بازدید: 24

سؤال مجلس از وزیر ارشاد درباره پول‌های مشکوک

رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس از سؤال نمایندگان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ورود پول‌های مشکوک به سینما خبرداد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: حجت الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران و رئیس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر ضمن اشاره به مسئله ورود پول های مشکوک به سینما گفت: گزارش هایی در کمیسیون فرهنگی مجلس داشته ایم که در بعضی از فیلم های سینمایی و آثاری که از طریق شبکه نمایش خانگی تهیه می شود، شبهاتی در زمینه سرمایه گذاری وجود دارد، به همین دلیل با توجه به وظیفه نظارتی خود در مجلس شورای اسلامی بیش از همه خود را مسئول رفع شبهه در این زمینه می دانیم.

وی تأکید کرد: ما در مجلس شورای اسلامی قاضی نیستیم که در این زمینه قضاوت کنیم. در صورتی که وظیفه ما این است که اگر در بخش های مختلف کشور شبهه ای وجود دارد از مسئولان مربوط برابر با قانون و آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال کنیم یا تذکر های لازم را بدهیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در همین راستا با توجه به اینکه ساحت سینمای ایران، ساحت مقدسی است و ما در ایران پاک ترین سینما را داریم و از طرف دیگر اقتصاد سینما برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ اقتصادی که پاک و حلال باشد، بررسی های لازم را انجام می دهیم.

لازم است در کنار شورا های مختلفی که در سینما برای بخش های مختلف ایجاد شده، شورایی نیز ایجاد شود که بر پول هایی که وارد سینما می شود نظارت داشته باشد تا افرادی با قصد پولشویی از سینما استفاده نکنند. من به هیچ وجه فیلم خاص، تهیه کننده خاص یا بازیگر خاصی را متهم نمی کنم. شبهه ای که وجود دارد این است که پول هایی وارد سینمای ایران شده و ساحت سینمای ایران را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سؤال کرده ایم و از وی خواسته ایم در کمیسیون فرهنگی مجلس حضور پیدا کند و در این زمینه پاسخگو باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: انتظار و برداشت ما این است که براساس قانون، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار نظارت های محتوایی در سینما، نظارت مالی را نیز مدنظر خود داشته باشد.

دولت لایحه نظام صنفی فرهنگ را ارائه دهد
مازنی همچنین درباره مسئله انتخابات هیئت مدیره خانه سینما و حواشی به وجود آمده در زمینه گلایه و اعتراض بعضی اصناف هم گفت: مسئله اصلی اهالی سینما مانند سایر رشته های هنری مسئله نظام صنفی است و با توجه به اینکه قانون نظام صنفی برای برخی از صنوف وجود ندارد، بنابراین تشکل هایی که از طریق صنوف متعدد هنری شکل می گیرد، از قوانین مختلف مانند قانون کار و قوانین مربوط به محصولات فرهنگی و انجمن های علمی پیروی می کنند. ما در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کردیم تا نظام های صنفی فرهنگ و هنر را ایجاد کند، اما تا امروز لایحه ای از طرف دولت در این زمینه به دست ما نرسیده است، در حالی که بیش از دو سال از تصویب قانون برنامه و اجرای آن می گذرد. صنوفی که نظام صنفی دارند، براساس قانون نظام صنفی انتخابات به موقع و قانونی برگزار می کنند تا حرف و حدیثی در آن ایجاد نشود، در چنین شرایطی هم تکلیف صنف مشخص است و هم تکلیف مردم با صنف و هم تکلیف دولت با حاکمیت.

مجلس خودش طرح نظام صنفی ارائه داد
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: زمانی که متوجه شدیم دولت برای نظام صنفی اقدام نمی کند، مجلس طرح سازمان نظام صنفی هنر را ایجاد کرد که به زودی ارائه می شود، البته مدتی است که در رابطه با این طرح نظر صنوف مختلف را داشته و باز هم از آن ها مشورت می خواهیم. معتقدم این قانون باید تصویب شود تا نظام صنفی هنر چارچوب لازم را داشته باشد، زمانی که چنین قانونی وجود نداشته باشد، صنوف موجود در چارچوب قوانین موجود اقدام می کنند، در حال حاضر نیز بحث انتخابات خانه سینما درباره این است که صنوف و انجمن های صنفی باید در وزارت کار به ثبت رسیده و در غیر این صورت مجاز به شرکت در انتخابات نیستند.

سؤال مجلس از وزیر ارشاد درباره پول‌های مشکوک
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها