بازدید: 24

پیلاتس چه تاثیری بر کمردرد مزمن دارد؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1980679
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد پیلاتس می‌تواند کمردرد مزمن غیراختصاصی را کاهش دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

کمردرد یک سندرم رایج است و به چهار نوع کمردرد حاد، تحت حاد، مزمن و راجعه تقسیم می شود. مداخلات فیزیکی جهت بهبود تعادل و توانایی راه رفتن بیماران مبتلا به کمردرد مزمن غیراختصاصی با رویکردهای مختلفی در محیط های آب و خشکی اجرا شده اند که در این میان ورزش پیلاتس به عنوان روش تمرینی مبتنی بر افزایش قدرت عضلانی و با تاثیرات مستقیم بر افزایش سلامت عمومی به روشی موثر در مدیریت کمردرد و توانبخشی آسیب ها تبدیل شده است.پژوهشگران در مقاله ای به نام " تأثیر ۸ هفته تمرینات منتخب پیلاتس در دو محیط آب و خشکی بر بیماران زن مبتلا به کمردرد مزمن غیراختصاصی " تاثیر پیلاتس را بر کمردرد مزمن بیماران زن بررسی کردند.

در این پژوهش که علی یلفانی، دانشیار دانشگاه بوعلی سینا، زهره کوماسیان، کارشناس ارشد دانشگاه بوعلی سینا و زهرا رئیسی، استادیار دانشگاه اراک انجام داده اند آمده است:« در مطالعه نیمه تجربی حاضر ۲۴ دانشجوی زن که به کمردرد مزمن غیراختصاصی مبتلا بودند با پر کردن فرم رضایتنامه، به صورت داوطلبانه شرکت کردند.معیارهای ورود به تحقیق برای هر دو گروه داشتن کمردرد مزمن و ناشناخته بودن علت درد با تایید پزشک و سابقه ابتلا بیش از سه ماه بود. شرایط خروج شامل اختلال ساختاری در ستون فقرات، داشتن سابقه جراحی یا شکستگی یا داشتن هرگونه بیماری دیگری که می توانست در متغیرهای مورد مطالعه موثر باشد، بود.»

شرکت کنندگان به طور تصادفی به دو گروه ۱۲ نفره تمرینات پیلاتس در آب و خشکی تقسیم شدند. در هر دو گروه ترمینات یکسان و منتخب پیلاتس به مدت هشت هفته و هفته ای سه جلسه به مدت ۷۵ دقیقه اعمال شد.

در گروه آب، تمرینات در استخر در آبی به عمق ۱۵۰ سانتی متر و دمای ۱±۲۹ درجه سانتی گراد و هم چنین تمرینات خشکی در سالن و بر روی تشک انجام شدند. در کل، پیلاتس شامل ۵۰۰ حرکت کششی و تقویتی است. در این تحقیق از ۱۴ تمرین منتخب به صورت ایستاده که قابل انجام در هر دو محیط بود، در سه سطح استفاده شد.

محققان در این پژوهش می گویند:« کلیه ارزیابی ها و اندازه گیری ها در یک جلسه قبل و یک جلسه بعد از انجام برنامه تمرینی انجام شد. درد افراد با استفاده از مقیاس بصری سنجش درد که ابزاری معتبر در سنجش میزان درد مزمن بیماران است، اندازه گیری شد.»

بر اساس آن چه در این مقاله آمده نتایج نشان داد آزمودنی ها در هر دو گروه، کاهش معنی داری در میزان درد و ناتوانی نشان دادند، در عین حال بین دو محیط تمرینی تفاوت معنی داری از نظر بهبود درد و ناتوانی یافت نشد. پیلاتس روش مناسب و محبوبی برای افزایش ثبات تنه است که بیشترین تمرکز را بر عضلات مرکزی دارد و با کمترین احتمال آسیب، توسط هر فردی به راحتی قابل اجراست.

در این پژوهش آمده است:« با توجه به نتایج حاصل، احتمالا انجام تمرینات منتخب توانسته است با تقویت عضلات ناحیه مرکزی، کاهش درد و ناتوانی بیماران را به همراه داشته باشد. با این حال به نظر می رسد که افزایش قدرت عضلانی تنها دلیل موجود برای بهبود کمردرد نیست بلکه ممکن است پیلاتس با اصلاح الگوی به کارگیری عضلات و بهبود کنترل عصبی عضلانی موجب کاهش درد و هم چنین کاهش ناتوانی بیماران شده باشد.»

یلفانی و همکارش در بخش دیگری از این پژوهش می گویند:« با توجه به اثرگذاری بیشتر محیط آب بر کاهش درد و از طرفی تاثیر بیشتر محیط خشکی بر بهبود و کاهش میزان ناتوانی، به نظر می رسد ترکیبی از انجام تمرینات در آب و خشکی در درمان این بیماران جهت بهره مندی هرچه بیشتر از مزایای دو محیط می تواند بهترین انتخاب باشد. در واقع با توجه به مزایای روانی زیاد محیط آب و همچنین کم خطر بودن این محیط هنگام انجام تمرینات، می توان در ابتدا و به عنوان فاز اول درمان از محیط آب برای شروع تمرینات در بیمارانی که شدت درد بالاتر و همچنین عملکرد ضعیف تری دارند استفاده کرد سپس در فاز بعدی درمان، تمرینات در محیط خشکی انجام پذیرد. در نهایت روش درمانی می تواند طبق ترجیح و نظر بیمار انتخاب شود.»

این پژوهش در شماره اول بیست ویکمین جلد فصلنامه علمی پژوهشی ابن سینا منتشر شده است.


پیلاتس چه تاثیری بر کمردرد مزمن دارد؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • پیلاتس چه تاثیری بر کمردرد مزمن دارد؟


  نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد پیلاتس می‌تواند کمردرد مزمن غیراختصاصی را کاهش دهد.
 • پیلاتس چه تاثیری بر کمردرد مزمن دارد؟


  سلامت نیوز:کمردردنتایج یک پژوهش نشان می دهد پیلاتس می تواند کمردرد مزمن غیراختصاصی را کاهش دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کمردرد یک سندرم رایج است و به چهار نوع کمردرد حاد، تحت حاد، مزمن و راجعه تقسیم می شود. مداخلات فیزیکی جهت بهبود
 • پیلاتس چه تاثیری بر کمردرد مزمن دارد؟


  نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد پیلاتس می‌تواند کمردرد مزمن غیراختصاصی را کاهش دهد.
 • تاثیر پیلاتس بر کمردرد مزمن


  نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد پیلاتس می‌تواند کمردرد مزمن غیراختصاصی را کاهش دهد.
 • برای رفع کمردرد پیلاتس انجام دهید


  یک متخصص پزشکی ورزشی معتقد است: برای افرادی که از کمر درد رنج می‌برند تمرینات پیلاتس به دلیل این که با اجرای تنفس عمیق و انقباض عضلانی صورت می‌گیرد، موجب کاهش آسیب‌های ناشی از صدمات مفصلی می‌شود.
 • کفش‌های دارای زیره منحنی چه تاثیری در بهبود کمردرد دارد؟


  محققان دریافتند کفش‌های دارای زیره منحنی موجب تقویت عضلات پشت و بهبود انحنای ستون فقرات شده و کمردرد را کاهش می‌دهند.
 • درمان کمردرد مزمن با پیاده‌روی


 • پیاده‌روی کمردرد مزمن را درمان می‌کند


  پیاده‌روی روزانه می‌تواند تأثیر چشمگیری در کاهش درد افرادی که کمردرد مزمن دارند، داشته باشد و ادامه آن می‌تواند این عارضه را به شرط رعایت بقیه مسائل درمان کند.
 • بیش از یک چهارم ایرانی ها کمردرد مزمن دارند


  سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج مطالعه ای که در کشور انجام شده نشان می دهد که ۲۷ درصد (حدود یک چهارم) مردم ایران کمردرد مزمن دارند. به گزارش سلامت نیوز بیه نقل از ایرنا،دکتر رامین کردی اظهار داشت: د
 • پیامدهای جسمی و روانی کمردرد مزمن


 • پیامدهای جسمی و روانی کمردرد مزمن


  سلامت نیوز:بیشتر افراد در دوره ای از زندگی شان با عارضه درد کمر روبرو بوده اند که تاثیرات آن بر کیفیت زندگی بسیار وسیع است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بررسی هایی که در گذشته انجام گرفته حاکی از آن است که درد کمر عامل اصلی محدود شدن فعالی
 • پیامدهای جسمی و روانی کمردرد مزمن


 • درمان کمردرد مزمن با کمترین هزینه


  محققان موفق به توسعه یک دستگاه جراحی کم هزینه شده اند که کمردرد مزمن را درمان می کند.
 • یوگا برای درمان کمردرد مزمن مفید است


  بررسی‌ها نشان می‌دهد انجام حرکات یوگا مانند فیزیوتراپی برای کاهش درد مزمن کمر مناسب است.
 • یوگا برای درمان کمردرد مزمن مفید است


  سلامت نیوز: بررسی ها نشان می دهد انجام حرکات یوگا مانند فیزیوتراپی برای کاهش درد مزمن کمر مناسب است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان آمریکایی در مطالعات جدید دریافتند انجام ۱۲ هفته یوگا مانند فیزیوتراپی درد در ناحیه کمر را کاهش داده و

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها