بازدید: 22

زهرایی: ۲۰۰ گروه جهادی در قالب اقتصاد مقاومتی داریم/ گفتمان جهادی دیگر گفتمان اردوی جهادی نیست

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1980608
گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب بیست و سوم مردادماه با موضوع بررسی موضوع تفکر و نگاه جهادی گزار شد.

زهرایی:  ۲۰۰ گروه جهادی در قالب اقتصاد مقاومتی داریم/ گفتمان جهادی دیگر گفتمان اردوی جهادی نیستبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور و قاسمیان رئیس قرارگاه جهادی امام رضا امشب ۲۳ مردادماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی موضوع تفکر و نگاه جهادی به عنوان الگوی موفق برای حل مشکلات کشور پرداختند.

محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در ابتدا با اشاره به اینکه حرکت گروه های جهادی در سال ۷۹ توسط دانشجویان اتفاق افتاد و سازمان بسیج با دستور مقام عظمی ولایت راه اندازی شد گفت: این گروه به عنوان نهادی تسهیل گر و توسعه گر همواره در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه ما از سایر نهاد ها و خیرین در این مسیر کمک می گیریم افزود: این گفتمان جهادی از نهاد های مالی همه دستگاه ها برای حل مسئله استفاده می کند.

زهرایی با اشاره به اینکه ۴ هزار گروه جهادی فعال داریم ادامه داد: آن ها از منطقه ای به منطقه دیگر می روند تا خدمت رسان باشند، اگر از گروه های جهادی عادی حمایت به عمل نیاید و برایشان تشکیلاتی فراهم نشود، آن ها نمی توانند کاری انجام دهند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه دو نوع گروه جهادی جغرافیا محور و خدمت رسان محله محور داریم افزود: فعالیت گروه های جهادی خدمت رسان محله محور از سرکشی سالمندان گرفته تا تمیزکاری محله و کار های فرهنگی و آموزشی، بنابراین فعالیت آن ها تنها در محله است.


وی با اشاره به اینکه ۷ هزار گروه جهادی خدمت رسان محله محور داریم خاطرنشان کرد: زیر ۱۵ سال گرو های جهادی هجرت دانش آموزی هستند، سن خاصی برای گروه های جهادی نداریم، ولی تا ۵۰ سال در این گروه ها به فعالیت می پردازند.

Ali Ghadami
زهرایی با اشاره به تفکر جهادی و تبدیل آن به گفتمان عمومی گفت: تفکر جهادی صرف تشکیل گروه و سازمان نیست، در این مسیر میان مردم و گروه های جهادی پیوند صورت گرفته است لذا مردم نیز به پای کار آمده اند.

وی با اشاره به مشارکت مردم در موضوع سیل افزود: هنوز نظام بودجه ریزی در خصوص سیل مترتب نشده بود که گروه های جهادی به پای کار آمدند تا تسهیل گری صورت گیرد.


رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه باید گروه های جهادی به صورت هدفمند در مسیر قرار بگیرند تا خدمت رسانی به درستی انجام شود ادامه داد: عرصه های خدمت رسانی و نقش آفرینی گروه های جهادی به درستی تعریف نشده است و نقشه راه در این باره نداریم.

وی با اشاره به اینکه گروه های جهادی عادی باید توانمند شوند افزود: ۲۰۰ گروه جهادی در قالب اقتصاد مقاومتی داریم، که ۱۰ دوره تخصصی را گذرانده اند.

حجت الاسلام قاسمیان رئیس قرارگاه جهادی امام رضا در ادامه برنامه با اشاره به اینکه امروزه گروه ها و اردو های جهادی پیشرو، فعال و جریان ساز دیگر به دنبال ساختن خانه نیستند بلکه در حوزه های مختلف ورود پیدا کرده اند، آن ها در حوزه های اشتغال زایی، هنر های دستی، گیاهان دارویی، صادرات و سایر حوزه ها وارد شده اند.

وی با اشاره به اینکه الان با گروه های جهادی مواجه هستیم که گاهی در پهنه و منطقه ای فعالیت می کنند گفت: برخی از این گروه ها مثلا ۱۰- ۱۵ سالی است که منطقه ای را مورد پوشش قرار داده اند و با زیر و بم های آن مناطق آشنا هستند.

حجت الاسلام قاسمیان با اشاره به تولید گفتمان جهادی ادامه داد: گفتمان جهادی دیگر گفتمان اردوی جهادی نیست، گفتمان جهادی معطل دفتر، پست و مقام نیست.

یکتا جهادگر فرهنگی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه گروه های جهادی در صنف های مختلف سازمان دهی می شوند افزود: این حرکت زیبا با یک حرکت جدی در مسیر گام دوم قرار دارد لذا یک نهضت عظیمی در مسیر پیشرفت و عدالت باید شروع شود، اگر موشکی ساخته شد با تفکر جهادی تهرانی مقدم بود و اگر حرکت دانش بنیانی صورت گرفت با تفکر جهادی بود.

زهرایی با بیان اینکه گروه های جهادی نباید وارد پیچ و خم اداری شوند گفت: فرآیند گروه های جهادی باید رسمیت پیدا کند تا مسیر و فرآیند نقش آفرینی آنها رسمیت بخشیده شود.

حجت الاسلام قاسمیان با اشاره به بند ۸ پیام رهبر انقلاب گفت: ایشان به سه نکته تاکید کرده اند که اولا گروه های جهادی باید با هم ارتباط برقرار کنند، ثانیا با نهادهای مرتبط ارتباط برقرار کنند و ثالثا در نظام های دست و پا گیر نیفتند اما متاسفانه عقل واحدی در مورد محرومیت زدایی تصمیم نمی گیرد چرا که نهادهای مختلفی داریم اما عقل واحدی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: جهادی ها گاهی اوقات یک اپلیکیشن درست می کنند که کار یک سازمان را انجام می دهد بنابراین جهادی ها باید قدرت پیدا کنند که با سازمان ها ارتباط بگیرند و سطح دسترسی آنها بالا باشد. درواقع راه برون رفت از تمام مشکلات خسته و نشسته کشور تفکر جهادی است و گروه های جهادی در این زمینه ادعا دارند چرا که گروه های جهادی ارتباط، تخصص و انگیزه بیشتری دارند. در مورد اینکه گروه های جهادی چگونه می توانند قدرت و اقتدار خود را تولید کنند بدون اینکه در نظام های دست و پاگیر بیفتند جای بحث است.

جهادگر فرهنگی با اشاره به اینکه در لحظه بحران همه آحاد می آیند تا بحران کم شود،گفت: وقتی بحران فروکش کند، گروه های تخصصی و مانا می خواهیم و گروه های تفریحی نمی خواهیم. برای پایداری و ماندگاری و توسعه این حرکت نیاز به نقشه راه و یک قرارگاه هماهنگی و حلقه های واسط مردمی داریم که بتوانند حرکت های مردمی را سازماندهی کنند.

یکتا تصریح کرد: کار جهادی و خدمت رسانی باید جاری و دائمی باشد و اعتماد عمومی را جلب کند اگر حرکت ما ماندگار ثابت و دائمی باشد نذر، وقف و خیریه ها برای جهادی ها می شوند و این امر به شرطی میسر می شود که در بحران و بعد از آن حضور داشته باشیم و بقولی دائم در صحنه بودن اعتماد عمومی را جلب می کند. همچنین ما باید نگاه بین الملل داشته باشیم یعنی در سوریه، یمن، عراق تفکر جهادی را گسترش دهیم که آنها از این تفکر برای سازماندهی و بازسازی کشورهای خود استفاده کنند .

رئیس سازمان بسیج سازندگی منظور از کارهای یدی را کارهای جزئی دانست که برای جهادگر لذت بخش است اما دیده نمی شود، گفت: فقط ۲۸ درصد اقدامات جهادی عمرانی است اما متاسفانه اکثر گزارش ها عمرانی است و کارهایی که دیده نمی شوند، زیاد است.

زهرایی ادامه داد: بنابراین گروه های جهادی را الزام کردیم تا رابط رسانه ای حرفه ای داشته باشند های جهادی را منظم کردیم تا فعالیت های خود را منعکس کنند؛ چرا که تفکر جهادی و اردوهای جهانی مثل یک فناوری است که قابل گسترش در کل کشور است.

رئیس جهادی قرارگاه امام رضا(ع) گفت: ما به هر به هر اقدامی عنوان جهادی چسباندیم یعنی در اردوها زیارت جهادی داریم، اردوی راهیان نور جهادی داریم و حتی اربعین جهادی داریم. معتقدیم اگر مدیران با تفکر جهادی هماهنگ شود و نخواهند با این تفکر چالش کنند و عرصه را باز کنند و جلوگیری نکنند و ریسک اعمال جوانان را بپذیرند کارها به نتیجه می رسد. متاسفانه اکثر مدیران یا می خواهند کارها را برای خود کنند یا مانع تراشی می کنند؛ البته گروه های جهادی در این زمینه کار کشته شده اند.

جهادگر فرهنگی با بیان اینکه شهید طهرانی مقدم و احمدی روشن و آنهایی که در رویان و موشک سازی بودند، کارهای جهادی کردند،گفت: راهیان نور و اردوی جهادی خاستگاه این تفکر است یعنی این اردوهاست که مدیران آینده را تربیت می کند امروز هر کجا حرکت با برکت دیدیم، حرکت جهادی بوده است.

زهرایی با بیان اینکه بسیج سازندگی خود را متولی گروه های جهادی نمی داند، تصریح کرد: ما تکیه گاه و حامی گروه های جهادی هستیم؛ ابتدا گروه های جهادی گروه های عمومی بودند اما اکنون به سمت تخصصی شدن رفتند و باید به سمتی برویم که اقدامات جهادی با مشخصات فنی و تایید فنی سازمان های اجرایی مورد تایید قرار بگیرد.

یکتا در پایان گفت: موازی کاری با حجم نیازها و ضرورت حضور همه آحاد و اقشار اشکال ندارد چرا که نیاز بسیار بالاست اکنون دهه شصتی ها فرماندهان میدان دهه هفتادی ها میدان داران، دهه هشتادی ها پیاده نظام و دهه نودی ها نیروی احتیاط هستند که همگی باید باهم الحاق پیدا کنند و برای عملیات های فتح المبین آماده شوند.

انتهای پیام/


زهرایی: ۲۰۰ گروه جهادی در قالب اقتصاد مقاومتی داریم/ گفتمان جهادی دیگر گفتمان اردوی جهادی نیست
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها