بازدید: 19

ابتذال بکار پول پارو کن!

در هفته‌ای که گذشت دو سوژه مرتبط با هنر در فضای مجازی مایه حیرت خیلی‌ها شد و البته اقلیتی هم بودند که این وسط در مواجهه با این دو موضوع اصلاً حیرت‌زده نشدند و خیلی راحت آن را هضم کردند.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: حیرت زده ها که دامنه و حجم گسترده تری را شامل شدند در واقع در تعلیق اینکه اصل ماجرا شوخی است یا جدی ماندند و اغلب تا همین حالا هم از بهت آن بیرون نیامده اند.

اول به سوژه دوم یا متأخر اشاره می کنم، یک متن اینستاگرامی از یک کارتونیست معروف دیروز در فضای مجازی زیاد دست به دست شد. بزرگمهر حسین پور درباره مرگ گربه اش متنی سوزناک منتشر کرده بود که وقتی می خواندی سخت می شد بفهمی که او خواسته با مخاطبانش شوخی کند یا جدی جدی همه را سر کار گذاشته است. خیلی ها در میانه این بهت گیر کرده بودند که تصاویر مرتبط دیگری از کامنت های برخی مشاهیر عرصه هنر نیز منتشر شد که زیر پست آقای کارتونیست آه و فغان سر داده و ایشان را برای درگذشت گربه از دست رفته اش به نوعی دلداری داده بودند. از آنجا که طنازی در اغلب یا همه آثار این کارتونیست چاشنی کارهایش بوده مخاطب بیچاره می ماند که این بار هم شوخ طبعی گریبانش را گرفته یا موضوع چیز دیگری است.

کاسه توالت هنر مدرن!
اما سوژه دیگری که چندروزی عقب تر از این دومی اتفاق افتاد به نمایش یک کاسه توالت مربوط می شد که تصویری از ناصرالدین شاه کف آن چسبانده شده بود آن هم در گالری ای با عنوان هنر مدرن! در خانه هنرمندان. این اثر هنری! اسم هم داشت. کنارش نوشته بودند «ناصری» از مجموعه عنصر فرهنگی «حاضر و آماده» اثر محمدرضا رحیمی، قیمتی هم برای این اثر هنری در نظر گرفته بودند و کنار آن نوشته شده بود ۵۰ میلیون تومان!. در این مورد هم مخاطبان انبوهی که اغلب از طریق شبکه های اجتماعی و به یمن فضای مجازی چشمشان به جمال این اثر هنری روشن شد متحیر ماندند که ماجرا چیست؟ عده ای خواسته اند با آن ها سرشوخی را باز کنند یا اینکه موضوع واقعاً جدی است. این تعلیق البته برخلاف سوژه اولی دامنه وسیع تری از مخاطبان را در خود فرو برد، یعنی تکلیف آن هایی که نمی دانستند باید درباره این ماجرا چگونه فکر کنند و چه حکمی بدهند بیشتر از سوژه سوزناک آقای بزرگمهر درباره گربه اش بود. «مشا جانم... قربونت برم الهی...! زود رفتی از پیشمون... دیگران هر چی میخوان بگن که موقعش بود...، اما نه... همشون بیخود میگن... خیلی زود بود...! می خواستم قشنگ ترین تابلوی جهان رو ازت بکشم... زیباترین جمله های دنیا رو برات بنویسم... جذاب ترین کمیک استریپ رو ازت بکشم...، اما نتونستم... چند وقت پیش آیدین آغداشلو تصویری از مادرش رو منتشر کرد. زیر پستش نوشتم هیچ وقت نتونستم عزیزترین هایم رو به تصویر بکشم...، چون از روزی که تصویرشون باشه و خودشون نباشن می ترسم... پسرم... بابا جونم... قشنگ ترین دنیا رو برامون ساختی... زیباترین لحظه ها رو برامون خلق کردی... تو همیشه تو بغلمی... تا آخر عمرم تنها کسی ام که مثل همیشه تو بغلم می مونی...»

شعار «سگ فحش نیست»!
دو سه سال پیش هم یک اتفاق جالب دیگر در فضای هنری کشور سوژه شد که باز خیلی سخت می شد فهمید شوخی است یا جدی، ظاهراً خود آدم هایی که در وسط یک قاب با شعار «سگ فحش نیست» قرار گرفته بودند هم دقیقاً نمی دانستند ماجرا از چه قرار است. احتمالاً فکر می کردند دست به رفتاری کاملاً جدی زده اند و پشت این شعار فلسفه ای عظیم قرار دارد ولی به نظر می رسید کسی خواسته با این هنرمندان عزیز شوخی کند و آنها، اما ماجرا را زیاد جدی گرفته بودند. سؤالی که با دیدن پوستر های سگ فحش نیست در دستان مشاهیر هنر از جمله بهاره رهنما و یغما گلرویی تداعی می شد این بود که اگر کسی به آن ها نسبت... بدهد واقعاً ناراحت نمی شوند؟ و اینکه چگونه سگ خطاب کردن کسی نمی تواند فحش باشد، یعنی ما داریم به دوره ای می رسیم که واقعاً سگ بودن فحش نیست و از این حرف ها، حالا نگو از میان این شعاربافی هایی که بیشتر خود را از دل محافل هنری بروز می دهد، انگیزه های دفاع از حقوق حیوانات فوران کرده است ولی خداییش اغلب مخاطبان این بازی ها از هر زاویه ای که به ماجرا نگاه کنیم گیچ و متحیر مانده بودند.

حیوانم آرزوست!
در این میان اظهارات برخی چهره های رسانه ای و مرتبط با هنر هم در نوع خود به این تعلیق های حیرت آور بیشتر دامن می زد. یکی از منتقدان مشهور و خیلی جدی فیلم های سینمایی با انتشار یک ویدئو درباره یک سگ در یک کارواش که به وسایل شست وشوی خودرو علاقه پیدا کرده بود، نوشت: «حیوانم آرزوست» بدون اینکه از لرزش تن شاعر نامدار ایرانی در گور نگرانی از خود راه بدهد. اینجا هم دقیقاً معلوم نشد دوست سینماگر عزیز خواسته با مخاطبانش شوخی کند یا جدی جدی حیوانیت را آرزو می کند. حالا این وسط که خیلی ها دنبال انسانیت می گردند ممکن است قالب تهی کنند و متوجه اصل ماجرا نشوند. در میانه این حیوانیت طلبی مدرن عده ای ساده دل هم هستند که دنبال سینمای فاخر می گردند و از شأن و منزلت انسانی و معنویت و اخلاق گمشده در هنر و سینما و تئاتر و اینجور حرف های قدیمی و کهنه حرف می زنند و خبر ندارند که این روز ها ذائقه ها را به چه سمت و سویی روانه کرده اند.

اتفاقی که دارد می افتد این است که حالا باید بدانیم ابتذال فرهنگی که دامنگیر اغلب بخش های هنری شده از کجا آب می خورد و ریشه هایش کجاست. فقط هم نباید به هنرمندان خرده گرفت. وقتی فضای اقتصادی و اجتماعی جامعه مبتذل شد تاثیرش را روی هنرمندان هم می گذارد. تولید ابتذال در چنین شرایطی نان آور می شود. هنرمندان صرفاً ابزار دامن زدن به این ابتذال هستند. حالا دیگر باید بدانیم که توسعه ابتذال چه کاسبی بزرگی برای عده ای ایجاد کرده و چه دکان دونبشی باز کرده است.

ابتذال بکار پول پارو کن!
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • ابتذال بکار پول پارو کن!


  در هفته‌ای که گذشت دو سوژه مرتبط با هنر در فضای مجازی مایه حیرت خیلی‌ها شد و البته اقلیتی هم بودند که این وسط در مواجهه با این دو موضوع اصلاً حیرت‌زده نشدند و خیلی راحت آن را هضم کردند.
 • آقای بازیگری که پول پارو می‌کند


  «جورج کلونی» بازیگر ۵۷ ساله آمریکایی در یک سال اخیر موفق به کسب درآمد هنگفت ۲۳۹ میلیون دلاری شده است.
 • اوپک پول بیشتری پارو می‌کند


  در شرایطی که ذخایر جهانی نفت به رغم اجرای توافق کاهش تولید، در سطح بالایی مانده و قیمت‌های نفت در ماه گذشته حدود یک‌ پنجم کاهش یافت، به نظر می‌رسد اوپک مبارزه برای متعادل کردن بازار را می‌بازد.
 • بهروان در مشهد پارو به دست شد!


 • اوباما و همسرش پول پارو می کنند


  باراک اوباما و همسرش میشل پس از پایان دوره ریاست جمهوری فعالیت های سودآوری را در زمینه های مختلف از جمله سخنرانی، انتشارات، همکاری با نتفلیکس و ... آغاز کرده اند و اکنون ثروت آنها از صد میلیون دلار فراتر رفته است.
 • چند نکته مهم درباره پارو کردن برف


  پارو کردن برف اگر چه همیشه لذت بخش است ولی برای انجام این کار ملاحظاتی هم وجود دارد که باید بدانید و اجرا کنید.
 • قیچی بزنید، پول پارو کنید


  یک آرایشگر حرفه ای اگر درصدی کار کند می توند دو سه میلیون تومان درآمد داشته باشد اما اگر خودتان آرایشگاه نیمه لوکس داشته باشید، می توانید روی سود شش، هفت میلیون تومانی آن در ماه حساب کنید.
 • پارو زدن بر رودخانه سبز در عکس روز نشنال جئوگرافیک


  عکس روز نشنال جئوگرافیک مرد قایق سواری را در حال پارو زدن بر روی رودخانه برل (Baral) بنگلادش نشان می دهد.
 • پزشکان در این کشورها پول پارو می کنند!


  شاید برای شما سوال باشد که در چه کشورهایی پزشکان بالاترین درآمد را دارند. با کجارو باشید و ۱۰ مورد از بهترین کشورها برای پزشکان را بشناسید.
 • خانه بمانید و پول پارو کنید


  سلامت نیوز:فرقی ندارد کجا باشیم، در تاکسی و مترو نشسته یا در خیابان منتظر شخصی ایستاده باشیم. خانه، محل کار، دانشگاه و حتی در این سال های اخیر در مدارس، بیشتر وقت ما صرف دنبال کردن، نگاه کردن و خواندن موضوع های گوناگون در شبکه های اجتماعی می شود.
 • شوخی زشتی به نام «پول پارو کردن درخانه»


 • شوخی زشتی به نام «پول پارو کردن درخانه»


 • پارو به دستان در انتظار یک لقمه نان حلال


  صورتش از سرما سرخ شده است. پارو به دست کوچه ها را می گردد. دستانش یخ زده ولی به دنبال یک لقمه روزی حلال است. کارش همیشگی نیست و با بارش برف کارش آغاز می شود. آقا چند می گیری برف پارو کنی؟ هر چی کرمت بده روزی ما هم از برف است.
 • چگونه با استارتاپ های تازه کار پول پارو کنیم؟


  خیلی ها فکر می کنند استارتاپ راه انداختن ساده است؛ یک ایده ناب، یک تیم، جذب سرمایه تمام! ولی داستان سخت تر از این حرف هاست! کارآفرینی فرآیندی جذاب، اما بسیار پر فراز و نشیب است.
 • تیم روئینگ چهارنفره تک پارو به فینال صعود کرد


  در ادامه مسابقات روئینگ قهرمانی آسیا پاروزنان کشورمان در مسابقه شانس مجدد روئینگ چهارنفره تک پاروی سنگین وزن به مصاف رقبا رفتند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها