بازدید: 17

نگاهی آماری به حج تمتع امسال

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1980214
امسال بیش از ۸۸ هزار ایرانی به حج مشرف شدند که متوسط سنی آن‌ها پنجاه و پنج سال و در مقایسه با سال قبل، پنج سال بیشتر بوده است
به گزارش خبرنگاران سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما از مکه مکرمه؛ تعداد زائران سرزمین وحی طبق اعلام منابع عربستان، دو میلیون و ۴۹۰ هزار نفر از ۱۳۰ کشور با ۱۷۰ قومیت بوده است. با پایان یافتن موسم حج، برخی آمار های این کنگره جهانی نیز در حال انتشار است.
طبق اعلام منابع عربستان، یک سوم از دو و نیم میلیون حاجی امسال، بالای هفتاد سال سن داشته اند و نیمی از کل جمعیت نیز بانوان بوده اند.
وزارت بهداشت عربستان نیز با اعلام خدمات دهی به نیم میلیون زائر اعلام کرد در بزرگترین اجتماع مسلمانان جهان، هیچ بیماری واگیر شیوع نیافته است.
امسال بیش از ۸۸ هزار ایرانی به حج مشرف شدند که متوسط سنی آن ها پنجاه و پنج سال و در مقایسه با سال قبل، پنج سال بیشتر بوده است.
از آغاز عملیات حج تمتع تاکنون ۱۲ مورد فوتی در زائران ایرانی بوده که یا در هتل و یا ایام تشریق و یا در بیمارستان های سعودی رخ داده است.
این آمار در برخی حجاج دیگر مثل ترکیه با هشتاد هزار زائر که هشت هزار نفر از ایران کمتر است، به بیست و هشت نفر فوتی تا روز گذشته رسیده است.
عملیات بازگشت حجاج ایرانی نیز از شنبه آینده ۲۶ مرداد آغاز می شود. به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، یک پرواز نیز برای روز جمعه ۲۵ مرداد درخواست شده تا برخی بیماران و افراد دارای مشکلات جسمی، سریعتر به وطن بازگردند.
سازمان حج و زیارت همچنین در مذاکره با وزیر حج و عمره عربستان درخواست کرده است با استفاده از سه فروند هواپیمایی که قرارداد لیزینگ با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی دارند، موافقت شود.
رشیدیان در این باره گفت: در صورت موافقت عربستان، سه هواپیما به ظرفیت ۱۰ فروند هواپیمای کنونی که انتقال حجاج ایرانی را انجام می دهند، افزوده خواهد شد و روند بازگشت آنها به وطن سرعت بیشتری خواهد گرفت.
طبق برنامه ریزی صورت گرفته، بازگشت حجاج ایرانی تا هفدهم شهریور به طول خواهد انجامید. رئیس سازمان حج و زیارت ابراز امیدواری کرده است در جلسه ای که در دو روز آینده با وزیر حج و عمره عربستان خواهد داشت، نتایج این درخواست روشن شود.
کد ویدیو
رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت

نگاهی آماری به حج تمتع امسال
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها