بازدید: 12

چین با ورود دو ناو آمریکایی به هنگ‌کنگ مخالفت کرد

منبع : انتخاب کد خبر: 1980117
در پی افزایش تنش بین چین و آمریکا به‌دلیل دخالت‌های واشنگتن در امور هنگ‌کنگ، پکن با ورود دو ناو آمریکایی به سواحل این منطقه نیمه خودمختار، مخالفت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

در پی افزایش تنش بین چین و آمریکا به دلیل دخالت های واشنگتن در امور هنگ کنگ، پکن با ورود دو ناو آمریکایی به سواحل این منطقه نیمه خودمختار، مخالفت کرد.

به گزارش فارس، چین درخواست دو کشتی جنگی آمریکایی برای ورود به سواحل هنگ کنگ را رد کرد.

به نوشته روزنامه «سوت چاینا مورنینگ پست»، معاون سخنگوی ناوگان اقیانوسیه آمریکا اعلام کرد، چین درخواست کشتی جنگی آبی-خاکی «گرین بی»که قصد داشت روز شنبه وارد سواحل هنگ کنگ شود را رد کرده است.

از سوی دیگر کشتی گشت زن حامل موشک های هدایت شونده «لیک اِری» نیز که خواستار پهلو گرفتن در هنگ کنگ در ماه آینده میلادی شده بود، با مخالفت پکن مواجه شد.

آخرین کشتی آمریکایی ماه آوریل وارد سواحل هنگ کنگ شد. پس از افزایش تنش میان چین و آمریکا بر سر اعتراضات هنگ کنگ، پکن، واشنگتن را به دخالت در امور داخلی این منطقه نیمه خودمختار متهم کرد.

چین بارها به واشنگتن و لندن اخطار داد در امور داخلی هنگ کنگ دخالت نکنند. اما افراشته شدن پرچم این کشورها در اعتراضات نشان داد این نا آرامی ها همانطور که وزیر امور خارجه چین اعلام کرده بود منشاء خارجی دارد.

شهروندان هنگ کنگی نهم خرداد ماه در اعتراض به تصویب لایحه ای در مجلس این کشور اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمان به چین را میسر می کرد. اما به گفته معترضان موجب به خطر افتادن استقلال هنگ کنگ می شد. فرماندار هنگ کنگ اعلام کرد در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی مجلس را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد، اما این اقدام او موجب فروکش کردن اعتراضاتی که چین معتقد است ریشه در تحریکات غربی ها دارد، نشد.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره انگلیس بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با لندن به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می رود.


چین با ورود دو ناو آمریکایی به هنگ‌کنگ مخالفت کرد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها