بازدید: 7

سردار نقدی: حرکت جهادی در ملت ما نهادینه شده است/ خدمت‌رسانی ۶ هزار گروه جهادی در سیل

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1981463
معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران گفت: انتظار ما این است که دستگا‌های دولتی افزون بر روش کارمند، مدیر و پیمانکاری از روش رجوع به مردم برای حل مشکل استفاده کنند.

سردار نقدی: حرکت جهادی در ملت ما نهادینه شده است/ خدمت رسانی ۶ هزار گروه جهادی در سیلبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران و داود درودیان مسئول گروه جهادی یونس مهمان شامگاه چهارشنبه در برنامه جهان آرا بودند.

در ابتدای این برنامه که با محوریت بازخوانی چهار دهه خدمت رسانی به مناطق محروم پخش شد، سردار نقدی اظهار کرد: مسئله حرکت جهادی در ملت ما نهادینه شده است و ما کار سختی برای گفتمان همگانی در امور جهادی نداریم.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران ادامه داد: مردم ما در مکتب فاطمی و حسینی (ع) بار آمده اند. مردم در حالی که مشکلات اقتصادی دارند، اما انفاق ها و کمک هایشان به ویژه در ایام محرم هرسال پابرجاست. مشکل ما این است که از این انگیزه های والا استفاده نمی شود.

او تصریح کرد: باید با بکارگیری صحیح نیرو، دیگران را به شوق وا داریم. در این زمینه هم جریان خوبی راه افتاده و گروه های کاری به راه افتاده است.

سردار نقدی بر همین اساس یادآور شد: دستگاه های اداری کشور ما راهشان برای پیشبرد اهداف اداری و بروکراتیک است. متاسفانه روشی به اسم اینکه از مردم برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم در نظام اداری کشور وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: باید برای گسترش فرهنگ جهادی تلاش کنیم/ جوانان امروز توانایی حماسه آفرینی در عرصه سازندگی را دارند

رئیس اسبق سازمان بسیج مستضعفین در ادامه سخنانش تصریح کرد: طرح های بزرگی در بسیج سازندگی امکان سنجی شده تا انجام دهیم، برای اینکه این ظرفیت عظیم به کار گرفته شود لازم است رده های بکار گیرنده وجود داشته باشند. در حال حاضر در حال تقسیم کار هستیم تا تمام یگان های سپاه را پای کار بیاوریم.

او با اعلام اینکه حدود ۸۰۰ گروه جهادی ورزیده در کشور وجود دارد، گفت: این گروه ها به آن پختگی و ورزیدگی رسیدند، اما اغلبِ حدود ۱۲۷۰۰ گروه جهادی موجود ظرفیت بالای تجربی مانند گروه های جهادی ورزیده ندارند لذا باید شرایط را برای فعالیت جوانان فراهم کرد.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران ادامه داد: آسان ترین کار این است که بگوییم جوانان بیایید با هم فلان کار را انجام دهیم و اتفاقا استقبال می کنند. خود جوانان متقاعد می شوند و می آیند، اما اکنون باید بستر آن فراهم شود.

سردار نقدی افزود: اگر بخواهیم نیروی جوان در بستر کار جهادی قرار گیرد، باید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که در همان ابتدا به جوان برنخورد. برخی موارد برای گروه های تازه کار قابل تحمل نیست.

رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین همچنین تاکیدکرد: انتظار ما این است که دستگا های دولتی علاوه بر روش کارمند مدیر و پیمانکاری از روش رجوع به مردم برای حل مشکل استفاده کنند.

در ادامه برنامه داود درودیان مسئول گروه جهادی یونس در سخنانی گفت: بعد از سالیان سال جهان گران مستقیم با رهبری دیدار کردند. در دیداری که با رهبری داشتیم ایشان خشنود بودند و جالب اینکه زمانی که رهبری فرمایشاتشان را بیان کردند گفتند مطالبی را می خواستم به شما بگویم که دیدم خودتان به آن توجه دارید.

وی با اشاره به دیدار گروه های جهادی با رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: از جمله نکات بسیار مهم رهبری بحث رسانه بود، اینکه کار ها در این حوزه در رسانه ها بسیار ضعیف بازتاب داده می شود.

درودیان اضافه کرد: رهبری فرمودند در زمینه رسانه کار اندکی انجام می شود و در صدا و سیما که این گزارش ها که درباره گرو های جهادی پخش می شود، خوب رسانه ای نمی شود.

مسئول گروه جهادی یونس بیان کرد: در بحث سیل کمک های مردمی را دیدیم. یکی از عواملی که کمک های مردم گسیل داده شد این بود که رسانه توجه داشت و توجه آن به کف کار بود لذا برای همه قابل لمس بود.

او یکی از نکات دیگر رهبر معظم انقلاب خطاب به گرو های جهادی را گفتمان سازی و واگذاری کار به جوانان بیان کرد و گفت: یکی از مواردی که به آن دقت نشده بحث جوانان است. در دیدار اخیر رهبری یکی از دوستان نکته ای در این خصوص و بحث انتخابات مطرح کرد که رهبری فرمودند به سمت جوانان سوق پیدا کنید و باید دولت جوانی بیاید لذا اگر مدیریت ها جوان باشد بسیاری از موارد حل می شود.

درودیان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار مزبور بحث خودسازی را هم مطرح کردند که انسان وقتی روی جسم خود کار می کند با یک دست می تواند ۱۰ تا سنگ را بشکند. ایشان همچنین تاکید کردند که اگر روی ذهن و عقاید خود کار کنید ۱۰ برابر کاری که اکنون انجام می دهید را می توانید انجام دهید.

او با اشاره به اینکه رهبری در بحث جوانان تاکید بسیار داشتند، بیان کرد: به این معنا که حرکت جهادی که قرار است تبدیل یه گفتمان شود را در خانه خود ببرید.

درودیان در ادامه با اشاره به دیگر جزئیات دیدار گروه های جهادی با رهبر انقلاب، تصریح کرد: رهبری همچنین بحث گفتمان سازی را مطرح کردند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه سردار نقدی بیان کرد: ۶ هزار گروه جهادی در جریان سیل خدمت رسانی کردند.

همچنین در این برنامه درودیان افزود: رهبری فرمودند ۱۰ تا ۱۵ درصد کل جوانان کشور جزو گروه های جهادی هستند و ۸۵ درصد کمبود جوانان در این گروه ها داریم و فرمودند که بروید و روی این کار کنید و بحث کمیت و کیفیت با هم باید جلو برود.

او گفت: توان گرو های جهادی بالا رفته است، اما از یک زمان به بعد آن رشد لازم را نداشت. یکی از دغدغه های گروه های جهادی هم همین است.

درودیان تصریح کرد: بسیج سازندگی یک معاونت ذیل سازمان بسیج است، اما گروه های جهادی نیاز به تقویت دارند. کسی با اصل ساختار مشکلی ندارد، اما دغدغه این است که وقتی بسیج سازندگی در همین حد بماند شاید گروه های جهادی نتوانند رشد کنند.

در بخش دیگری از این برنامه سردار نقدی بیان کرد: خوشبختانه این آسیب شناسی صورت گرفته و قرارگاه سازندگی در حال سازماندهی است که کل سپاه را پشت بسیج سازندگی بیاورد و کار های آن انجام شده تا کل ظرفیت سپاه و از آن بخش که این پتانسیل داشته و لازم است برای کمک به بسیج سازندگی استفاده کنیم.

او اعلام کرد که حرکت جدیدی برای تقویت بسیج سازندگی صورت گرفته است که تا چند ماه آینده مردم آن را لمس خواهند کرد.

سردار نقدی با تاکید بر اینکه برای گفتمان و غالب کردن روحیه جهادی لازم است دستگا های اجرایی مردم را وارد معادلات کنند، گفت: در بیانیه رهبری درباره گروه های جهادی، چند نکته مهم مطرح شد.

معاون هماهنگ کننده سپاه بیان کرد: از جمله خواسته هایی که از جانب رهبری مطرح شده ارتقا کمی و کیفی گرو های جهادی بوده و اینکه از کار های کوچک غفلت نکنیم.

نقدی، گفتمان سازی و همگانی کردن گفتمان جهادی را از دیگر موارد مورد تاکید رهبری برشمرد و افزود: ایشان همچنین عنوان کردند که جهادی ها در عمل باید مشوق دیگران باشند یعنی سعی کنیم رفتاری از خود نشان دهیم که مردم بدانند جهادی بودن چقدر خوب است.

او تصریح کرد: رهبری همچنین در این دیدار تاکید داشتند که محیط فعالیت اردو های جهادی باید با تقوا، توجه به خدا و ذکر همراه باشد.

نقدی ترویج فرهنگ کار را از دیگر موارد طرح شده از سوی رهبری خواند و بیان کرد: ایشان همچنین تاکید فرمودند که ارتباط با هم در گرو های جهادی و تبادل اطلاعات و تجربه باید صورت گیرد، اما در ادامه با یک انذار گفتند وارد بروکراسی نشویم چرا که این جریان باید مردمی باقی بماند. رهبری همچنین فرمودند که کار ها در گروه های جهادی باید اطلاع رسانی شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه بیان کرد: خبرنگار باید از جنس گرو های جهادی باشد تا در تمام موارد حضور داشته باشد. عموما ظرافت های گروه های جهادی زمانی اتفاق می افتد که خبرنگاران نیستند و حضور ندارد، بنابراین درست رسانه ای نمی شود. اما در مواردی مانند اربعین خبرنگار خود پیاده روی می کند و در دل موضوع قرار دارد.

او در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: نیرو های دولتی در برخی موارد به حالت اجباری کار را در این حوزه انجام می دهند، اما جوانان در گرو های جهادی با عشق و جان انجام می دهند.

سردار نقدی گفت: در جنگ یک ارتش منظم و نیرو های نظامی داشتیم که پای کار بودند. پیروزی ها از زمانی شروع شد که فهمیدیم جوانانی هستند که با تمام توان انقلابی کار کنند. همین فرهنگ باعث شد کامیون کامیون کمک در شهر ها به مردم کمک شود.

رئیس اسبق سازمان بسیج مستضعفین در ادامه یادآور شد: متأسفانه در حال حاضر در شبکه های آبیاری کشور مشکل داریم و ده ها هزار کیلومتر نهر خاکی وجود دارد که باید درست شود. پیمانکار چگونه می خواهد این ها را ساماندهی کند؟ اگر مردم را پای کار بیاوریم ظرف دو سال کار را تمام و حل می کنند.

او افزود: ما این کار ها را با دستمزد صفر انجام می دهیم و می توانیم استحصال آب داشته باشیم و کشاورزی ما رونق بگیرد. لازم است یک همراهی راهبردی بین دستگاه ها باشد. در این خصوص باید تفکر دیوان سالاری را کنار بگذاریم.

سردار نقدی بیان کرد: اکنون همین کار های مهمی که در سطح کوچک در کشور انجام می شود را می توانیم به دست نیرو های جهادی سپرده و آنها را بکارگیریم، آنها اصلا دستمزدی هم نمی گیرند.

رئیس اسبق سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: نیرو های جهادی کار های پر تعداد و پر حجم و متکثر در کشور را می توانند به سرانجام برسانند، اما پیمانکاران از این کار ها فرار می کنند.

در ادامه این برنامه درودیان بیان کرد: بحث تبادل اطلاعات بین گرو های جهادی مورد تاکید رهبری بود. در این بحث قبلا گروه ها تبادل اطلاعات می کردند، اما اکنون کمرنگ شده و نیاز به تقویت از سوی سازمان بسیج دارد.

او افزود: خدمات ویژه جهاد سازندگی بود که باعث شد قلوب مردم به دست آورده شود و گرو های تجزیه طلب دشمن شکست خورد. ما باید مردم را از نظام مطالبه گر کنیم، جهاد اداری شدن خود داستان دارد لذا باید مطالبه گری را در بین مردم ترویج داد.

مسئول گروه جهادی یونس در ادامه تصریح کرد: در نقاط محروم محرومیت هایی وجود دارد که ممکن است به چشم خیلی ها نیاید و مشخص نباشد، اما گروه های جهادی به آن پرداخته و آن را حل می کنند.

او تصریح کرد: گروه های جهادی بسیار دلسوزتر از پیمانکاران کار می کنند؛ باید از لحاظ ساختاری به گروه های جهادی توجه ویژه ای شود.

در ادامه این برنامه سردار نقدی گفت: چند سریال در سال های قبل در خصوص گروه های جهادی پخش شده، اما کلیشه ای بود، بنابراین باید فیلمنامه های جذاب نوشته شود. این موارد خیلی سطحی دیده می شود.

سردار نقدی مطرح کرد: ظرافت هایی بین گرو های جهادی و مردم وجود دارد که باید دیده شود لذا خود جهادگران دست به قلم شوند.

رئیس اسبق سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه محرمیت نسبی است، گفت: محرومیت از ابتدای انقلاب یک چیز بوده و اکنون چیز دیگری است. در ابتدای انقلاب مثلا یک جاده بود که یک ماشین هم از آن رد نمیشد برق و آب هم نداشت، اما اکنون در کوه های دوردست ممکن است چنین موقعیت هایی باشد و ممکن است برخی روستا ها بگویند ما پارک نداریم و اغلب روستا ها آب و برق دارند.

سردار نقدی ادامه داد: ریشه حرکت جهادی احساس مسئولیت است، بنابراین همه ما باید احساس مسئولیت کنیم. همه مسؤل هستند و باید در صحنه بیایند، جوانان نیز باید در وارد شوند. ما گفتیم و خواستیم که دولت در حوزه جهادی کمک کند، اما ما هم بیکار نخواهیم نشست.

رئیس اسبق سازمان بسیج مستضعفین در بخش پایانی سخنانش بیان کرد: پیام رهبری در خصوص گروه های جهادی یک منشأ و جهش بزرگ و درخشان در کار گروه های جهادی خواهد بود.

انتهای پیام/

باید بستر کار برای جوانان فراهم شود

سردار نقدی: حرکت جهادی در ملت ما نهادینه شده است/ خدمت‌رسانی ۶ هزار گروه جهادی در سیل
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها