بازدید: 18

چه زندانیانی در غدیر و محرم به مرخصی می‌روند؟

بخشنامه اعطای مرخـصی بـه زندانیان همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیرخم و ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از سوی آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه به واحد‌های قضایی و دادسرا‌های سراسر کشور ابلاغ شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر و نیز در پیش بودن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، به زندانیان محکوم با رعایت برخی موارد و اخذ تأمین مناسب، یک هفته مرخصی داده می شود.

شرایط برای زندانیان محکوم به حبس
شرایط برای زندانیان محکوم به حبس بدین صورت است که برای محکومان به حبس ابد به شرط تحمل حداقل پنج سال حبس، محکومان به حبس بیش از ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل یکسال حبس، محکومان به حبس بیش از پنج سال تا ۱۰ سال به شرط تحمل شش ماه حبس، محکومان به حبس بیش از یکسال تا پنج سال به شرط تحمل دو ماه حبس و محکومان به یکسال حبس و کمتر از آن به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس مرخصی اعطا خواهد شد. همچنین محکومان به حبس یا حبس و جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن ها کمتر از شش ماه باشد، مرخصی منتهی به آزادی اعطا می شود.

شرایط زندانیان محکوم به جزای نقدی
شرایط برای زندانیان محکوم به جزای نقدی بدین صورت است که محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن ها بیش از ۱۲۰ میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل دو ماه حبس و محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن ها بیش از ۷۰ میلیون ریال تا ۱۲۰ میلیون ریال باشد، به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس مرخصی اعطا می شود.

همچنین محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن ها تا ۷۰ میلیون ریال باشد مرخصی منتهی به آزادی اعطا می شود.

شرایط محکومان به پرداخت دیه و محکومان مالی
گفتنی است زندانیانی که به دلیل عجز از پرداخت دیه در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت های مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود. همچنین در مورد محکومان موضوع این بند که دارای شاکی های متعدد هستند، چنانچه در زمان بهره مندی از مرخصی یا تمدید آن موفق به اخذ رضایت برخی از شکات شوند، تمدید مجدد مرخصی به منظور اخذ رضایت از سایر شکات بلامانع است.

لازم به ذکر است که محکومان جرائم سرقت های مسلحانه و مقرون به آزار، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم ربایی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشا، اسید پاشی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، محکومان به قصاص و اعدام و حدود شرعی، محکومان دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومانی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه یا عمده مواد مخدر و روان گردان ها و سایر محکومانی که اخلاق و رفتار آن ها در زندان به گونه ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند به مرخصی نخواهند رفت.

همچنین در مورد محکومان مواد مخدر که میزان محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد، باید ترتیبی اتخاذ شد هر ۴۸ ساعت یکبار خود را به مراجع انتظامی محل سکونت خویش معرفی کنند. البته منظور از قاچاق عمده مواد مخدر و روان گردان ها بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و ملحقات آن و بیش از ۲۰۰ گرم هروئین و روانگردان ها و ملحقات آن است.

چه زندانیانی در غدیر و محرم به مرخصی می‌روند؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها