بازدید: 26

۳۶۵ پرواز بازگشتی از مدینه و جده در ۲۳ روز

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1988887
رشیدیان گفت: امسال با هوشمند سازی خدمات اجرایی و کنترل عملیات و شفاف سازی آن‌ها به سطح قابل اعتنایی از خدمات رسانی و رضایت زائران دست یافته ایم.
صراط:

علی رضا رشیدیان در نشست خبری با اصحاب رسانه در مکه مکرمه افزود: سازمان حج و زیارت هم راستا با بعثه مقام معظم رهبری در جهت تحقق شعار حج سال ۹۸ که مبتنی برخودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی است گام برداشته و در این مسیر تلاش نمود تا با ارزیابی و آسیب شناسی عملکرد سال گذشته سطح خدمات خود رابه ضیوف الرحمن ارتقا دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در راستای تحقق خودسازی تمام تلاش ما آن بود که زائران دغدغه ای جز انجام مناسک و عبادات و بهره برداری از ظرفیت های زیارت نداشته باشند و در این راستا تمام برنامه ریزی های لازم با هماهنگی حوزه نمایندگی، ولی فقیه برای تحقق این امر انجام شد.

وی با استناد به نظرسنجی هایی که به اشکال مختلف طی این مدت در بین زائران انجام شد، گفت: به طور نسبی در این زمینه اکثر زائران رضایت داشتند در عین آنکه نقد ها و انتقاداتی هم هست که خود زمینه ای برای تحول و بهتر شدن درارائه خدمت به زائران است.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: در محور دوم شعار امسال یعنی اخوت دینی هم از بعد داخلی این امر به انسجام بیشتر زائران که از کرد، لر، بلوج، عرب و سایر قومیت های ایرانی و مذاهب در کنار هم قرار گرفته اند می انجامد.

رشیدیان افزود: در بعد خارجی هم جلسات متعد نماینده، ولی فقیه با بعثه های دیگر کشور ها خود نشان دهنده ظرفیتی است که بعد از چالش های اخیر جهان اسلام با شکل گیری گروهک های دروغینی، چون داعش و ...، برای عقد و تقویت اخوت دینی ایجاد شده و پیام مقام معظم رهبری که به در سطحی گسترده ها بین حجاج جهان اسلام اطلاع رسانی شد، راهگشا بود.

وی عنوان کرد: در حوزه تمدن اسلامی هم امروز شاهدیم ظرفیت های مارکسیسم، سوسیالیسم و کاپیتالیسم به انتهای راه رسیده و با توجه به نیاز مردم جهان به معنویت، صداقت، عدالت زمینه برای توسعه تمدن اسلامی بیش از پیش فراهم شده و حج موقعیت بسیار مناسبی است تا مسلمانان خودباوری را در خود افزایش داده و زمینه تعامل و بهره گیری از ظرفیت های بالقوه خود را فراهم نمایند.

رئیس سازمان حج و زیارت حضور فرهیختگان جهان اسلام و تعامل بین آنان را که امسال نشستی هم در این رابطه برگزار شد، بسیار موثر خواند.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال در حوزه اجرایی و خدمات دهی هم موفقیت های خوبی داشتیم، گفت: هدایت ها و همراهی های نماینده، ولی فقیه، تعامل نزدیک بخش های دست اندرکار موجب موفقیت های خوبی در این خدمت رسانی شد.

رشیدیان، مدیریت هوشمند و استفاده از ظرفیت فناوری های جدید برای کنترل، نظارت و مدیریت عملیات نقل ترددی، تهییج حرکت برای رمی جمرات، جابه جایی زائران در ایام تشریق و هوشمند کردن خدماتی که باید از طرف عربستانی دریافت می شد و نیز برقراری ارتباط بخش های پزشکی و بهداشتی با حوزه اجرا را از جمله دستاورد های ارزشمند امسال دانست.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه خدمتگزاری در حج نه تنها مدیران کاروان ها، خدمه و مدیران مجموعه ها و عوامل آن ها، روحانیون و پزشکان همه و همه عاشق خدمت هستند، افزود: نگاه آن ها در این خدمت رسانی، فرصت است، از این رو در این خدمت رسانی از هم سبقت می گیرند و در نتیجه این امر شاهدرضایت زائران از خدمه و مدیران بخش های مربوطه و خدمات ارائه شده بودیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به خدمات و تلاش های اجرایی انجام شده برای ارتقا سطح خدمات به حجاج افزود: در سایه تلاش ها و همگامی بخش های مختلف دست اندرکار در حج ۹۸ از نظر اجرایی توفیقاتی حاصل شد که برخی نیز برای نخستین بار رخ داد از جمله آنکه امسال سوخت ویزا های صادر شده را نداشتیم و در دقایق آخراز ویزا های سوخته یک کاروان ۸۵ نفره تشکیل دادیم.

وی ایجاد تنوع خوب در برنامه غذایی به تناسب ذایقه و سلیقه زائران کشورمان را به تناسب فرهنگ غذایی آن ها، توسعه کارکرد اپلیکیشن های موبایلی برای تسهیل خدمات رسانی به زائران، شناسایی بیماران پر خطر جهت رسیدگی بهتر، برقراری ارتباط و اینک اطلاعات پزشکی و اجرایی با بخش های مرتبط برخی از این موفقیت ها دانست.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد: واگذاری تمامی پرواز های رفت و برگشت به شرکت هواپیمایی هما و اجرای ایمن و با کمترین تاخیر آن ها از دیگر دستاورد های حج امسال است.

رشیدیان توضیح داد: برنامه ریزی عملیات پروازی ما مبتنی بر آن بود که درصدی از پرواز های زائرانی ایرانی توسط شرکت هواپیمایی سعودی و بقیه توسط شرکت های قشم ایر و هما انجام شود، اما درمذاکرات متعدد با طرف سعودی به دلیل عدم انطباق خواست ایرلاین سعودی با قوانین یاتا و نیز برنامه حج راجع به اخذ هزینه برابر برای خدمات برابر تصمیم بر استفاده از ظرفیت شرکت های داخلی شد.

رشیدیان تصریح کرد: قبل آن با شرکت قشم ایر قرارداد بسته و به طرف عربستانی هم اعلام کرده بودیم و اسلات های پروازی اخذ شده بود، اما بعد از عدم توافق با طرف سعودی آن ها تمام مجوز های پروازی قشم ایر را باطل واعلام کردند فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می تواند این پرواز ها را انجام دهد

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم و تنگنا هایی که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی داشت، در واقع در این قضیه یک همت ملی در داخل شکل گرفت و تمامی شرکت های هواپیمایی به جای رقابت در کنار هما قرار گرفتند تا پرواز های خارجی این شرکت را پوشش داده و این مجموعه بتواند با آزادسازی هواپیما های خود از خطوط دیگر در حج خدمت رسانی کند که خود همکاری ارزشمندی بود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: عملیات رفت با ۳۶۰ پرواز در طول ۲۹ روز در نهایت ایمنی و باکمترین تاخیر انجام شد به گونه ای که ۶۰ درصد پرواز ها هیچ تاخیری نداشتند، اما یک مورد بروز مشکل در هواپیما در ساری و یک مورد در تبریز رخ داد، اما با یک بسیج عمومی دوباره و با سرعت این هواپیما ها به عملیات پیوست.

وی اظهار کرد: عملیات بازگشت در زمان محدودتری از ۲۵ مردادماه تا ۱۷ شهریور ماه یعنی ۲۳ روزه انجام می شودو طی این مدت ۳۶۴ پرواز برنامه ریزی شده که در این میان با افزوده شدن یک پرواز فوق العاده ویژه انتقال بیماران به ۳۶۵ پرواز رسید.

به گفته وی، از این تعداد ۱۵۹ پروز از مدینه و ۲۰۵ پرواز از جده انجام می شود.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی شده زائران مدینه قبل به جای اینکه از مکه مستقیم به فرودگاه مدینه منتقل شوند فرصت کوتاهی در مدینه زیارت می مانند و بعد از زیارت حرم حضرت رسول (ص) به کشور بازمی گردند.


۳۶۵ پرواز بازگشتی از مدینه و جده در ۲۳ روز
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها