهییج ناشی از جذابیت عقلانی، احساسی، زیبایی شناختی یا جنسی را بررسی کرده اند.

این کار به بروز بحث هایی پیرامون این پرسش که آیا صورت هایی که مردمک های گشادتری دارند (که بعضا به عنوان نشانه ای برای علاقه جنسی تعبیر می شود) دیگران را بیشتر جذب می کنند یا نه منجر شده است. حداقل برخی از تحقیقات، بعضا قدیمی و بعضا متاخر، به نتایج مثبتی در این زمینه رسیده اند. ما در عین حال می دانیم که مغز گشاد شدن مردمک دیگران را به صورت خودکار پردازش می کند.

وقتی چشم در چشم می شویم چه اتفاقی می افتد؟
اگر به چشمان یک گوریل خیره شوید جای شکی باقی نمی ماند که ذهنی دیگر دارد شما را بررسی می کند

در هر صورت، قرن ها پیش از این تحقیقات، مردمک گشاد در حکمت عامیانه قطعا جذاب تلقی می شد. خانم ها حتی در مقاطع مختلف تاریخی مردمک های خود را عمدا با استفاده از عصاره گیاه شابیزک (بلادونا) گشادتر کرده اند تا جذابتر به نظر برسند.

اما وقتی در اعماق چشم های شخص دیگری خیره می شوید، فقط و فقط درگیر پیام های ارسالی از طرف مردمک او نمی شوید. پژوهش های دیگری که اخیرا انجام گرفته اند نشان می دهند که ما می توانیم احساسات پیچیده ای از میان عضلات چشم - این که شخص چشم هایش را تنگ یا باز کرده است - کشف کنیم. پس، برای مثال، وقتی حسی، چون انزجار باعث می شود تا چشم هایمان را تنگ کنیم، این "بیان چشمی" حس انزجار ما را به دیگران مخابره می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم چشم حلقه تیره ای است که عنبیه را احاطه می کند و به حلقه لیمبال معروف است. بر اساس مدارک جدید، این حلقه ها در افراد جوان تر و سالمتر بیشتر دیده می شوند و بقیه هم تا حدودی به این موضوع واقف اند. مثلا زنان دگرجنسگرایی که دنبال رابطه کوتاه مدت می گردند، مرد هایی را که حلقه های لیمبال تیره تری دارند ترجیح می دهند.

گستردگی این پژوهش ها چنان است که دیگر نمی توان به معنی این مثل قدیمی که چشم پنجره ای به روی روح انسان است شک کرد. در حقیقت، نگاه ژرف به چشمان دیگران به شدت تاثیرگذار است. به قول بعضی ها چشم های ما تنها قسمتی از مغزمان است که بی واسطه با دنیا ارتباط دارد.

پس دفعه بعد که به چشمان فرد دیگری خیره شدید به این فکر کنید که این کار نزدیکترین جایگزین برای "لمس مغزی" است. یا لمس روحی اگر دلتان می خواهد شاعرانه تر به این مسائل بپردازید. با وجود این صمیمیت شدید، عجیب نیست که اگر نور اتاق را کم کنید و به مدت ده دقیقه به چشمان شخص دیگری خیره شوید، اتفاقات عجیبی تجربه خواهید کرد.

منبع: bbc


وقتی چشم در چشم می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • وقتی چشم در چشم می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد؟


  چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.
 • وقتی چشم در چشم می‌شویم چه اتفاقی می‌افتد؟


  چشم در چشم شدن تا اندازه‌ای باعث ترکیب خویشتن و دیگری می‌شود: ما با کسانی که ارتباط چشمی برقرار کرده‌ایم احساس نزدیکی بیشتری می‌کنیم، خصوصا از لحاظ ظاهری و شخصیتی.
 • وقتی بیهوش می‌شویم، چه اتفاقی در بدنمان می‌افتد؟


  اخبار مرگ و میر‌های حین بیهوشی باعث شده تا بسیاری از ما دچار ترس از بیهوشی‌های حین جراحی شویم. بهترین شیوه برای کم کردن این نگرانی آگاهی در مورد آن است. در اینجا می‌خواهیم ببینیم در بیهوشی حین عمل‌های جراحی دقیقا چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد.
 • وقتی بیهوش می‌شویم، چه اتفاقی در بدنمان می‌افتد؟


  اخبار مرگ و میر‌های حین بیهوشی باعث شده تا بسیاری از ما دچار ترس از بیهوشی‌های حین جراحی شویم. بهترین شیوه برای کم کردن این نگرانی آگاهی در مورد آن است. در اینجا می‌خواهیم ببینیم در بیهوشی حین عمل‌های جراحی دقیقا چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد.
 • وقتی گرسنه می شویم در بدنمان چه اتفاقی می افتد؟


  سلامت نیوز: زمانی که انسان احساس گرسنگی می کند تغییراتی در بدن وی ایجادشده و بخش های مختلف بدن به روند ایجاد احساس گرسنگی و دریافت غذا کمک می کنند. در حقیقت فرایند گرسنگی مجموعه ای پیچیده از واکنش های بدن است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس،
 • آشنا: تا وقتی نظام جمهوری است سقوط نمی کند/ تا وقتی ترامپ از اپوزیسیون حمایت می‌کند، خیال‌مان راحت است که اتفاقی نمی افتد/جنس مطالبات براندازانه نیست


  «حسام‌الدین آشنا» روحانی‌ای است که سالهاست عبا و عمامه را کنار گذاشته؛ آن هم به دلیل آنکه کار خود را متناسب با کسوت روحانیت نمی‌داند؛ او امروز در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری فعالیت می‌کند و از مشاوران و مقربان حسن روحانی رئیس جمهوری نیز محس
 • وقتی شب‌ها دیر غذا می‌خورید چه اتفاقی می‌افتد؟


  آیا جزو افرادی هستید که عادت دارند شب‌ها دیروقت چیزی بخورند؟ عادت کرده‌اید وقتی ساعت 12 می‌شود یک خوراکی تُرد و بامزه بخورید؟ به هر حال شاید نمی‌دانید این دیروقت خوردن‌ها با بدنتان چه می‌کند. در این مطلب برایتان می‌گوییم.
 • وقتی شب ها دیر غذا می خورید چه اتفاقی می افتد؟


  سلامت نیوز: آیا جزو افرادی هستید که عادت دارند شب ها دیروقت چیزی بخورند؟ عادت کرده اید وقتی ساعت 12 می شود یک خوراکی تُرد و بامزه بخورید؟ به هر حال شاید نمی دانید این دیروقت خوردن ها با بدنتان چه می کند. در این مطلب برایتان می گوییم. به گزارش سل
 • وقتی چربی می خورید چه اتفاقی در بدن تان می افتد؟


  سلامت نیوز: اولین اتفاقی که با خوردن چربی می افتد چیست؟ خوشحال می شوید! چربی با پوشش دادن دهان و کمکی که به شما می کند تا طعم غذا مدت طولانی تری در دهان تان بماند، باعث می شود احساس لذت بیشتری بکنید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، مولکول های
 • وقتی مادر میشی، چه اتفاقی در مغز می افتد؟


  با مادر شدن بسیاری از حالات شما دگرگون خواهد شد که بیشتر آنها عاطفی است و این تغییرات به طور عمده به سوی حساس شدن مادر پیش می رود.
 • وقتی عاشق می شوید چه اتفاقی در مغز و بدن شما می افتد؟


  سلامت نیوز: معمولا تصور می شود با نگاه کردن به فرد مورد نظر عاشق می شویم، اما آنچه باعث عاشق شدن می شود، فرایندهای شیمیایی است که در مغز و بدن رخ می دهد که در اینجا به این فرایندهای شیمیایی اشاره می کنیم. تاثیر عاشق شدن بر مغز و بدن چیست؟ به گز
 • وقتی ناشتا آب می خورید چه اتفاقی در بدن می افتد؟


  وقتی از خواب برمی خیزیم برخی عادت هایی را مرتکب می شویم که همان عادت ها بیماری زا به شمار می روند.
 • وقتی عطسه می‌کنید چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟


  در هنگام عطسه کردن ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰ باکتری و میکروب از بینی و دهان شخصی که عطسه می‌کند، پرتاب می‌شود. افراد سرما خورده به دلیل تورم در انتهای بینی تحریک می‌شوند و به همین خاطر عطسه می‌کنند.
 • وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟


  می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.
 • وقتی سرِ فرزندتان داد می‌زنید چه اتفاقی می‌افتد؟


  می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد

از دهان سوشا خون می‎ریخت، گزارشگر بازی گفت وقت‎کُشی می‎کنیم/ تساوی ما با سپاهان معادلات قهرمانی را بهم می‎ریزد

از دهان سوشا خون می‎ریخت، گزارشگر بازی گفت وقت‎کُشی می‎کنیم/ تساوی ما با سپاهان معادلات قهرمانی را بهم می‎ریزد