بازدید: 8

پاکستان دیپلمات هند را احضار کرد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1990680
پاکستان یک دیپلمات هندی را به وزارت خارجه این کشور فراخواند.

پاکستان دیپلمات هند را احضار کردبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پاکستان امروز یک دیپلمات هندی در اسلام آباد را به دلیل استفاده دهلی نو از موشک های ضد تانک در منطقه مرزی دو کشور احضار کرد.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد معاون کمیسرعالی هند به وزارت خارجه فراخوانده شد و محکومیت نقض پیاپی آتش بس از سوی این کشور در مناطق مرزی دو کشور که منجر به کشته شدن دو غیرنظامی و زخمی شدن یک کودک شد، به وی ابلاغ شد.

پیشتر رسانه های خبری گزارش دادند که ارتش هند با خمپاره و موشک های ضد تانک غیرنظامیان را هدف قرار داده است. ارتش پاکستان همچنین اعلام کرد در تیراندازی تلافی جویانه آن ها دو سرباز هندی کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند.

پاکستان از هند خواست به نیرو های نظامی خود دستور دهد تا به آتش بس دو جانبه پایبند باشند. هفته گذشته نیز وزارت خارجه پاکستان پس از شلیک های گسترده در مرز دو کشور، یک دیپلمات هندی را احضار کرد. 

تنش ها میان اسلام آباد و دهلی نو از اواسط مرداد ماه و به دنبال تصمیم هند برای اصلاح ماده ۳۷۰ و ۳۵ اِی قانون اساسی این کشور که به خودمختاری منطقه جامو و کشمیر مربوط می شد بالا گرفت. بر اساس این تصمیم، هند خودمختاری منطقه کشمیر را لغو کرد و قلمروی آن را به دو ناحیه تحت نظارت دولت فدرالی، جامو و کشمیر یک منطقه و لداخ منطقه دیگر، تقسیم کرد.

به دنبال آن، جو کشمیر به شدت متشنج شد و پاکستان و چین، دو کشوری که بر سر این منطقه با هند اختلاف دارند، به این تصمیم دهلی نو اعتراض کردند. اسلام آباد به شدت این تصمیم را محکوم و نخست وزیر این کشور هند را با نازی های آلمان مقایسه کرد و گفت مردم و نظامیان پاکستان حاضرند تا آخر با دهلی نو بجنگند. پاکستان همچنین خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل شده بود که این شورا برای نخستین بار طی ۵۰ سال، نشستی اضطراری برای گفت وگو درباره بحران در کشمیر برگزار کرد، اما این نشست بدون صادر کردن بیانیه مشترک به پایان رسید.

هند و پاکستان که فقط بخشی از منطقه کشمیر را تحت کنترل دارند، مدعی مالکیت کل این منطقه هستند. این منطقه از زمان استقلال دو کشور در سال ۱۹۴۷ به منطقه مورد مناقشه بین دو کشور تبدیل شد. در حال حاضر هند حدود ۴۵ درصد این منطقه و پاکستان ۳۵ درصد آن را تحت کنترل خود دارد. ۲۰ درصد باقیمانده هم تحت کنترل کشور چین است.

انتهای پیام/


پاکستان دیپلمات هند را احضار کرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها