بازدید: 17

«ابراهیم» در زندان نیجریه‌ای هند

شیخی شیعه که سه فرزندش را در جریان حمله نظامیان نیجریه در راهپیمایی روز قدس از دست داده است. این، شاید به خودی خود، بیانگر نفوذ انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن، تشیع در قلب آفریقا باشد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: شیخ ابراهیم زکزاکی که چند سال است مورد آزار و اذیب و حتی ضرب و شتم نیرو های امنیتی حکومت نیجریه قرار گرفته، حالا برای درمان جراحات ناشی از ضرب و شتم، به هند رفته، ولی رفتار های ناشایست و فشار های امنیتی، مانع درمان او شده تا جایی که دیروز گزارش هایی از تصمیم او برای بازگشت به نیجریه منتشر شد.

جنبش اسلامی شیعیان نیجریه که تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت و رهبر ۶۶ ساله این جنبش چند سالی است که محور توجه رسانه ها قرار گرفته است. شیخ «ابراهیم یعقوب زکزاکی» اگر چه ۹ سال در شماری از زندان های نیجریه زندانی بوده، اما آنچه توجه رسانه ها را به این روحانی شیعه جلب کرد، اقدام ارتش نیجریه مبنی بر تیراندازی به همراهان زکزاکی در جریان تظاهرات روز قدس سال ۲۰۱۴ (سال ۹۳) بود که به شهادت سه تن از ۹ فرزند وی منتهی شد.

در دسامبر ۲۰۱۵ (آذرماه ۹۴) ارتش نیجریه به حسینیه بقیه الله (عج) در شهر زاریا و منزل شیخ در ایالت کادونا واقع در شمال این کشور حمله کرد که باعث شد شماری زخمی و شهید شوند. شیخ هم از جمله افرادی بود که زخمی شد با این حال، ارتش او را دستگیر و زندانی کرد. نیرو های امنیتی و نظامی همچنین «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند.

دادگاه عالی نیجریه سال ۲۰۱۶ حکم آزادی فوری زکزاکی را صادر کرد، اما دولت این کشور از پذیرش این مسئله سر باز زد که اعتراض های گسترده مردمی را در حمایت از شیخ زکزاکی در نقاط مختلف این کشور به دنبال داشت.

اخیراً انتشار اخباری از وخامت وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی فشار ها به دولت نیجریه برای آزادی وی را شدت داد. نگرانی درباره سلامت وی در حدی است که گفته می شود یکی از چشمان شیخ زکزاکی تقریباً نابینا شده است. از جمله ۱۸۷ پزشک ایرانی و غیرایرانی درباره فراگیر شدن مسمومیت سربی در خون و بافت های بدن شیخ زکزاکی هشدار دادند و بر لزوم انتقال هر چه سریع تر وی به یک بیمارستان تخصصی تأکید کردند. واکنش پزشکان به وضعیت شیخ زکزاکی در قالب نامه ای خطاب به دولت نیجریه نوشته و به سفارت این کشور در تهران تحویل شد. در این نامه امضای پزشکانی از کشور های هند، لبنان، عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه و ایران به چشم می خورد.

چندی قبل نیز ده ها شخصیت جهانی طی نامه هایی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، رسیدگی فوری به وضعیت وخیم شیخ زکزاکی را خواستار شده بودند.

در ایران هم جمعی از دانشجویان با حضور و تجمع در مقابل وزارت خارجه اعتراض خود را به تداوم بازداشت رهبر شیعیان نیجریه و انفعال وزارت خارجه در این باره اعلام کرده بودند.

تا اینکه سرانجام در چهاردهم مردادماه، دادگاه نیجریه مجوز خروج شیخ زکزاکی و همسر وی و رفتن به هند را صادر کرد که موجی از شور و شعف را در میان هواداران وی به دنبال داشت.

جنبش اسلامی نیجریه در خصوص سفر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر این جنبش به هندوستان بیانیه ای صادر کرد. همچنین سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم ضمن ابراز خرسندی از عزیمت شیخ زکزاکی و همسرش به هندوستان برای درمان، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه مساعدت در این زمینه خبر داد. با این حال «سهیلا زکزاکی» دختر شیخ با اشاره به مشکلات جسمانی متعدد پدرش گفت که شیخ در هند کاملاً آزاد نیست و فقط مجاز است در بیمارستان باشد. رهبر جنبش اسلامی نیجریه، ۲۲ مردادماه سال جاری وارد دهلی نو شد، اما این پایان ماجرا نبود چرا که روز چهار شنبه خبری روی خروجی برخی خبرگزاری ها قرار گرفت مبنی بر اینکه شیخ زکزاکی به دلیل شرایط نامناسب درمانی تصمیم به ترک هند گرفته است. در فایل صوتی که از وی در پایگاه «العهد» منتشر شده، آمده است: «شنیده ایم که سفارت امریکا در هند بر مقامات بیمارستان فشار وارد کرده بود تا ما را پذیرش نکنند.»

«مسعود شجره» مسئول مرکز حقوق بشر اسلامی لندن در فایل صوتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته است از ضرب الاجل دوساعته دولت هند به علامه شیخ ابراهیم زکزاکی خبر داد. وی می گوید: «من به تازگی اخبار بسیار نگران کننده ای شنیدم مبنی بر اینکه دولت هند به شیخ زکزاکی ضرب الاجل داده که یا درمان تحت شرایط کنونی را بپذیرد یا اینکه به نیجریه بازگردد.»

شجره با اشاره به برخورد بد مأموران امنیتی هندی با این روحانی شیعه، توضیح می دهد: «این در حالی است که وضعیت کنونی درمان بسیار بد بوده و مانند مجرمان با او برخورد می شود و او هم انتخابی ندارد که چگونه درمان شود.»

مسئول مرکز حقوق بشر اسلامی لندن با غیرقابل قبول خواندن اینگونه رفتار دولت هند با شیخ زکزاکی افزود: «آن ها دو ساعت به او مهلت داده اند تا به این ضرب الاجل پاسخ دهد و این واقعاً با توجه به هر معیاری، چه معیار بین المللی چه معیار حقوق بشری چه معیار ها در هند، کاملاً غیرقابل قبول است.»

شجره همچنین افزود: «مردی که هیچ وقت به جرمی محکوم نشده و عالی ترین دادگاه کشورش دستور داده که آزاد و درمان شود، با او مانند مجرمان معمول برخورد می شود. این واقعاً ظالمانه است. ما باید کاری انجام دهیم، تمام کسانی که خواستار عدالت هستند باید واکنش نشان دهند.» با وجود خروج رهبر شیعیان نیجریه از این کشور، همچنان وی تحت فشار قرار دارد و این به معنای نگرانی مقامات این کشور از فعالیت های گروهی شیعی است که پیرو آموزه های انقلاب اسلامی است.

چندی پیش نشریه آلمانی «اشپیگل» درباره اقداماتی که علیه زکزاکی در نیجریه صورت گرفته است، نوشت در این کشور ۱۷۰ میلیونی که از ادیان مختلف در آن سکونت دارند، ۸۵ میلیون نفر سنی هستند و فقط ۴ میلیون نفر شیعه زندگی می کنند و یک موضوع روشن است و آن اینکه اقلیت شیعه در تمرکز سرکوب مقامات نیجریه قرار دارد.

«ابراهیم» در زندان نیجریه‌ای هند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها