بازدید: 204

روح انسان پس از مرگ چه چیزهایی را می بیند؟/ چهار عملی که از سختی‌های مرگ می‌کاهد

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1987113
مرگ از قوانین فراگیر جهان هستی است که طی آن روح آدمی از بدن جدا و وارد عالم برزخ (عالمی میان دنیای مادی و فرا مادی) می‌شود.
به گزارش افکارنیوز،

مرگ سنتی همگانی و از قوانین فراگیر جهان هستی است که طی آن روح آدمی از بدن جدا و وارد عالم برزخ (عالمی میان دنیای مادی و فرا مادی) می شود. روح آدمی در آنجا به زندگی ابدی خود پس از مرگ تا روز قیامت ادامه می دهد.

اخبار مذهبی _ روح انسان پس از مرگ هوشیار است و بر حوادث درک دارد؛ مرسوم است که آدمی تا زمانی که زنده است خواب و پس از مرگ بیدار و هوشیار می شود؛ برخی از واقعیت ها در زمان حیات بر انسان پوشیده است و لحظه مرگ آشکار می شود. در لحظه مرگ رابطه انسان با اطرافیان و اطرافیانش با او قطع می شود و نمی تواند حالات و مواردی را که می بیند، برای اطرافیانش توضیح دهد.

هنگام مرگ برخی از چیز هایی که آدمی قادر به دیدن آن نبوده مانند شیطان و فرشتگان در برابر دیدگانش ظاهر می شوند. انسان با مشاهده ملک الموت و دنیای ناآشنای اطرافش، متوجه پایان زندگی دنیایی خود می شود. نیکوکاران، فرشتگان قبض روح را به شکل زیبا و همراه با بشارت، سلام و تحیت مشاهده می کنند و کافران و ستمکاران، فرشتگان را بیم دهنده و با چهره های ترسناک می بینند. هر انسانی پس از مرگ، فرشتگان ثبت اعمال را می بیند و بلافاصله از وضع خود، بهشتی و اهل سعادت یا جهنمی و اهل عذاب بودن خود آگاه می شود. در اولین مراحل انتقال یا مرگ و زندگی در برزخ، روح آدمی فرشتگان مامور رزق و روزی را مشاهده می کند.

بر اساس برخی روایات، هنگام مرگ شیطان با فرزندان و یاران خود بر بالین انسان حاضر می شوند تا او را وسوسه کنند و در دینش به شک اندازند و او را به کفر بکشانند اما اگر فرد از مومنان حقیقی باشد، شیطان نمی تواند بر او غالب شود و دین و ایمانش را بگیرد. (من لا یحضره الفقیه، جلد ۱ , صفحه ۱۳۳)

هنگام مرگ همه انسان ها صالح، پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) با ظاهری آراسته و مثال نزدنی بر روح فرد حاضر می شوند؛ اگر از مومنان باشد هنگام دیدار با این بزرگان علاقه پیدا می کند و عشق می ورزد و اگر از مومنان نباشد، هنگام مشاهده آن ها را از دشمنان خود می داند و به دیدارشان علاقه ندارد. (بحار الأنوار، ج ۸۲، ص ۱۷۴، ح ۸)

بر اساس روایتی از امام علی (ع) مال و اولاد و اعمال برای فرد مرده مجسم می شود؛ هنگامی که انسان متوجه مال خود می شود، می گوید: ای مال! به خدا سوگند من بر جمع تو حریص و بر انفاق تو بخیل بودم. شب و روز خود را برای به دست آوردن تو صرف کردم و چیزی از تو را از خود جدا نمی کردم، پس چه سود و بهره ای از تو به من می رسد؟ مال پاسخ می دهد: کفن خود را از من بگیر؛ استفاده تو از من کفنی بیش نیست.

هنگامی به فرزندان خود می رسد، می گوید: به خدا سوگند! من برای شما مهربان و حامی و نگهدارنده بودم، پس در این حال چه نفع و فایده ای از شما به من می رسد؟ فرزندان می گویند: ما تو را به قبر و گودالی که آرامگاه توست، می رسانیم و در آن پنهان می سازیم.

روح فرد مرده وقتی متوجه اعمال خود می شود، می گوید: به خدا سوگند! من نسبت به انجام شما میل و رغبت نداشتم و بر من گران و سنگین بودید. چه نفع و فایده ای از تو به من می رسد؟ عمل فرد اینجا می گوید: من قرین و همنشین تو هستم؛ در قبر و روز رستاخیزت تا زمانی که من و تو بر پروردگارت عرضه شویم. (وسائل الشیعه، شیخ حرّ عاملی، ج ۱۶، ص ۱۰۵)

مومنان پس از مرگ، بهشت و درجات والای آن را می بینند و به دلیل جدا شدن از خانواده و نزدیکان خود حسرت و اندوه فراوانی دارند. ملک الموت به آنها بهشت را نشان می دهد و می گوید: اینجا منزل شماست و نعمت پایدار، اموال، خانواده و خویشاوندانت در اینجا هستند. هر کدام از خویشاوندان و خانواده ات صالح باشند، در اینجا با شما خواهند بود. آیا راضی هستی به جای مال و ملک دنیا، این نعمت ها را دریابی؟

فرد مومن در پاسخ می گوید: به خدا قسم مشتاقم و حاضرم.

در آیات قرآن کلمه موت ۱۶۵ مرتبه، قتل ۱۵۰ مرتبه، هلک ۶۸ مرتبه، وفی ۱۴ مرتبه آورده شده است و این امر اهمیت مرگ را نشان می دهد. بر اساس احادیث و روایات دوری از گناه، وابسته نبودن به دنیا و شهوت ها، انفاق مال و نیکی به والدین از سختی های مرگ می کاهند.

 


روح انسان پس از مرگ چه چیزهایی را می بیند؟/ چهار عملی که از سختی‌های مرگ می‌کاهد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها