بازدید: 11

کوتاه شدن صف‌ گوشت وارداتی با جنین‌های گاوی تولید داخل

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1990795
محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین جهاد دانشگاهی بانک جنین گاو از نژاد‌های ممتاز شیری، گوشتی و دومنظوره را راه اندازی کردند.
جنین های گاوی تولید داخل، صف های طولانی گوشت وارداتی را کوتاه می کند/ از خودکفایی کامل محصولات گوشتی و لبنی تا صادرات و ارزآوری در سال تولید ملیمحمدمهدی نادری، عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا و مدیر مرکز بایوفارم (مرکز تولید جنین) در گفت وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پس از ۱۰ سال پژوهش، پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی ابن سینا، برای نخستین بار در کشور،  موفق به تاسیس بانک جنین گاو های دارای خصوصیات برتر در مسیر خودکفایی تأمین نژاد های برتر گاو شده است.

او افزود: بالا بودن هزینه های تولید هر واحد شیر و گوشت یکی از چالش های دائمی تولیدکنندگان در صنعت دامپروری بوده است، در حالی که کشور های پیشرفته در دهه های اخیر، با استفاده از فناوری "تکثیر گاو های ممتاز" با تکنیک تولید آزمایشگاهی جنین موفق به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه های تولید شده اند.

نادری در ادامه توضیح داد: با نگاهی به این چشم انداز، پژوهشگاه جهاد دانشگاهی ابن سینا از سال ۹۴ با انجام مراحل اولیه تحقیقات برای اولین بار در کشور اقدام به تأسیس بانک جنین از گاو های ممتاز نژاد های شیری (جرزی)، دومنظوره (سیمنتال) و گوشتی (شاروله، لیموزین و آکیتن) با هدف ارتقای بهره وری تولیدات دامی کشور کرده است.

مدیر مرکز تولید جنین یادآوری کرد: پروژۀ کلان ملی "تکثیر گاو های با خصوصیات برتر با تکنیک تولید آزمایشگاهی جنین" در سال ۹۶ به عنوان "طرح برتر جهاددانشگاهی" برگزیده شد و یکی از پروژه های برتر جهاد دانشگاهی که دارای جاذبه های اقتصادی قابل توجه برای صنعت دامپروری و حمایت از رونق تولید ملی است، شناخته شد.

او تصریح کرد: در حال حاضر شاهد استقبال گرم بسیاری از نهاد های عمومی مانند آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شرکت های خصوصی که جهت خرید محصول مذکور قرارداد های را منعقد کرده اند، هستیم. اساس این پروژۀ ملی استفاده از فناوری های نوین تولیدمثل است و هدف آن کاهش هزینه ها و افزایش بازده تولید در گاو های ممتاز گله انتخاب شده است.
سالانه حدود ۶۰ جنین  با کاربرد فناوری لقاح آزمایشگاهی، منتقل می شود
نادری افزود: با کاربرد فناوری لقاح آزمایشگاهی، سالانه حدود ۶۰ جنین از هر گاو ممتاز تولید و به رحم گاو های غیرممتاز منتقل می شود. بر این اساس، پژوهشگاه ابن سینا با اجرای این طرح توانسته با تولد گوسالۀ ممتاز از گاو های غیر ممتاز، ارزش افزوده جدیدی در صنعت دامپروری ایجاد کند. همچنین، این پروژه توانسته در رفع یکی از مشکلات مهم صنعت دامپروری کشور، یعنی واردات نژاد های ارزشمند گاو مانند جرزی، سیمنتال، شاروله که دشوار و نیازمند خروج ارز از کشور بوده است، موثر باشد.

به گفته او پژوهشگاه ابن سینا با واردات تعداد محدودی گاو با خصوصیات برتر و از نژاد های مختلف و تولید جنین از آنها، برای اولین بار در کشور موفق به تاسیس بانک جنین از نژاد های گوشتی، شیری و دومنظوره گردید که موجب امیدواری دامداران در سهولت دسترسی به نژاد های مورد نظر خود در داخل کشور گردیده است.بیشتر بخوانید:  فناوری های نوین حوزه شناختی با اهداف درمانی توسعه می یابداین عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت: تکثیر گاو های ممتاز نژاد گوشتی در داخل کشور به جای واردات آن ها و خودکفایی در تولید گوشت و خودکفایی در تولید کره با تکثیر گاو های نژاد جرزی که چربی شیر آن ها حدود ۶ درصد در مقایسه با ۲/۳ درصد یعنی ۲ برابر گاو های موجود است، از مهمترین کاربرد های این پروژه است که در صورت سرمایه گذاری بخش دولتی یا خصوصی در تأمین گاو های با خصوصیت برتر اولیه، مقدور گردیده و در مدت کوتاهی به ثمر خواهد نشست.

او در پایان گفت: در خصوص صادرات محصول و ارزآوری هم مذاکرات اولیه ای با برخی کشور ها شده است و انتظار می رود در آینده نزدیک، ضمن تأمین نیاز داخل بتوان در این زمینه هم اقدام موثری کرد.
 
انتهای پیام/

کوتاه شدن صف‌ گوشت وارداتی با جنین‌های گاوی تولید داخل
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها