بازدید: 25

ضعف تامین پول نو در عید غدیر امسال / سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1991829
عید غدیر امسال بازار پول نو برای دلالان و دستفروشان این صنف به موجب ضعف وجود اسکناس تازه در شعب بانکی داغ و پر سود گذشت.
ضعف تامین پول نو در عید غدیر امسال / سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نوبه گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سال هاست در کشورما با وجود تمدنی غنی و تعلق خاطر مردم این سرزمین به دین اسلام، عید غدیر به عنوان یکی از سمبل های مهم برای شیعیان این کشور محسوب می شود. در این بین یکی از سنت های دیرینه و جا افتاده، هدیه اسکناس یا پول نو به عنوان یادگاری و یا تبرک به سایر ارادتمندان به اهل بیت است.

اما موضوع قابل توجهی که قرار است به آن بپردازیم، ضعف امسال سیستم بانکی در توزیع پول نو برای عید غدیر است. سالیان متوالی است که بانک مرکزی نسبت به توزیع اسکناس های نو در شعب مخصوص برای افرادی که با لقب "سید" ریشه خانوادگی در ائمه اطهار دارند، می کند.امسال سردرگمی و معطلی این افراد در بازارها برای تهیه پول نو بسیار مشهود بود.

بیشتر بخوانید: بازار ارز به سمت پیش بینی پذیری حرکت می کند / هنوز بر عهد صیانت از ذخایر بانک مرکزی پا برجا هستم

اگر در این ایام گشتی در بازار بزرگ یا خیابان جمهوری تهران بزنید با سیدهایی مواجه میشوید که به دنبال پول نو و دست نخورده می گردند ؛ عیدی سادات در عید غدیر از نوع پول به "مایه کیسه" معروف است که در میان پول ها باعث برکت می شود.

پیدا کردن اسکناس های نو و تا نخورده برای عیدی دادن از یکی از دغدغه های سید هاست , تنوع عیدی از ۵۰۰ تومان تا  ۲ هزار تومان هم مشاهده می شود.

Image result for ‫فروش اسکناس نو در بازار‬‎

در این خصوص که چه چرخه غلطی در سیستم بانکی باعث می شود تا این پول ها بجای عرضه مستقیم به مردم اینگونه به دست دلالان با چند برابر قیمت به فروش گذاشته شود به سراغ یک دست فروش اسکناس نو رفتیم.

یکی از دستفروشان اهل بازار بزرگ تهران در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به توضیح قیمت بسته های اسکناس های نو پرداخته و می گوید: امسال از هر بسته ۱۰۰ تایی ۵۰۰ تومانی ۳۰ هزار تومان سود می برم. یعنی برای هر اسکناس ۵۰۰ تومانی ۸۰۰ تومان به فروش می رساند.

او در ادامه گفت: همچنین برای فروش یک بسته ۱۰۰ تایی یک هزار تومانی، ۳۵ هزار سود می کنم یعنی هر یک هزار تومان، یک هزار و ۳۵۰ تومان بفروش می رسد. البته در بین اسکناس های ۵۰۰ تا ۲ هزار تومانی، اسکناس یک هزار تومانی طالب بیشتری دارد.

Image result for ‫فروش اسکناس نو در بازار‬‎
این فروشنده اسکناس های نو در بازار گفت: در آخر برای فروش هر یک بسته ۱۰۰ تایی اسکناس ۲۰ هزار تومانی هم ۳۰ هزار تومان سود می کنم، یعنی هر ۲ هزار تومان به مبلغ ۲ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش می رسد.

در ادامه خبرنگار ما به میدان فردوسی سری زده و قیمت این رسته بازار هم جویا شده است؛ که همین ارقام در این مکان هم مشهود بود؛ و نکته جالب اینجاست که این نوع دلالی باعث شد تا افرادی که قصد خرید اسکناس نو داشتند با یک پرس و جو از خرید امتناع کنند.

یک منبع آگاه در یکی بانک های دولتی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که چرا اسکناس نو در اختیار متقاضیان در روز عید غدیر قرار نگرفته است، گفت: امسال بانک مرکزی برای چاپ و توزیع اسکناس نو در روز عید غدیر برنامه ای نداشت و حتی شعبی را که هر سال معرفی می کرد نیز معرفی نکرد.

در نهایت گفتنی است این نوع مبادله پول رسمی یک کشور برای اعیاد مخصوص در کوچه و خیابان ها امری مناسب و پسندیده نیست چرا که پول ملی کالا نبوده و دارای ارزش معنوی و مادی متفاوتی است. بنابر این علاوه بر این بانک مرکزی با نظارت های قوی می تواند از این نوع دلالی جلوگیری کند بلکه می تواند با چاپ به موقع پول های تازه مردم را از خرید اسکناس نو از دستفروشان  آن هم با سودهای عجیب و غریب باز دارد.

انتهای پیام/

سود کلان از فروش بسته های پول نو در اعیاد مخصوص

ضعف تامین پول نو در عید غدیر امسال / سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها