بازدید: 15

آلاینده های پلاستیکی در قطب شمال

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1980828
برف ها و یخ‌ های قطب شمال بیش از هر نقطه دیگر در اقیانوس ها، با ذرات لاستیکی و پلاستیکی آلوده شده اند
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما، محققان با اعلام وجود آلودگی های بسیار ریز ذرات پلاستیک در برفی که در قطب شمال باریده است، درباره گسترده تر شدن آلودگی های پلاستیکی در زمین و خطری که این مساله برای ادامه حیات در کره زمین ایجاد می کند ابراز نگرانی کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی ؛ برفی که در قطب شمال می بارد، احتمالا از دیدگاه بسیاری خالص و عاری از هر گونه آلودگی باشد، ولی بررسی های اخیر در این منطقه نشان می دهد این ذهنیت فریبی بیش نیست، زیرا ذرات میکروسکوپی از آلودگی های پلاستیکی و ذرات لاستیکی در برفی که در قطب شمال می بارد نیز به چشم می خورد؛ چیزی که باد از هزاران کیلومتر آن سوتر با خود به قطب شمال آورده است و اکنون با بارش برف، در میان قطعات برف و یخ به زمین ریخته می شود.
در کنار کسانی که باور به خالص و پاک بودن برفی دارند، که در قطب شمال می بارد و صحنه های بی نظیر را به وجود می آورد، افرادی مانند مالنیا برگمن، زیست شناسی که تحقیقات اخیر بر روی برف قطب شمال را انجام داده است باور دارند که انسان رفتاری شایسته با سیاره ای که روی آن زندگی می کند نداشته است. لاستیک، پلاستیک و فایبر هایی که انسان ها تولید و مصرف می کنند بعد از مدتی دور ریخته می شوند و در نهایت سر از جا هایی در می آورند که حتی تصور آن نیز دشوار است.
نکته جالبی که برای محققان وجود داشت، این بود که با توجه به جمعیت انسانی بسیار اندکی که در قطب شمال زندگی می کنند، این آلودگی ها باید منشاء دیگری داشته باشد. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد این ذرات آلاینده از همه قاره ها و از جمله آسیا در فضا معلق شده اند، با باد های مختلف به حرکت در آمده اند و در نهایت سر از قطب شمال در آورده اند.
نکته نگران کننده دیگر نیز در این میان این است که جریان های اقیانوسی باعث می شود آلودگی هایی که در آب های زمین وجود دارند، رو به شمال در حرکت باشند به شکلی که بررسی های چندی پیش نشان داده یخ های قطب شمال بیش از هر نقطه دیگر در اقیانوس ها، با ذرات پلاستیکی آلوده شده اند و با توجه به اینکه برخی از این ذرات دارای ترکیب های سمی هستند، ادامه این روند باعث تهدید حیات خواهد بود. حتی سواحل قطب شمال نیز به آلودگی پلاستیکی دچار شده اند؛ برخی از این زباله های پلاستیکی، هزاران مایل آن سو تر به دریا ها ریخته شده اند که با جریان های اقیانوسی، سر از سواحل قطب شمال در آورده اند.
با توجه به وضعیت کنونی شاید بتوان با قاطعیت گفت که هیچ نقطه ای از زمین دیگر وجود ندارد که از شر آلاینده های تولید بشر در امان مانده باشد.

آلاینده های پلاستیکی در قطب شمال
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها