بازدید: 9

جراحی شگفت انگیز برای تولد یک نوزاد

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1990910
سلامت نیوز:رشد یک تومور به اندازه توپ تنیس در مغز زنی که ماه نهم بارداری اش را می گذراند، جان او و فرزندش را به خطر انداخته بود؛ اما جراح جوان بدون اینکه بیمارش متوجه شود در یک جراحی نفسگیر موفق شد تومور را از مغز او خارج کند تا فرزندش در سلامت کامل

سلامت نیوز:رشد یک تومور به اندازه توپ تنیس در مغز زنی که ماه نهم بارداری اش را می گذراند، جان او و فرزندش را به خطر انداخته بود؛ اما جراح جوان بدون اینکه بیمارش متوجه شود در یک جراحی نفسگیر موفق شد تومور را از مغز او خارج کند تا فرزندش در سلامت کامل به دنیا بیاید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،چند روز قبل زن 25ساله ای که دچار سردرد شدید شده بود به بیمارستان رسول اکرم(ص) رفت. او که در ماه نهم بارداری بود می گفت چند روزی است دچار سردردهای شدیدی می شود، به حدی که نمی تواند درد را تحمل کند. هرچند او گمان می کرد این نوع سردرد به دلیل شرایط بارداری است اما پزشکان با معاینه او اعلام کردند سردرد هیچ ارتباطی به بارداری او ندارد و فرزند او سالم است.


سردرد امان این زن را بریده بود و شرایطش را سخت کرده بود. به همین دلیل این بار سراغ پزشکان مغز و اعصاب بیمارستان رفت. این بار دکتر علیرضا طبیب خوئی، از جراحان بیمارستان این زن را معاینه کرد. وضعیت زن به دلیل شرایط خاصی که داشت باید به دقت بررسی می شد.

علائم او مشکوک به نظر می رسید. به همین دلیل از مغز وی تصویر برداری شد. جراح مغز و اعصاب چیزی را که با چشم می دید باور نمی کرد. یک تومور بزرگ به اندازه توپ تنیس در بخشی از مغز زن جوان ایجاد شده و شواهد نشان می داد که در حال رشد است.

وجود این تومور در مغز این زن ممکن بود به قیمت جان خودش و فرزندش تمام شود و باید هرچه زودتر از مغز او برداشته می شد. این در شرایطی بود که بارداری زن محدودیت های جدی برای تیم پزشکی ایجاد می کرد.

از سویی ممکن بود زن جوان با اطلاع از وجود تومور در مغزش به لحاظ روحی دچار آسیب شود. به همین دلیل پزشکان و خانواده این زن تصمیم گرفتند این ماجرا را از او مخفی کنند و به او گفته شد به خاطر وجود یک زائده کوچک روی پیشانی اش به بیمارستان منتقل شده است.

جراحی کم نظیر
سرانجام تیمی از متخصصان جراحی مغز و اعصاب و متخصصان زایمان تشکیل و قرار شد با وجود اینکه چند هفته دیگر تا به دنیا آمدن نوزاد زمان بود اما به دلیل خطرناک بودن ادامه این وضعیت، نوزاد به دنیا بیاید.

ابتدا تیم پزشکی چند روزی را با شیوه های دارویی و کاملا تخصصی تلاش کردند تا ریه های جنین رشد کند. وقتی این مرحله به خوبی انجام شد و پزشکان اعلام کردند به دنیا آمدن پیش از موعد خطری برای جنین ندارد اتاق عمل برای به دنیا آمدن او آماده شد.

آن روز خانواده زن باردار به او گفتند قرار است همزمان با زایمان، زائده ای که روی پیشانی او است در یک جراحی کوتاه از سرش برداشته شود. او هم که از ماجرا خبر نداشت روی تخت آرام گرفت و پس از تزریق داروی بیهوشی به اتاق عمل منتقل شد.


دقایقی از شروع عمل سزارین نگذشته بود که فرزند زن جوان در سلامت کامل به دنیا آمد؛ اما درست در همان لحظات بود که پزشکان متوجه بالا رفتن فشار در جمجمه او شدند. به این ترتیب تیم جراحی مغز و اعصاب وارد عمل شدند.

پیش از این دکتر طبیب خوئی و اعضای تیم جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رسول اکرم جراحی های پیچیده و خطرناک زیادی را با موفقیت پشت سر گذاشته بودند؛ اما این بار شرایط پیچیده تر بود. به همین دلیل جراحی با احتیاط زیادی آغاز شد.

پزشکان سر زن جوان را شکافتند. تومور در بخش حساسی از مغز جا گرفته بود و درصورتی که اشتباهی رخ می داد یا حادثه پیش بینی نشده ای اتفاق می افتاد، این امکان وجود داشت که او دچار آسیب های جسمی شود. با وجود این جراحی به خوبی پیش رفت و تومور از مغز بیرون کشیده شد و حدود 3ساعت بعد این جراحی با موفقیت به پایان رسید.

پس از عمل
ساعتی از پایان جراحی می گذشت که زن جوان به هوش آمد. او که از آنچه در اتاق عمل گذشته بود اطلاع نداشت سراغ فرزندش را گرفت و چند ساعت بعد توانست به او شیر بدهد. تیم پزشکی آنقدر ماهرانه این جراحی پیچیده را انجام داده بودند که زن جوان تصورش را هم نمی کرد چند ساعت قبل چه وضعیتی داشت و توموری به اندازه توپ تنیس از سرش خارج شده است.


دکتر علیرضا طبیب خوئی، که سرپرستی این جراحی را برعهده داشت در این باره به همشهری گفت: این توده بزرگ با گسترش از سمت راست مغز به سمت چپ، 3بطن مغز و 2شریان اصلی را درگیر کرده بود. با وجود این با تلاش همکارانم این توده از سر زن جوان خارج شد و او با حال خوب توانست نوزادش را که در انتظار او بود ببیند و به او شیر بدهد.

وی ادامه داد: همزمان با این جراحی در اتاق عمل مجاور گروه چشم پزشکی مشغول جراحی مردی میانسال بودند که به دلیل نامعلوم یک کلید شکسته وارد چشم راستش شده و از آنجا داخل جمجمه اش شده بود که بلافاصله پس از خارج کردن تومور به اتاق عمل چشم پزشکی رفتم و با همراهی همکارانم کلید شکسته از جمجمه این مرد نیز خارج شد و خوشحالم که هر دو بیمار، این دو جراحی و نوزاد در سلامت کامل هستند.


جراحی شگفت انگیز برای تولد یک نوزاد
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها