بازدید: 27

عراقچی: دستور ارزی از رئیس‌جمهور داشتم

خبرگزاری فارس در مصاحبه‌ای با عراقچی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی به اتفاقات شش ماه دوم سال ۹۶ پرداخته است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:  او اگر چه بخش هایی از روایت هایش را به آینده موکول کرده، اما تأکید می کند که مداخله در بازار فردایی ارز به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور و تأیید رئیس کل بانک مرکزی انجام شده است و با توجه به اینکه این موضوع در زمره وظایف و اختیارات حاکمیتی بانک مرکزی محسوب می شود، نمی توان مطابق آنچه دادستان در کیفرخواست مطرح کرده این اقدام را مصداق قاچاق ارز دانست. به خصوص با توجه به اینکه همه مبالغ مربوط به مداخله ارزی به خزانه بانک مرکزی بازگشته و دادگاه نیز هیچ اتهامی مبنی بر سوء استفاده شخصی به عراقچی وارد نکرده است. او همچنین عدم مداخله بانک مرکزی و به نوعی ر هاشدگی بازار ارز را در اسفند سال ۹۶ به عنوان عاملی مؤثر برای در رفتن فنر قیمت ارز در سال ۹۷ عنوان می کند که اکنون بانک مرکزی با ابزار های در اختیار به خوبی آن را کنترل کرده است. مهم ترین نکات این مصاحبه را در زیر بخوانید :

ما از اول شهریور ۹۶ وقوع بحران ارزی را پیش بینی کرده بودیم و آن را قطعی می دانستیم. برآورد هایی داشتیم و پیش بینی می کردیم که بازار ارز وضعیت مناسبی نخواهد داشت.

مجموعه دولت هشدار های بانک مرکزی را جدی نگرفت. ملاحظه می کنید که نه مدیریت واردات انجام شد، نه اولویت بندی کالا های وارداتی مدنظر قرار گرفت.

اشاره ای در کیفرخواست صادره علیه من وجود دارد که گویی من تصمیم گرفته ام صرافی های خاصی را انتخاب کنم که البته این موضوع صرافی های منتخب و انتخاب آن ها به سال ۹۳ بازمی گردد و از آنجا پایه گذاری شد. سال ۹۳ مداخله زیر ۲ میلیارد دلار بود که در سال ۹۶ رقم آن به رقم قابل توجهی رسید. این مداخله از کانال رسمی و از طرق شناخته شده دیگر چندان مؤثر نبود و به نقیض خودش تبدیل شده بود. ما در گزارش ها به کرات و متعدد به این مسائل اشاره کردیم و هشدار دادیم. اما از طرف دیگر هم نمی شد به یک باره آن را قطع کرد و باید با درایتی این شیوه حذف می شد یا تغییر می کرد.

در یکی از گزارش هایی که یکی از نهاد ها داده بود میزان معاملات فردایی میانگین بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار در روز شده بود. کار به جایی رسید که قیمت در بازار فردایی تعیین می شد.

در گزارش جمع بندی که دبیر شورای عالی امنیت ملی اواخر مهرماه ۹۶ خدمت آقای رئیس جمهور ارسال کرده اند به صراحت نوشته اند که بالاخره بازار فردایی یکی از پارامتر های مخل بازار است و به بانک مرکزی اجازه بدهید که در این بازار به صورت پوششی مداخله کند. آقای روحانی هم به بانک مرکزی ارجاع دادند و نه تنها با نظر مثبت بلکه جهت اجرا و دستور خاصی هم برای اجرا روی آن نامه دادند. دستور اجرا در راستای این بود که اقداماتی که در این بازار انجام می شود نقشه دشمن است و در راستای مقابله با دشمن باید این اقدامات انجام شود، یعنی صرف یک دستور ساده جهت اقدام هم نبود. آقای سیف هم روی این نامه دستوری دادند و پیگیری هایی هم روی آن انجام شد.

ما از مهر ۹۶ با موضوع ارز به ریاست آقای جهانگیری هفته ای دو جلسه داشتیم. البته عنوان جلسه بررسی مسائل اقتصادی بود، اما عمدتاً درباره موضوع ارز بود. بعد از این مراحل که عرض کردم، اقدام بعدی که انجام شد بحث هماهنگی با وزارت اطلاعات بود. حراست بانک مرکزی را هم در جریان قرار دادیم. بخش اقتصادی وزارت اطلاعات هم این اقدام را تأیید کرد و بنا به دستور مستقیم آقای دکتر سیف قرار بود همه اقدامات با هماهنگی وزارت اطلاعات انجام شود که همین اتفاق هم افتاد و همه اقدامات با هماهنگی وزارت اطلاعات و حراست بانک مرکزی انجام شد.

وقتی قرار است مداخله به صورت پوششی انجام شود، مهم ترین ابزاری که به آن نیاز دارید فردی است که از طرف بانک مرکزی این کار را انجام دهد. در نهایت با فردی به نام سالار آقاخانی یکی از کارگزارانی که از سال ۹۴ با بانک مرکزی در ارتباط بود توافق صورت گرفت. هرچند وزارت اطلاعات هم صلاحیت سالار آقاخانی را تأیید کرد.

به صورت کلی ۱۶ روز مداخله در بازار فردایی انجام شد که عمدتاً هم در دی ماه ۹۶ اتفاق افتاد. اگر به خاطرات آن روز ها مراجعه کنیم به یاد می آوریم که دی ماه روز های خاصی در کشور داشتیم و التهاباتی در سطح جامعه و شهر های مختلف به وجود آمده بود.

آخرین روز مداخله ما در بازار فردایی هم ۲۱ یا ۲۳ بهمن بود که بعد از آن بازار به آرامش رسید. تا اینکه در ۲۰ اسفند به دلیل مسائلی که ایجاد شد و صفی که پشت در صرافی ها ایجاد شد و مسائلی که بود، دوباره این اقدام شروع شد که در همان روز هم با دستگیری سالار آقاخانی خاتمه پیدا کرد.

دولت به دنبال بالا بردن قیمت ارز برای حل کردن مشکلات ریالی خودش نبود. اگر مکانیزم بازار فردایی را مرور کنیم بعد از دستگیری آقاخانی روال افزایش قیمت ارز سرعت گرفت. در آن دوره میانگین قیمت ارز حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود. وقتی مداخله در بازار فردایی را شروع کردیم قیمت ارز حدود ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود. البته در خصوص این مطلب می شود کار کارشناسی انجام داد، اما اگر این اقدام نبود واقعاً در دی و بهمن ۹۶ قیمت ارز جهش می کرد.
در نامه آقای شمخانی صراحتاً گفته شده است که مداخله پوششی در بازار فردایی انجام شود، یعنی نظر آن ها هم این نبود که بازار فردایی را به رسمیت بشناسیم. من امیدوار بودم که مانند بازار آتی سکه که در بورس کالا راه اندازی شده است، بتوانیم رسماً بازار آتی ارز را هم عملیاتی کنیم، اما نه آن زمان و نه الان هنوز زمان مناسب برای این کار نیست و نمی شد یک صرافی رسمی این کار را انجام دهد.

در فروردین ماه دو سه اتفاق همزمان افتاد. بخشی را می شود مطرح کرد و به بخشی هم در آینده باید توجه شود. ظاهر قضیه این بود که ابزار های مداخله بانک مرکزی مختل شد، چون این را آقای رئیس جمهور گفته اند من هم راحت می توانم از ایشان نقل قول کنم. آقای رئیس جمهور چند ماه پیش جایی گفتند که ذخایر ارزی ما ابتدای سال گذشته به صفر رسیده بود. اما به هر حال منابع بسیار محدود بود و تزریق از طریق صرافی ها با محدودیت مواجه بود. تزریق از کانال های تأثیرگذار دیگر هم به واسطه دستگیری سالار آقاخانی و اتفاقات دیگر قطع شده بود. البته گزارش هایی هم داشتیم که خارجی ها هم در بازار ما فعال هستند و در بعضی کشور های همسایه و نهاد های امنیتی گزارش های رسمی در این باره داده بودند.

همه این عوامل دست به دست هم داد که در فروردین به تلاطماتی بعد از تعطیلات نوروز و نهایتاً به جلسه شب ۲۰ فروردین و اتفاقاتی که در آن جلسه افتاد منجر شد که اجازه می خواهم فعلاً درباره آن جلسه صحبت نکنم تا در آینده به آن پرداخته شود.

بعد از دستگیری من در مرداد ۹۷ دو استعلام از آقای دکتر همتی درباره اقدامات ما انجام شد. آقای دکتر همتی در پاسخ هم اقدام را تأیید کردند و هم تأثیر آن در بازار را تأیید کردند و هم اینکه هیچ مشکل مالی در آن وجود نداشت. ایشان به صراحت گفته اند هیچ پولی کم نشده و همه چیز سر جای خودش است.

عراقچی: دستور ارزی از رئیس‌جمهور داشتم
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها