بازدید: 12

بخشش، لازم نیست اعدامش کنید

محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران آنگونه که گفته و پیش‌بینی می‌شد، با گذشت اولیای‌دم از مجازات قصاص فاصله گرفت. او باید یک‌بار دیگر و این بار از جنبه عمومی جرم محاکمه شود.
سرویس حوادث جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، خبر بخشش نجفی را صبح دیروز «مسعود استاد» برادر میترا و با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود اعلام و ساعتی بعد هم وکیل اولیای دم رضایت نامه محضری را تقدیم دفتر شعبه رسیدگی کننده کرد. مسعود استاد پس از وقوع حادثه، خودش را نماینده اولیای دم معرفی کرد و در غیبت پدر و مادرش در جلسات دادگاه هم حضور داشت و در حالی از ابتدا اصرار به اجرای حکم قصاص نجفی داشت که در آیین شان (یارسان، اقلیت غیرمسلمان در غرب کشور) اعتقادی به اجرای حکم قصاص وجود ندارد. پدر میترا این موضوع را پس از وقوع حادثه اعلام کرده بود با این حال از آن جا که میترا تغییر آیین داده و مطابق قانون، سرنوشت زندگی نجفی در دست اولیای دم میترا بود، رویه قانونی پرونده انجام و نجفی پس از محاکمه در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به قصاص محکوم شد.

باور عمومی بخشش نجفی بود
تلاش برای جلب رضایت اولیای دم میترا پس از وقوع حادثه از سوی افراد و جریان های مختلف سیاسی در جریان بود و کم تر کسی این باور را داشت که خانواده مقتول بخواهند حکم را در مورد متهم پرونده اجرا کنند. بخش مهمی از موضوع به دلیل جایگاه شخصیتی و سیاسی نجفی در ساختار اجتماعی و سیاسی کشور، پیش از وصلت با میترا بود. او در ساختار شخصیتی اش مردی بسیار مؤدب و مبادی آداب بود، آنگونه که همسر اولش سرور تابشیان گفته است: «۴۲ سال با هم زندگی کردیم و در این مدت مردی به مؤدبی او ندیدم. او بعد از ازدواج با میترا، اما به یک باره عوض شد به طوری که بدون اجازه او نمی توانست با ما ملاقات کند.» در جایگاه سیاسی اش هم باور افکار عمومی این بود که ساختار حاکمیتی به دلیل مناصبی که وی در نظام سیاسی کشور داشت تلاش خود را برای نجات او به کار خواهد گرفت. موضوع مهم در این باره این بود که نجفی از ابتدا مسئولیت کیفری خود را پذیرفته و از اولیای دم هم طلب بخشش کرده بود. او در تمامی مراحل تحقیقات با مراجع قانونی همکاری و برای کشف حقیقت تلاش کرده بود.

توافق
آن چه بیش از همه مورد توجه قرار گرفت، اما توافق سر خون بهای چند میلیاردی بود که قرار بود منجر به تغییر عقیده اولیای دم شود. موضوعی که نقش اجتماعی و سیاسی نجفی در محقق شدن آن نقشی مهم ایفا کرد، اما هرگز به صورت علنی اعلام نشد. این موضوع در حالی از سوی افکار عمومی پذیرفته شد که برادر میترا همواره درستی آن را رد کرد و در پست اینستاگرامش هم آورد: «محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم.»

بازگشت به میز محاکمه
محمدعلی نجفی بعد از جلب رضایت اولیای دم باید یک بار دیگر در جایگاه متهم قرار گیرد و از جنبه عمومی جرم محاکمه شود. البته نجفی می تواند تا زمان قطعیت یافتن حکم حبس و با موافقت هیئت رسیدگی کننده با سپردن وثیقه از زندان آزاد شود.

هر چند قانون گذار برای این بخش، مجازات سه تا ۱۰ سال را در نظر گرفته است احتمال می رود که وی با حداقل مجازات بتواند نظر هیئت رسیدگی کننده را جلب کند و پس از تحمل مجازاتش به جامعه باز گردد. بازگشت او به جامعه، اما افول اجتماعی و سیاسی او را به همراه خواهد داشت. او تا هر زمان که به حیات اجتماعی خود ادامه دهد قادر به بازسازی چهره قبلی خود نخواهد بود.

در توضیح جنبه عمومی جرم
نعمت احمدی، وکیل دادگستری درباره جنبه عمومی جرم به ایسنا می گوید: بنا بر قانون مجازات اسلامی قصاص حقی است که انجام آن برعهده اولیای دم است. از نظر حقوقی نیز از آنجا که قصاص را اولیای دم درخواست می کنند و شکایت و خواسته را در دادگاه مطرح می کنند، اگر بگویند گذشت می کنند موضوع قصاص منتفی است، ولی اگر تقاضای قصاص کنند دادگاه صبر می کند که آیا آن ها گذشت می کنند یا خیر. وی افزود: قصاص می تواند تبرعاً با خدا باشد یا مطابق دیه و مصوبه ای باشد که قانونگذار هر سال تعیین می کند یا خواسته دیگری که اولیای دم داشته باشند، است. با گذشت شکات و اولیای دم مسئله قصاص منتفی است، یعنی دادگاه نمی تواند در قصاص اصراری داشته باشد و حقی بوده که از آن گذشت کرده اند و اعمال نمی شود. احمدی با اشاره به ماده ۶۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی افزود: از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز قانونگذار مجازات سه تا ۱۰ سال حبس را در نظر گرفته است. در این زمینه دو نظر وجود دارد یک عده که اکثریت هستند، می گویند دادگاه نمی تواند کمتر از سه سال حبس کف مجازات را در نظر بگیرد و عده دیگر که اقلیت هستند، می گویند که دادگاه مخیر است که کمتر از سه سال حبس را در نظر بگیرد. احمدی با اشاره به پرونده میترا استاد و شخصیت محمدعلی نجفی گفت: آقای نجفی در دادگاه حتی از مقتوله با نام ایشان استفاده می کرد، یکبار واژه ناصوابی را نزد و شخصیت و جایگاهش از نظر قاضی دادگاه باید با توجه به گذشت اولیای دم نظر اقلیت یعنی حتی کف سه سال حبس را برای او در نظر نگیرد.

وی با اشاره به نقش بزرگان اهل حق در این رضایت گفت: خانواده استاد جزو اهل حق هستند و اهل حق هم شاخه های شیعی شناخته شده در غرب کشور است و پیروان زیادی دارند و اعتقادی به انتقام ندارند و بارزترین خصوصیت آن ها باور به گذشت و اینکه در عفو لذتی است که در انتقام نیست را سرلوحه کار خود قرار می دهند. احمدی افزود: من از روز اول بر این باور بودم و مطمئن بودم که ذهنیت حاکم بر این خانواده که جزو خانواده اهل حق هستند این است و اجازه نخواهند داد که آقای نجفی آسیبی ببیند و همین ذهنیت حاکم شد و دیدیم که نتیجه داد.

بخشش، لازم نیست اعدامش کنید
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها