بازدید: 12

ورود مستقیم ترامپ به غائله چین‌ستیزان در هنگ‌کنگ

همزمان با کاهش تنش ناشی از اشغال فرودگاه هنگ‌کنگ به‌دست معترضان غربگرا، رئیس‌جمهور امریکا خودش با ورود به صحنه مدعی اعزام واحد‌های نظامی چین به سوی مرز این منطقه شد تا مبادا آتش تنش‌ها در این منطقه بخوابد. ترامپ به‌رغم این ادعای آشکارا تحریک آمیز تلاش کرده در برابر اتهام چینی به دخالت امریکا در تحولات اخیر هنگ‌کنگ خود را به کوچه چپ «نمی‌دانم چرا» بزند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دونالد ترامپ در جدید ترین اظهارنظر در مورد هنگ کنگ، در پیامی در توئیتر خود نوشت: «دستگاه های اطلاعاتی ما به ما خبر داده اند که دولت چین نفرات ارتش را به سوی مرز با هنگ کنگ فرستاده است. همه باید امنیت داشته باشند و خونسردی خودشان را حفظ کنند!»

رئیس جمهور امریکا در توئیت دیگری نوشته است: «خیلی ها شخص من و ایالات متحده را در مورد مشکلاتی که در هنگ کنگ ادامه دارد مقصر می دانند. نمی دانم برای چه؟» ظاهراً اشاره وی به اظهارات برخی رسانه های چین است که غرب و به خصوص ایالات متحده را به تحریک معترضان در هنگ کنگ متهم کرده و انگیزه آن را فشار بر چین جهت توافق تجاری با امریکا دانسته اند. دونالد ترامپ پیش تر با ابراز نگرانی در مورد ادامه تنش در هنگ کنگ، ابراز امیدواری کرده بود که در درگیری های این سرزمین کسی کشته نشود.

برخی از منتقدان ترامپ او را به خاطر خودداری از موضعگیری قاطعانه در قبال برخورد دولت وابسته به چین در هنگ کنگ با معترضان مورد سرزنش قرار داده و گفته اند که او به جای وارد آوردن فشار بر دولت چین برای احترام به خواست معترضان، صرفاً روی دستیابی به توافق تجاری با آن کشور تمرکز کرده است.

در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان در هنگ کنگ، پرچم های امریکا و پلاکارد هایی با تصاویر ترامپ و درخواست از او برای «آزادسازی هنگ کنگ» نیز دیده شده، اما دولت امریکا از محکومیت قاطعانه نحوه برخورد با معترضان و حمایت صریح از خواست های آنان خودداری ورزیده است. اعزام ارتش چین به سوی مرز با هنگ کنگ از سوی منابع رسمی چین تأیید نشده و برخی منابع خبری گفته اند که واحد هایی از ارتش چین همواره در مرز و در داخل خاک هنگ کنگ مستقر بوده اند و قادر به همکاری با پلیس در برخورد شدید با تظاهرکنندگان هستند.

در ادامه تظاهرات روز های اخیر، شامگاه گذشته برای دومین روز پیاپی درگیری بین نیرو های پلیس و گروه های طرفدار چین با تظاهرکنندگان در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ باعث توقف پرواز های این فرودگاه شد. فرودگاه هنگ کنگ از مراکز عمده رفت و آمد در منطقه خاور دور است و سال گذشته، حدود ۷۵ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده کردند. با این همه، روز گذشته بالاخره مقامات فرودگاه اعلام کردند که معترضان محوطه فرودگاه را ترک کرده اند و پرواز ها از سر گرفته شده است.

درخواست مردمی برای پایان فتنه
تصاویر منتشر شده در این روزنامه چینی نشان می دهد که گروهی از معترضان خبرنگار روزنامه گلوبال تایمز را به مدت ۲۰ دقیقه دستگیر کرده و دست و پا های او را روی چرخ های حمل و نقل فرودگاه هنگ کنگ بسته اند و با زدن ضربه هایی باعث شکسته شدن سر او شده اند. معترضان همه لوازم این خبرنگار را پس از آنکه گفتند او از آن ها عکس می گرفته اسـت، جست وجو کردند تا اینکه نیرو های امدادرسانی پس از ۲۰ دقیقه در محل حاضر شدند و خبرنگار چینی را به بیمارستان منتقل کردند. «شن یی» استاد دانشگاه فودان در شرق چین می گوید در هیچ جای دنیا چنین رفتار هایی تحمل نمی شود. اعتراضات افراطی به خشونت انجامیده است. او خاطرنشان کرد رفتار وحشیانه ای از سوی برخی معترضان سر زده است و باید به این مسئله رسیدگی شود.

در همین حال، گلوبال تایمز می نویسد که شماری از خبرنگاران در جریان این تظاهرات خشونت آمیز از سوی معترضان خشمگین در هنگ کنگ مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند و مردم از دولت هنگ کنگ خواسته اند وارد عمل شود و به این شرایط پایان دهد.

ورود مستقیم ترامپ به غائله چین‌ستیزان در هنگ‌کنگ
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها