بازدید: 17

سردرگمی متحدان آمریکا از پیام‌های متناقض دولت ترامپ درباره مذاکره با ایران

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1980198
برخی مقام‌های آمریکایی و اروپایی می‌گویند دولت ترامپ در حال ارسال پیام‌های متناقض و ناسازگار درباره شرایطی است که تمایل آن را برای مذاکره با ایران نشان می‌دهد.

سردرگمی متحدان آمریکا از پیام های متناقض دولت ترامپ درباره مذاکره با ایرانبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، چندین مقام آمریکایی و اروپایی در گفت وگو با روزنامه «دیلی بیست» گفته اند دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حال ارسال پیام های متناقض و ناسازگار درباره شرایط برگزاری مذاکرات جدید با ایران است.

یک مقام سابق دولت آمریکا که از جدال های داخلی در دولت ترامپ در خصوص این موضوع آگاه است به دیلی بیست گفت: «همه چیز کاملاً آماتور پیش می رود.»

روزنامه دیلی بیست نوشته دولت آمریکا در طول ماه های گذشته برای نزدیک تر شدن به هدفش در خصوص برقراری گفت وگو های دیپلماتیک با تهران تلاش کرده از طریق متحدانش پیام هایی برای ایران ارسال کند.

با وجود این، دو مقام فعلی دولت آمریکا و یک منبع آگاه دیگر می گویند تضارب آرا در داخل دولت ترامپ باعث ایجاد اختلال در روند این تلاش های دیپلماتیک شده است. این اختلافات باعث افزایش فشار ها روی طرف هایی شده که به عنوان میانجی بین واشنگتن و تهران عمل می کنند. آن ها می گویند از اینکه دائماً از تیم ترامپ پیام های متناقض دریافت می کنند به ستوه آمده اند.

وزارت خارجه آمریکا به درخواست روزنامه آمریکایی برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخ نداده است. علی رغم این، یک منبع بلندپایه آمریکا به دیلی بیست گفت: «دولت، کاملاً در این مسئله، یکپارچه است. رئیس جمهور به صراحت آمادگی خودش را برای دیدار با مقام های ایران جهت رسیدن به توافق با این کشور و رساندن ایران به آینده ای که شایسته آن است اعلام کرده است.»

در ماه های گذشته گزارش های متعددی درباره اختلاف های درونی در دولت ترامپ بر سر ایران منتشر شده است. منابع مختلف به عنوان مثال به اختلافات میان شخص ترامپ و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرده اند. دیلی بیست ماه گذشته گزارش داده بود ترامپ در محافل خصوصی از اعضای کابینه خود خواسته فضای احتمالی جنگ با ایران را تعدیل کرده و لحن تند خود در خصوص ایران را نرم تر کنند.

منابع آگاه گفته اند از جمله تناقضات در پیام های دولت آمریکا در خصوص مذاکره با ایران می توان به پیش شرط های آغاز مذاکره با ایران اشاره کرد. در حالی که «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با ایران ۱۲ شرط تعیین کرده، ترامپ بار ها در سخنرانی هایش گفته آماده است بدون هیچ پیش شرطی با ایران سر میز مذاکره بنشیند.

مقام های آمریکایی، مقام های اروپایی و منابع مطلع به موضوع می گویند مقام های بلندپایه شورای امنیت ملی آمریکا درباره موضوعاتی که باید روی میز مذاکره با تهران باشد اختلاف دارند. به عنوان مثال هنوز مشخص نیست که آیا دولت آمریکا باید برخی از تحریم ها علیه ایران را رفع کند، آن ها را پابرجا نگاه دارد و یا اینکه آن ها را معلق کند.

دو مقام اروپایی گفته اند بخشی از تنش ها از تمایل ترامپ به عقد توافقی جدید با ایران ناشی می شوند. برخی از مشاوران ترامپ تمایلی به این کار ندارند. از طرف دیگر، ترامپ با تعلیق تحریم ها برای مدت زمان طولانی تر، همزمان با پیشرفت گفت وگو ها با ایران موافق است. در سوی دیگر، مقام های شورای امنیت ملی و وزارت خارجه آمریکا همواره از ترامپ خواسته اند چارچوب های زمانی سخت گیرانه تری برای رفع احتمالی تحریم ها علیه ایران در نظر بگیرد.

پیام های متناقض دولت ترامپ به ویژه برای یکی از کشور های میانجی یعنی فرانسه دردسرساز شده است. رویکردی که ترامپ به فرانسوی ها ارائه کرده با آنچه شورای امنیت ملی و وزارت خارجه او ارائه کرده اند متفاوت بوده است.

یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا می گوید: «فرانسوی ها از اینکه معلوم نیست دستورالعمل هایی که دریافت می کنند روشن و قابل اجراست یا نه، عصبانی هستند. هیچ فرایند سیاست گذاری درباره ایران وجود ندارد و فرانسوی ها پیام های متناقضی دریافت می کنند. جای شگفتی نیست که دولت به [امانوئل] ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می گوید این کار را انجام بده و بعد ناگهان از مسئولیت آن کار شانه خالی می کند.»

انتهای پیام/

منبع: فارس


سردرگمی متحدان آمریکا از پیام‌های متناقض دولت ترامپ درباره مذاکره با ایران
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها