بازدید: 26

قرارداد چهار میلیاردی و حواشی آن

منبع : فرارو کد خبر: 1988947
ممیزی کتاب یکی از مسائل مهمی است که فرهنگ کشور همیشه درگیر آن بوده است. آثار زیادی تاکنون به دلیل ممیزی به چاپ نرسیده اند، نویسندگان فراوانی مجبور شده اند آثارشان را سانسور کنند. این در حالی است که فشار ممیزی ناخواداگاه به خودسانسوری نیز دامن می‌زند. حالا با انتشار قرارداد عجیب وزارت ارشاد برای ممیزی کتاب بر ابهامات این مسئله اضافه شده است.
قرارداد چهار میلیاردی سانسور و حواشی آن
عباس صالحی وزیر ارشاد پیشتر وعده های درباره ساماندهی ممیزی داده بود
فرارو- همزمان با انتشار فهرست دریافت کنندگان حمایت مالی از وزارت ارشاد در سال ۱۳۹۷، که روز سه شنبه، ۲۲ مرداد، در پایگاه رسمی وزارت ارشاد منتشر شد، تصویری از متن قرارداد این وزارتخانه با یک موسسه نیز به رسانه ها درز کرد که نشان می دهد امور مربوط به سانسور کتاب در سراسر کشور در سال ۱۳۹۷ به عهده این مؤسسه غیردولتی گذاشته شده است. اما وزارت ارشاد واگذاری سانسور به بخش خصوصی را تکذیب کرد. دیروز طرف قرارداد جنجالی نیز به مسئله واکنش نشان داد.

به گزارش فرارو، طبق این قرارداد جنجالی، پیمانکار از مرداد ۹۷ و به مدت ۷ ماه، ۱۳ میلیون صفحه کتاب سپرده شده از سوی وزارت ارشاد برای آنچه «تطبیق کتب ارائه شده با ضوابط نشر کتاب در سراسر کشور» نام گرفته بررسی و ارزشیابی و در ازای این کار مبلغ ۴ میلیارد تومان دریافت کرده است.

این کار به نوعی به صورت پیمانکاری انجام شده است.

شبهات زیادی درباره این قرارداد وجود دارد. مشخص نیست این قرارداد در واقع برای کل فرآیند سانسور کتاب است یا بخشی از آن است. بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت اجرای سیاست ها و ضوابط نشر کتاب بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
قرارداد چهار میلیاردی سانسور و حواشی آن
تصویر قرار داد جنجالی
وزارت ارشاد پس از انتشار تصویر قرار داد با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "فعالیت های نظارت بر کتاب و نشر یک امر نظارتی است و بر اساس ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری امر نظارت از وظایف حاکمیتی است و به موجب تبصره ماده ۲۴ همان قانون امور حاکمیتی قابل واگذاری نیست، بر این اساس بدیهی است که علی القاعده بررسی کتاب ازجمله امور حاکمیتی است و به موجب هیچ قراردادی قابل واگذاری نیست."

البته وزارت ارشاد تاکید کرده که "این وزارتخانه برای اینکه بتواند نظارت بر حوزه نشر و کتاب را با دقت، سرعت و بدون استخدام در دستگاه اجرایی و فربه کردن دولت به نحو احسن انجام دهد در همین راستا امور اجرایی و اداری این حوزه را از طریق قرار داد به یک موسسه واگذار کرده است."

با این حال توضیحات وزارت ارشاد نتوانست ابهامات این قرارداد را رفع کند. فقط پاسخی به این پرسش بود که آیا دولت می تواند سانسور را به بخش خصوصی واگذر کند یا نه، که این پاسخ نیز آنچنان روشن نبود.

از ابهامات مهم دیگر ماجرا این است که چگونه یک شرکت توانسته است در مدت کوتاه هفت ماه ۱۳ میلیون صفحه را بررسی کند. این موسسه باید چند صد کارشناس حوزه کتاب و متخصص در امور مختلف داشته باشد تا بتواند در این مدت زمان اندک ۱۳ میلیون صفحه را بررسی کند و ایرادات آن را اعلام نماید. چرا که این تیم باید بتواند بیش از ۶۰ هزار صفحه در روز را مطالعه و بررسی کند.

همین حساب و کتاب ها موجب شده است که این گمانه تقویت شود که احتمالا یک برنامه نویس حرفه ای نرم افزاری را طراحی کرده که فیلترینگ هوشمند انجام می دهد، فقط کافیست ضوابط مورد نظر در نرم افزار اعمال شود آن وقت دیگر نیازی نیست که لشکر بررس ها خود را به زحمت بیندازند و کتاب ها را بخوانند.

گمانه ای که احتمالا دور از ذهن هم نیست چرا که سالهاست که وضعیت نظارت و ارزشیابی خوب نیست و اعتراض های فراوانی به مصادیق سانسور صورت می گیرد.

سابقه تأسیس مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر» به سال ۱۳۸۳ بازمی گردد و داود حصبایی، که نام او در قرارداد به عنوان رئیس هیئت مدیره در کنار سهراب حمیدی (مدیرعامل) ذکر شده، از جمله مؤسسان آن بوده است.
 
جزییات زیادی در مورد سوابق داود حصبایی در دست نیست، اما سهراب حمیدی مدیرعامل این شرکت پیشتر معاون اداری و مالی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بوده است.

حمیدی در سال ۷۳ به عنوان رئیس اداره بررسی کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سال ۷۷ به عنوان معاون مرکز آمار و برنامه ریزی پژوهش های فرهنگی و هنری، از سال ۷۸ الی ۸۵ به عنوان رئیس مرکز گسترش آموزش های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از سال ۸۶ تا پایان ده مهر ماه ۹۲ به عنوان مدیر کل مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار بوده است.

او به مدت هفت سال مشاور اجرایی معاونت های فرهنگی و پژوهشی و به مدت سه سال نیز مشاور اجرایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد. همچنین به مدت هشت سال با حفظ سمت قائم مقام معاونت اداری، مالی و امور استان ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت بوده است.
 
او همچنین سردبیری، آماده سازی و انتشار ۷۵ شماره از نشریه «فرهنگ و پژوهش» را نیز بر عهده داشته است.

قرارداد چهار میلیاردی سانسور و حواشی آنسهراب حمیدی مؤسسه فرهنگی هنری کارآفرینان فرهنگ و هنر
به ماچیزی نمی رسد!
سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری کارآفرینان فرهنگ و هنر  چند و چونِ ماجرای قرارداد با وزارت ارشاد را شرح داده است.

او با اشاره به این قرارداد گفت: "اسم قرارداد «قرارداد پشتیبانی و اجرایی» است و پشت این قرارداد هزار نفر از اساتید دانشگاه هستند که در ممیزی نقش دارند." البته توضیح زیادی درباره کم و کیف نقش این استاتید در قرارداد مزبور نداد.

او افزود: «ما ممیزی نمی کردیم. نظارت کار دولت است و آن را واگذار نمی کند و این پول برای بررس های کتاب ها است. شصت ـ. هفتاد هزار کتاب در سال را این بررس ها می خوانند و این چهار میلیارد هزینه این کاری است که ارشاد پرداخت می کند.»
 
سوال این است که اگر ممیزی توسط این موسسه صورت نمی گیرد، بررس های آن دقیقا چه وظیفه ای را بر عهده دارند.

او تاکید کرد که " به من از این پول چیزی نمی رسد بلکه به بررس ها پرداخت می شود. " حمیدی در ادامه گفت: «اسامی بررس های کتاب در اختیار وزارت ارشاد است، ضمنا این قرارداد برای هفت ماه نیست؛ بلکه برای یک سال است؛ چون بودجه دولت از آن زمان ابلاغ می شود و گرنه از ابتدای سال این مبلغ پرداخت می شود و بررس ها کتاب ها را بررسی می کنند.»

مدیرعامل موسسه کارآفرینان فرهنگ و هنر درباره جزییات این قرارداد گفت: «ما هیچ نقشی در تطبیق این ۱۳ میلیون صفحه نداریم و اساتید، کار بررسی ها را انجام می دهند و بر اساس میزان تطبیقی که انجام می دهند، دریافتی دارند. ما در این میان فقط پرداخت ها را انجام می دهیم. ارشاد نمی تواند این پول را مستقیم پرداخت کند، چون ممیزها، شخصیت های دانشگاهی و علمی هستند و نمی خواهند برای بررسی کتاب ها اسمشان منتشر شود. موسسه ما در این میان کمتر از ۲ درصد سهم می برد و آن هم صرف هزینه جاری می شود.»

ممیزی کتاب یکی از مسائل مهمی است که فرهنگ کشور همیشه درگیر آن بوده است. آثار زیادی تاکنون به دلیل ممیزی به چاپ نرسیده اند، نویسندگان فراوانی مجبور شده اند آثارشان را سانسور کنند. این در حالی است که فشار ممیزی ناخواداگاه به خودسانسوری نیز دامن می زند. حالا با انتشار قرارداد عجیب وزارت ارشاد برای ممیزی کتاب بر ابهامات این مسئله اضافه شده است.

قرارداد چهار میلیاردی و حواشی آن
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها