بازدید: 32

ضرب‌الاجل دولت برای اکران حقوق‌ها

منبع : فرارو کد خبر: 1989321
دولت تمام دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد تا پایان شهریور ماه، نسبت به درج یا تکمیل حقوق مدیران و کارکنان خود در سامانه حقوق و مزایا اقدام کنند. این خبری است که دیروز، جمشید انصاری در یک نشست داده است. براساس تصمیم دولت، پس از درج کامل اطلاعات حقوق مدیران، درباره رونمایی از این سامانه برای مردم تصمیم‌گیری خواهد شد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، از تعیین ضرب الاجل دولت برای تکمیل سامانه حقوق و مزایا و اکران حقوق ها خبر داد.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، طبق اعلام جمشید انصاری، دولت به دستگاه های اجرایی که هنوز اطلاعات حقوق مدیران و کارکنان شان را در سامانه حقوق و مزایا ثبت نکرده اند، مهلت داد تا پایان شهریور ماه به این تکلیف قانونی عمل کنند.
 
دولت مصوب کرده که پس از درج کامل اطلاعات، درخصوص رونمایی از این سامانه برای مردم، تصمیم گیری کند. پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی برای دستگاه هایی که تا پایان مهلت تعیین شده، اقدام به ثبت اطلاعات نکنند، یک عمل بازدارنده است؛ بر اساس این پیشنهاد، حقوق کارکنان پرداخت نمی شود؛ مگر اینکه در سامانه حقوق ثبت شده باشد.
 
در کنار این مساله، رئیس جمهور دستور داد تا حقوق مدیران صندوق های بازنشستگی و شرکت های تابعه آنها نیز در سامانه حقوق و مزایا وارد شود. این سامانه، محصول اتفاقاتی است که در سال ۱۳۹۵ در مورد برخی حقوق ها رخ داده بود.
 
افشای برخی حقوق های غیرمتعارف که معروف به حقوق های نجومی شد، این مطالبه را شکل داد تا حقوق مدیران کشور، در دسترس عموم مردم قرار گیرد. در تمام دنیا نیز پرداختی هایی که از منابع عمومی انجام می شود، در سامانه ای مشخص به شکل شفاف، در اختیار مردم است.

دولت تمام دستگاه های اجرایی را مکلف کرد تا پایان شهریور ماه، نسبت به درج یا تکمیل حقوق مدیران و کارکنان خود در سامانه حقوق و مزایا اقدام کنند. این خبری است که دیروز، جمشید انصاری در یک نشست داده است. براساس تصمیم دولت، پس از درج کامل اطلاعات حقوق مدیران، درباره رونمایی از این سامانه برای مردم تصمیم گیری خواهد شد.
 
اگر دستگاه ها از تکمیل یا درج اطلاعات سر باز زنند، پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور، اجرای یک بندبازدارنده از قانون است؛ به ترتیبی که هیچ دستگاهی قبل از ثبت اطلاعات حقوق در سامانه حقوق و مزایا، مجوز پرداخت حقوق را نداشته باشد. بهانه اصلی برگزاری نشست خبری دیروز، حول پانزدهمین «جشنواره شهیدرجایی» بود، اما در عمل سوژه اصلی سوالات خبرنگاران، سامانه حقوق و مزایا شده بود.
 
براساس تکلیف دولت، طراحی و استقرار سامانه حقوق و مزایا، برعهده سازمان اداری و استخدامی کشور است. آن طور که جمشید انصاری، رئیس این سازمان اعلام کرده، طراحی این سامانه در اسفند ۹۶ نهایی شده و در فروردین ۹۷، سامانه مستقر شده است. به گفته انصاری، از آن زمان، دستگاه های اجرایی، اعم از دستگاه های زیرمجموعه قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه و دستگاه ها و نهادهای زیرنظر دفتر مقام معظم رهبری، طبق قانون مکلف بودند که اطلاعات حقوق مدیران و کارکنان خود را وارد کنند.
 
رئیس سازمان اداری و استخدامی، مسوولیت عدم ورود اطلاعات را متوجه دستگاه ها دانست و گفت: «در این زمینه خود دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد که چرا قانون را اجرا و اطلاعات را وارد نکرده است.» فارغ از بحث ورود اطلاعات، مساله دوم، در دسترس قرار دادن این اطلاعات(حقوق مدیران) نزد مردم است. طبق توضیحات انصاری، نحوه عمومی کردن این اطلاعات، در سامانه ها و سایت های اطلاع رسانی دستگاه ها امکان پذیر خواهد بود و مسوولیت این موضوع نیز بر عهده دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی است.

تصمیم جدید دولت
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خبر داد که در جلسه ششم مرداد ماه هیات دولت، گزارشی از آخرین وضعیت سامانه حقوق و مزایا ارائه شده و اسامی دستگاه هایی که اطلاعات را وارد نکرده یا به شکل ناقص وارد کرده اند، در اختیار اعضای هیات دولت قرار گرفته است. پس از قرائت این گزارش، دولت در آن جلسه تصمیمات مهمی گرفت و طی مصوبه ای ۴ بندی ابلاغ کرد. براساس بند یک مصوبه دولت، دستگاه های اجرایی که با اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور، تاکنون اطلاعات پرداخت های کارکنان و مدیران خود را در سامانه یادشده، درج یا تکمیل نکرده اند، حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری مهلت دارند تا در این مورد اقدام کنند.
 
به گفته رئیس سازمان اداری و استخدامی، به تمامی دستگاه های این موضوع، در هفته گذشته ابلاغ شده است. همچنین براساس آخرین مصوبه دولت، سازمان ادارای و استخدامی کشور باید پیگیری و هماهنگی لازم درخصوص ورود اطلاعات قوه قضائیه و سازمان های وابسته و نهادها و بنیادها و موسسات زیرنظر مقام معظم رهبری را هم انجام دهد. در این خصوص، انصاری خبر از برگزاری جلساتی با مسوولان قوه قضائیه، داده است. او در رابطه با علت عدم ورود اطلاعات قوه قضائیه در سامانه حقوق توضیح داد: «مطابق با اعلام قوه قضائیه، اطلاعات حقوق این نهاد در پایگاه خود قوه وارد شده و فقط به سامانه اصلی (سامانه حقوق و مزایا) منتقل نشده است.»

در بند سوم مصوبه دولت، به حذف موازی کاری در زمینه سامانه حقوق تاکید شده است چراکه طبق قانون بودجه ۹۸، دستگاه های اجرایی ملزم به ارائه اطلاعات پرداخت حقوق و مزایا به خزانه داری کل کشور هستند و به همین دلیل، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف شده است تا هماهنگی لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی، برای اجتناب از موازی کاری به عمل آورد.
 
در نهایت طبق بند چهارم، سازمان اداری و استخدامی کشور باید گزارش نهایی مربوط به تکمیل ورود اطلاعات به سامانه را قبل از پایان شهریور ماه سال جاری به هیات وزیران ارائه کند تا درخصوص نحوه اطلاع رسانی پرداخت های مدیران و مقامات به مردم تصمیم گیری شود.
 
البته در این زمینه سازمان اداری و استخدامی پیشنهاد خاص خود را دارد؛ به گفته انصاری، در قانون یک حکم بازدارنده وجود دارد که می توان به آن استناد کرد که طی آن، ذی حسابان ابتدا باید اطلاعات پرداخت را وارد کنند و سپس پرداخت را انجام دهند. با این راهکار، احتمالا تخطی دستگاه ها از ورود اطلاعات حقوق، به حداقل خواهد رسید.

دستور رئیس جمهور درخصوص صندوق های بازنشستگی
با توجه به اینکه شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی، جزو نهادهای غیردولتی که از بودجه عمومی استفاده می کنند، تلقی نمی شدند، بنابراین حقوق و مزایای مدیران این شرکت ها، ملزم به درج در سامانه حقوق و مزایا نبوده است. اما در این باره، انصاری طی نامه ای به رئیس جمهور، پیشنهاد داده تا کلیه پرداخت های صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری تابعشان در این سامانه بارگذاری و همچنین، تصمیم گیری در مورد حقوق و مزایای آنها به شورای حقوق و مزایا منتقل شود؛ به گفته انصاری، هر دو پیشنهاد با موافقت رئیس جمهور همراه شده و این دو تصمیم، توسط سازمان اداری و استخدامی کشور به دستگاه های مشمول ابلاغ شده است.
 
در نتیجه علاوه بر اینکه اطلاعات حقوق مدیران صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری زیرمجموعه آنها به سامانه حقوق و مزایا، راه می یابد، هرگونه تغییرات در نظام پرداخت مدیران این شرکت ها نیز باید در شورای حقوق و مزایا بررسی و تایید شود.از نحوه انتصاب میعاد صالحی تا حقوق جمشید انصاری
در نشست خبری دیروز، علاوه بر سامانه حقوق و مزایا و جشنواره شهید رجایی، دیگر مسائل مرتبط با سازمان اداری و استخدامی کشور نیز مورد سوال خبرنگاران قرار گرفت؛ مسائلی چون آخرین وضعیت پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی قوه قضائیه، کیفیت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، حواشی انتصاب در مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری، سقف و کف حقوق مدیران و تغییر وضعیت نیروهای قراردادی دولت.

تغییر وضعیت قرارداد: رئیس سازمان اداری و استخدامی در مورد تغییر وضعیت قرارداد برخی کارکنان دولت گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهادهایی درباره تغییر وضعیت نیروهای قراردادی دولت ارائه کرده اند که در حد ایده و طرح است و براساس قانون خدمات کشوری بنایی برای این تبدیل وضعیت وجود ندارد. به گزارش «ایرنا»، او درباره برنامه سازمان اداری و استخدامی برای تبدیل وضعیت این افراد گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری در اسفندماه ۱۳۹۷ دائمی شد و آنچه در قانون آمده است، تبدیل از وضعیت به وضعیت دیگر پیش بینی نشده است. انصاری ادامه داد: براساس قانون برای مشاغل حاکمیتی استخدام رسمی داریم و برای تصدی های تکلیفی دولت، استخدام پیمانی و در برخی موارد نیز می توانیم برای مشاغل موقت قرارداد کار معین به کار بگیریم، مشاغل کارگری نیز قرارداد کارگری است و این چهار نوع استخدامی است که در قانون مدیریت خدمات کشوری پیش بینی شده است. وی تاکید کرد: اساسا در قانون بنایی برای تبدیل این شقوق به هم وجود ندارد و افراد اگر می خواهند رسمی شوند باید در آزمون شرکت کنند و پذیرش شوند و سوابق خدمت در شکل قبلی مورد محاسبه قرار می گیرد.

جزئیات انتصاب میعاد صالحی در صندوق بازنشستگی کشوری
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره انتصاب میعاد صالحی در صندوق بازنشستگی کشوری گفت: به استناد تبصره ذیل ماده ۱۷ قانون ساختار جامع رفاه اجتماعی که در سال ۸۳ به تصویب مجلس رسید، کلیه کسانی که به عضویت یکی از ارکان (مدیرعامل، عضو هیات مدیره و...) صندوق منصوب می شوند، باید دارای مدرک کارشناسی ارشد به انضمام پنج سال سابقه در رشته های مدیریت، حسابداری، امور پزشکی، امور بیمه گری و... باشند.
 
انصاری تصریح کرد: در نتیجه قبل از انتصاب افراد، باید از سازمان اداری و استخدامی استعلام شود که آیا شخص مورد نظر، این شرایط را دارد؛ در رابطه با انتصاب آقای صالحی که در فروردین ماه انجام شد، وزارت کار استعلامی از ما نکرد. رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: پس از گذشت چهار ماه و در یازدهم تیرماه، وزارت کار از ما استعلام کرد درحالی که مطابق با قانون، قبل از اعلام پاسخ سازمان اداری و استخدامی، انتصاب نافذ نیست.
 
او اضافه کرد: در تیرماه که از ما استعلام کردند، طبق بررسی هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم اطلاعات ناقص است و ما نیز پاسخ دادیم «با عنایت مدارک و مستندات ارسالی و بررسی های به عمل آمده، براساس قانون انتصاب نامبرده در سمت پیشنهادی با رعایت ضوابط مربوطه بلامانع است.»
 
انصاری افزود: در رابطه با سابقه آقای صالحی، از نظر تحصیلات مشکلی وجود نداشت، منتها در مورد سابقه کار، اطلاعات ناقصی به ما ارائه کرده بودند و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که در مجموع آقای صالحی به جای ۶۰ ماه، حدود ۵۷ ماه سابقه مدیریت دارد. معاون رئیس جمهور گفت: درواقع با توجه به اینکه ما اطلاعات دقیقی نداشتیم، اعلام کردیم که با رعایت ضوابط مربوطه، انتصاب آقای صالحی بلامانع است.

حقوق رئیس سازمان اداری: یکی از موضوعاتی که همواره از رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور مورد سوال قرار می گیرد، رعایت یا عدم رعایت سقف حقوق پرداختی به مدیران دولتی است. به گزارش «ایسنا» انصاری با اشاره به اینکه بررسی ها نشان از پرداخت های قانونی در دولت دارد، گفت: برای امسال حداقل پرداخت حقوق یک میلیون و ۵۶۳ هزار تومان است که حداکثر پرداختی باید تا هفت برابر باشد این درحالی است که بررسی وضعیت نشان می دهد که پرداخت های حقوقی انجام شده در دولت از این حد تجاوز نکرده است.
 
او با اشاره به پرداخت ها برای اعضای دولت نیز اظهار کرد: طبق مصوبه شورای حقوق و دستمزد سقف دریافتی نباید بالاتر از ۱۰ میلیون تومان باشد و این در سه سال اخیر تغییر نکرد، اما در سال جاری دستخوش تغییراتی شد که این همچنان طبق قانون پرداختی ها انجام می شود، به طوری که حکم حقوقی من به عنوان معاون رئیس جمهور و با ۳۳ سال سابقه خدمت به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد. انصاری همچنین درخصوص تفاوت پرداخت ها، گفت: دولت مکلف است تا پایان برنامه ششم توسعه، تفاوت پرداخت ها در مشاغل مشابه را به ۲۰ درصد کاهش دهد.
 
او افزود: پیشنهادهای لازم از سوی سازمان اداری و استخدامی ارسال شده است اما این پیشنهادها مستلزم افزایش پرداخت گروه های کم درآمد است نه کاهش درآمد کسانی که دریافتی بیشتری دارند. انصاری ادامه داد: با این حال با توجه به محدودیت بودجه ای در سال جاری، این موضوع برای امسال اجرا نمی شود اما به تدریج تا پایان برنامه ششم اجرا خواهد شد.

تعداد کارمندان دولت ایران: رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با اعلام تعداد کارمندان دولت ایران و مقایسه آن با برخی کشورهای پیشرفته، سعی کرد بر فرضیه وجود دولت حجیم در ایران، تشکیک وارد کند. انصاری تعداد کارمندان دولت را دو میلیون و ۷۶۹ هزار نفر و تعداد بازنشستگان کشوری را یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر عنوان کرد.
 
در واقع با توجه به جمعیت ۸۲ میلیون نفری ایران، به ازای هر ۳۷ نفر، یک کارمند در دولت وجود دارد. به گفته انصاری، این عدد برای ژاپن معادل ۲/ ۳۸ نفر بوده که تفاوت چندانی با ایران ندارد. همچنین انصاری، تعداد کارمندان دولت فرانسه را در سطح ملی ۵/ ۲ میلیون نفر، اعلام کرد، که با توجه به جمعیت فرانسه، به ازای ۸/ ۲۶ نفر یک کارمند دولتی مشغول است.

ضرب‌الاجل دولت برای اکران حقوق‌ها
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها