بازدید: 167

تاکید امام رضا (ع) بر اهمیت عید غدیر خم

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1990700
«امام رضا (ع)» در مورد عید غدیر خم فرموده‌اند: پدرم از پدرش شنیده است که عید غدیر در بین اهل آسمان شناخته‌شده تر است تا در بین اهل زمین به‌ راستی‌ که خداوند در این روز گناه ۶۰ هزار نفر را می‌آمرزد.
به گزارش افکارنیوز،

سید ابراهیم قائمی کارشناس علوم قرآنی با اشاره به معنی لغوی «عید غدیر» گفت: «غدیر» به معنای جایی در بیابان که در آن آب باران جمع می شود و «خم» نیز به مکانی می گویند که مردم در آنجا لباس هایشان را شست وشو می کنند.

اخبار مذهبی _ وی پیرامون واقعه «عید غدیر» افزود: در حجة الوداع واقعه غدیر خم اتفاق افتاد که به عنوان بزرگ ترین رویداد برای دین اسلام و شیعیان محسوب می شود. این عید به خاطر عظمتش با تعابیر مختلف مثل «اشرف العید» نیز از آن یاد شده است.

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: عید سعید غدیر خم که به عنوان بزرگ ترین عید شیعیان از آن یاد می شود روزی است که همه نگاه عالم به سوی ولایت و نقش آن در پیشبرد اهداف اسلام ناب متمرکز می شود. روزی که خداوند دستور داد تا «امیر المومنین (ع)» به عنوان جانشین «پیامبر (ص)» معرفی شود، بدین ترتیب رسالت دین اسلام بر امت به طور کامل اعلام شد.

قائمی ۱۸ ماه ذی الحجه که مصادف با «غدیر خم» بوده و به عنوان بزرگ ترین عید شیعه از آن یاد می شود با اهمیت دانست و اظهار کرد: در این روز «پیامبر اکرم (ص)» به دستور خداوند آخرین وظیفه خود یعنی تعیین جانشینی خود را برای جامعه اسلامی و در بین حجاج انجام دادند تا حجت را برای همه مسلمانان تمام کنند.

وی در ادامه افزود: «پیامبر اکرم (ص)» در این گردهمایی «حضرت علی (ع)» را به عنوان ولی و جانشین خود معرفی کردند تا دین مبین اسلام در ابتدای راه با چالش روبه رو نگردد و با کمک و حمایت ولایت و امامت مستحکم و پابرجا باقی بماند.

این کارشناس قرآنی اظهار کرد: اهمیت این روز در عهد و پیمانی است که «پیامبر اکرم (ص)» بر گردن مردم گذاشتند در این روز رسالت پیامبر(ص) تکمیل شد و به طور کامل ابلاغ گردید. «پیامبر اکرم (ص)» به حجاج و مردم حاضر در آنجا اعلام کردند هرکس من مولای او هستم از این پس «علی (ع)» مولا و پیشوای او خواهد بود.

قائمی به برگزاری آیین ها و مراسم در زمان ائمه اشاره کرد و تأکید کرد: گرامی داشتن عید غدیر از زمان خود «امیرالمؤمنین (ع)» توسط فرزندانشان گرامی داشته می شد و در این روز مردم کوفه را میهمان می کردند و این به سنتی تبدیل شده بود.

وی در خصوص روایات ثبت شده در خصوص عید غدیر و تأکیدات «امام رضا (ع)» اشاره کرد و افزود: «امام رضا (ع)» در مورد عید غدیر خم فرموده اند: پدرم از پدرش شنیده است که عید غدیر در بین اهل آسمان شناخته شده تر است تا در بین اهل زمین به راستی که خداوند در این روز گناه ۶۰ هزار نفر را می آمرزد، همه فکر می کنند شب قدر شب آمرزش گناهان است درحالی که روز غدیر بالاتر از همه این روزها و شب ها است، اگر در ماه مبارک رمضان خداوند انسان را از آتش دوزخ خداوند می رهاند در روز عید غدیر خم تعداد بیشتری را مورد عفو قرار می دهد.

این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: در روایاتی از «امام صادق (ع)» غدیر عید بزرگ خداوند است. خداوند پیامبر(ص) را مبعوث نکرده مگر برای بیان این رسالت، این روز در آسمان روز عهد و پیمان است. در روایتی دیگر از «پیامبر (ص)» بیان شده اگر در این روز «حضرت علی (ع)» را به مردم به عنوان جانشین معرفی نکنم تمام اعمال و رسالتی که تابه حال انجام داده ام از بین خواهد رفت.

وی در خصوص اعمال واردشده در عید غدیر خم بیان کرد: در این روز غسل بسیار مورد تأکید بوده است و دیدار با مؤمنین و صله رحم نیز سفارش شده است، بر طبق روایات هر کس در این روز به دیدار دوستان، مؤمنین و یا آشنایان برود ثواب بسیاری برای او نوشته می شود و بعد از مرگ نیز ۷۰ هزار فرشته برای او دعا می کنند حتی در روایات آمده است هر کس در این روز بتواند تبسمی بر روی لب مؤمنی ایجاد کند خداوند ۱۰۰۰ حاجت او را برآورده می کند و در روز قیامت مورد رحمت قرار می گیرد.

قائمی اظهار کرد: در روایات آمده است «امام صادق (ع)» در خصوص ثواب اطعام و میهمانی در روز غدیر خم بسیار تأکید کرده اند، زیرا این کار ارزش زیادی دارد. استعمال کردن بوی خوش و خواندن دعای ندبه و دعای غدیریه واردشده است و به هنگام دیدن مؤمنین گفتن ذکر «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ» و پوشیدن لباس های نو بسیار مورد تأکید قرارگرفته است.

وی با ارزشمند خواندن نماز «عید غدیر» خاطرنشان کرد: نماز عید غدیر هنگام ظهر برگزار می شود، این نماز دورکعتی است که در هر رکعت حمد، ده مرتبه سوره اخلاص، ده مرتبه آیت الکرسی و ده مرتبه ده مرتبه سوره قدر مورد تأکیدقرار گرفته است، زیرا نماز غدیر ثواب بسیاری برای برگزار کننده آن دارد.

 


تاکید امام رضا (ع) بر اهمیت عید غدیر خم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران