بازدید: 11

کاهش شدید بهای نفت در بازار‌های لندن و نیویورک

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1981027
بهای نفت روز چهارشنبه تحت تأثیر افزایش ذخایر نفت خام آمریکا و نگرانی‌های فزاینده درباره کند شدن رشد اقتصاد جهانی، با کاهش روبرو شد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، در بازار لندن، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه اکتبر با کاهشی معادل ۳.۰۶ درصد نسبت به پایان معاملات روز سه شنبه، ۵۹ دلار و ۴۸ سنت معامله شد.

در بازار نیویورک، هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت / نفت خام پایه آمریکا) برای تحویل در ماه سپتامبر با ۳.۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل، ۵۵ دلار و ۲۳ سنت به فروش رفت.

بر اساس آماری که روز چهارشنبه از سوی آژانس اطلاع رسانی انرژی آمریکا منتشر شد، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته ی منتهی به نهم اوت (جمعه ۱۸ مرداد) یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یافت در حالی که تحلیل گرانی که بلومبرگ نظر آنان را جویا شده بود کاهش دو و نیم میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام آمریکا پیش بینی کرده بودند.

افزایش ذخایر نفت خام آمریکا به معنای عرضه فراوان طلای سیاه است و به طور طبیعی باعث کاهش بهای نفت می شود.

با این حال ذخایر بنزین و فرآورده های نفتی نظیر سوخت گرمایشی و گازوییل آمریکا در هفته گذشته به ترتیب یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه و یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگاپور، فیل فلین از مؤسسه خدمات مالی و مشاوره ای پرایس فیوچرز گروپ اعلام کرد این نگرانی در مورد کند شدن رشد اقتصادی جهان است که باعث کاهش بهای نفت شده است.

ین کارشناس خاطر نشان کرد: «از نقطه نظر تقاضا برای بنزین و مشتقات نفتی، ارقام گزارش (وزارت انرژی آمریکا) عالی است. اما همزمان بسیاری از سرمایه گذاران بیم دارند که به سمت یک رکود پیش برویم. چند شاخص از کند شدن احتمالی رشد اقتصادی جهان حکایت دارد.»

در حالی که قیمت نفت سه شنبه در پی اعلام تعویق اعمال تعرفه های گمرکی اضافی بر محصولات چینی از سوی آمریکا افزایش یافته بود، استفن برنوک تحلیلگر «پی وی ام ریپورتز» خاطر نشان کرد اشتیاق ناشی از این افزایش، روز چهارشنبه در پی چند ضربه شدید اقتصادی محو شد.

بر اساس آماری که روز چهارشنبه از سوی دفتر ملی آمار چین منتشر شد، تولید صنعتی این کشور ماه گذشته به شدت کاهش یافت. کند شدن رشد صنعتی چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است به کاهش تقاضای جهانی برای نفت منجر می شود.

به علاوه، آلمان که نخستین اقتصاد قاره اروپاست با کاهش یک دهم درصدی تولید ناخالص داخلی خود در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه قبلی مواجه شد.

پس از آن، نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا با سررسید ۱۰ ساله نیز چهارشنبه به طور موقت به زیر نرخ بهره اوراق قرضه دو ساله این کشور سقوط کرد. از سال ۲۰۰۷ این نخستین بار است که چنین اتفاقی می افتد. این پدیده که تحت نام «وارونگی منحی نرخ بهره» شناخته می شود نشان دهنده اختلاف سودی است که دولت آمریکا به سرمایه گذاران خریدار اوراق قرضه کوتاه مدت یا بلند مدت این کشور اختصاص می دهد.

سرمایه گذاران به طور ویژه نگران این وضع هستند زیرا این وضع شاخص پیشرویی در خصوص احتمال وقوع رکود اقتصادی است. همین امر کل بازار های مالی را تحت تاثیر قرار داده است.

انتهای پیام/


کاهش شدید بهای نفت در بازار‌های لندن و نیویورک
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها