بازدید: 18

هیستری خروج کاخ سفید

امریکا طی دو سال اخیر از ۹ توافق و سازمان بین‌المللی خارج شده، ولی ظاهراً این پایان راه نیست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در حالی که دیپلمات های امریکایی از خروج امریکا از پیمان استارت خبر می دهند، رئیس جمهور امریکا دیروز تهدید کرد، اگر نقاط ضعف سازمان جهانی تجارت (WTO) برطرف نشود، امریکا را از این سازمان هم خارج خواهد کرد، بماند که ترامپ پیش تر درباره خروج از ناتو هم هشدار داده بود.

امریکا در آستانه خداحافظی با «یک دو جین» از پیمان ها و ترتیبات بین المللی قرار گرفته است. دونالد ترامپ طی ۳۰ ماه گذشته امریکا را از ۹ سازمان و توافق بین المللی خارج کرده، آن هم با این استدلال که این پیمان ها با منافع امریکا سازگار نیستند. اکثر توافقات و سازمان های بین المللی که امریکا از آن ها خارج شده، از جمله یونسکو در چارچوب همان ترتیبات و نظم بین المللی شکل گرفته اند که امریکا بعد از جنگ جهانی دوم، خود را حافظ آن می داند، ولی حالا کاخ سفید می گوید که این توافقات دیگر منافع امریکا را تأمین نمی کنند و در چارچوب شعار «اول امریکا» ترامپ می خواهد از آن ها خارج شود. رئیس جمهور امریکا و منابع نزدیک به او در کاخ سفید دیروز گفتند که او درصدد است که دست کم از دو سازمان و توافق بین المللی دیگر شامل سازمان جهانی تجارت (WTO)، پیمان کنترل تسلیحات هسته ای (استارت) و احتمالاً ناتو نیز خارج شود. البته این آخری را ترامپ چندی قبل گفته بود، ولی استارت و WTO را دیروز خودش و یک دیپلمات امریکایی در کشاکش رقابت با روسیه و چین خبر دادند. به گزارش ریانووستی، «توماس کانتریمن» معاون وزیر خارجه امریکا روز گذشته با اشاره به خروج اخیر امریکا از پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد (INF) گفت، واشنگتن به دنبال خروج از پیمان تسلیحاتی استارت است. معاهده کاهش استراتژیک تسلیحات هسته ای یا استارت، نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی میان روسیه و امریکا به امضا رسید و در سال ۱۹۹۴ اجرایی شد. این معاهده در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد که به دنبال آن رؤسای جمهور امریکا و روسیه در آوریل ۲۰۱۰، معاهده «استارت جدید» را امضا کردند. پیمان تسلیحاتی «استارت جدید» در آوریل ۲۰۱۰، برابر با فروردین ۸۹، در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، به امضای رؤسای جمهور امریکا و روسیه رسید و به موجب آن دو کشور متعهد شدند زرادخانه های هسته ای خود را تا ۳۰ درصد کاهش دهند یا به عبارتی تعداد کلاهک های هسته ای خود را تا حد ۱۵۵۰ کلاهک اتمی برسانند. پیش از اظهارات کانتریمن، رویترز روز سه شنبه به نقل از یک منبع دولتی امریکا گزارش کرده بود، کاخ سفید بر این باور است که اقدام روسیه در تولید موشک های مافوق صوتی کروز، مسئله تمدید پیمان استارت را زیر سؤال می برد، ولی حالا کانتریمن که رئیس هیئت مدیره انجمن کنترل سلاح است می گوید جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به شدت مخالف هرگونه پیمان تسلیحاتی است. در نتیجه وی به دنبال آن است تا امریکا را از هرگونه پیمان تسلیحاتی خارج کند. کانتریمن افزود: اکنون هر سه کشور امریکا، چین و روسیه در حال تولید تسلیحات مافوق صوت هستند و بنابراین این دلیل خوبی برای خروج از تنها پیمان باقیمانده در زمینه کنترل تسلیحات نیست.

همزمان با این بحث، دونالد ترامپ نیز تهدید کرده که این کشور را از سازمان جهانی تجارت نیز خارج می کند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ترامپ در جمع هواداران خود در شهر پیتسبورگ ایالت کالیفرنیا گفت: اگر مجبور شویم از این توافق خارج می شویم. آن ها سال ها ما را فریب داده اند و این اتفاق در طولانی مدت دیگر اتفاق نخواهد افتاد. ترامپ که تاکنون بار ها سازمان جهانی تجارت را «فاجعه» و «مصیبتی» برای امریکا توصیف کرده، تهدید کرده که اگر این سازمان نتواند نقاط ضعفی را که به نفع برخی کشور ها است رفع کند، ایالات متحده امریکا به آن نیاز نخواهد داشت. ترامپ به تازگی به «رابرت لایتیزر» نماینده تجاری امریکا دستور داد تا با ایجاد تغییراتی در سازمان جهانی تجارت مانع از آن شود که کشور های در حال توسعه از مفر های قانونی این سازمان سوءاستفاده کنند. کاخ سفید در بیانیه ای اشاره کرده که چین و بسیاری دیگر از کشور ها ممکن است همچنان خود را به عنوان کشور های در حال توسعه جا بزنند و «از قرار داشتن در چنین جایگاهی منفعت کسب کنند و به دنبال تعهدات کمتری در مقایسه با دیگر اعضای سازمان باشند.» اندکی بعد از انتشار این بیانیه، ترامپ در بیانیه دیگری اعلام کرد که سازمان جهانی تجارت «تضعیف» شده به ویژه در شرایطی که ثروتمند ترین کشور ها ادعا می کنند که کشور های در حال توسعه هستند و به منظور اجتناب از پیروی از مقررات سازمان جهانی تجارت به طور ویژه با آن ها برخورد می شود. در یادداشت کاخ سفید آمده است که هفت کشور از ۱۰ کشور ثروتمند اقتصادی در جهان شامل برونئی، هنگ کنگ، کویت، ماکائو، قطر، سنگاپور و امارات اکنون مدعی هستند که در وضعیت «کشور در حال توسعه» قرار دارند.

ترامپ: دیگر به نفت و گاز خاورمیانه نیاز نداریم
رئیس جمهور امریکا با بیان اینکه وابستگی واشنگتن به انرژی غرب آسیا پایان یافته، گفت، ایالات متحده اکنون به دنبال تسلط بر بازار انرژی جهان است. به گزارش فارس، دونالد ترامپ که سه شنبه شب در گردهمایی «رشد انرژی و تولید» در شهر «موناکا» پنسیلوانیا صحبت می کرد، گفت: «احتمالاً دیده اید که در تنگه ها چه خبر است. قایق های امریکایی زیادی آنجا نیست... من از آن توافق خارج شدم و کار خوبی هم کردم. [ایران]الان کشور کاملاً متفاوتی است. اما آن ها دارند قایق های کشور های دیگر را می گیرند. قایق های ما را نمی گیرند. یکی از موضوعاتی که به درستی و دقیق در رسانه ها مطرح شد، این است که دیگر قایق های زیادی از ما به آنجا نمی رود، چون ما نفت و گاز خودمان را داریم.» رئیس جمهور امریکا افزود: «ما دیگر به [نفت و گاز]خاورمیانه نیازی نداریم. به همین خاطر هم هست که ما نه فقط استقلال انرژی می خواهیم... [بلکه]ما دنبال تسلط امریکا بر [بازار]انرژی هستیم. به جای آنکه به کشور های خارجی وابسته باشیم، الان به تولیدکنندگان امریکایی اتکا می کنیم. ما بر کارگران امریکایی اتکا می کنیم تا آینده خودمان را درست همین جا، در خاک امریکا، بسازیم.»

هیستری خروج کاخ سفید
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها