بازدید: 15

رئیس‌جمهور با اختیارات فعلی و حمایت‌های رهبری قادر به اداره بهتر کشور است

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1980825
گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به درخواست رئیس‌جمهور برای داشتن اختیارات ویژه در شرایط جنگ اقتصادی گفت: به اعتقاد من می‌توان با همین اختیارات و منابع موجود از فرصت‌های پدیدآمده به نفع حل مشکلات اقتصادی کشور استفاده کرد. همچنین در صورت لزوم مقام رهبری اختیارات مورد نظر را اگر در مسیر پیشبرد امور باشد، تفویض می‌کنند و این کار را هم البته امروز در قالب شورای عالی هماهنگی اقتصادی انجام داده‌اند.

محمدجواد آرین منش، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل سیاسی، در گفت وگو با خبرنگار ایکنا درباره نیاز امروز کشور به اعطای اختیارات ویژه به رئیس جمهور یا ضرورت استفاده بهتر از ظرفیت های قانون اساسی از سوی رئیس قوه مجریه گفت: اختیارات قانونی رؤسای قوای سه گانه در قانون اساسی دقیقاً مشخص و حدود و ثغور آن نیز تعیین شده است. در قانون اساسی اصل تفکیک قوا آورده شده و اختیارات حاکمیتی در کشور بین رهبری، رؤسای قوا، مجمع تشخیص، شورای نگهبان و برخی دیگر از نهادهای حاکمیتی تقسیم شده است و همه قدرت در اختیار و انحصار یک یا دو نهاد نیست.

داوطلبان ریاست جمهوری با شناخت از اختیارات خود در قانون اساسی نامزد می شوند

وی ادامه داد: اما کسی که می خواهد رئیس جمهور شود، آگاهانه و با شناخت نسبت به قانون اساسی کشور داوطلب اداره امور کشور شده و مردم هم انتظار دارند رئیس جمهور به وعده هایی که آگاهانه و براساس اختیارات خود در قانون اساسی داده، عمل کند و در مسیر تحقق آنها گام بردارد.

آرین منش اظهار کرد: از طرفی امروز شرایط ویژه ای بر کشور حاکم بوده وبا معضلات فراوان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه ایم؛ نرخ تورم و بیکاری روبه افزایش است، ارزش پول ملی به سرعت کم شده، رکود بی سابقه اقتصادی حاکم است، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و رشد اقتصادی منفی 5 درصد را تجربه می کنیم و صادرات نفتی به حداقل خودش رسیده است. طبیعی است در شرایط ویژه و خاص نیاز به تصمیمات متناسب بوده و لازم است از حداقل منابع حداکثر بهره وری صورت گیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: عقل حکم می کند در این شرایط نهادهای موازی کم شود و کارهای تکراری انجام نشود و از ثروت ملی با صرفه جویی صیانت شود. اگر این تصمیمات در شوراهای مربوطه اتخاذ شود و توافق و اجماعی بین نهادهای مختلف شکل بگیرد، آنگاه در موضع اجرا رئیس جمهور به منزله مجری اداره کشور می تواند از منابع حداقلی بهتر استفاده کند.

مسئولان فرافکنی نکنند

وی یادآور شد: از سوی دیگر هم اگر مشکلاتی در کشور وجود دارد مسئولان نباید به فرافکنی روی بیاورند و اگر توانایی لازم را ندارند، با کمبود منابع مواجهند و یا امکان تحقق وعده ها را ندارند؛ بهتر است به جای اینکه جملات مبهمی مانند اینکه «عده ای نمی گذارند کار کنیم» یا «اختیارات کافی نداریم» را مطرح کنند، صادقانه علت مشکلات و عدم تحقق وعده ها را برای مردم بیان کنند. این مبهم گویی ها سؤالات بیشتری در ذهن مردم ایجاد می کند و بر مشکلات می افزاید. در واقع مسئولان باید علت واقعی مشکلات مانند کاهش صادرات نفتی و کاهش درآمدهای کشور و امثال آن را صدقانه به مردم بگویند.

این نماینده سابق مجلس ابراز کرد: به اعتقاد من می توان با همین اختیارات و منابع موجود از فرصت های پدیدآمده به نفع حل مشکلات اقتصادی کشور استفاده کرد. همچنین در صورت لزوم مقام رهبری اختیارات مورد نظر را اگر در مسیر پیشبرد امور باشد، تفویض می کنند و این کار را هم البته امروز در قالب شورای عالی هماهنگی اقتصادی انجام داده اند.

آرین منش تصریح کرد: نکته مهم این است که خود مسئولان باید غیرعادی بودن شرایط کشور را باور کنند تا در این شرایط تصمیمات خاص اتخاذ کنند و نحوه اداره کشور، بودجه ریزی و کنار گذاشتن برخی مصارف و هزینه دستگاه ها متناسب با این اوضاع و احوال باشد.

وی بیان کرد: در کمال تعجب امروز با وجود آنکه کشور در شرایط غیرعادی است اما میزان مصرف انرژی و هزینه های زائد هم از سوی دستگاه های دولتی در درجه اول و بعد مردم به گونه ای است که گویی کشور در وضعیت عادی بوده و با مشکلاتی مانند تحریم روبه رو نیست؛ اینجا دولت می تواند از همین اختیارات فعلی در مسیر کاهش هزینه های دستگاه های حاکمیتی و مدیریت بهتر منابع استفاده کند.

گفت وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام


رئیس‌جمهور با اختیارات فعلی و حمایت‌های رهبری قادر به اداره بهتر کشور است
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها