بازدید: 16

چرا شوینده‌ها گران شدند؟

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت، تغییر نرخ ارز مواد اولیه شوینده‌ها، حذف یارانه تخصیصی، افزایش قیمت مواد اولیه و بسته‌بندی و رشد حقوق و دستمزد را از دلایل افزایش قیمت این اقلام دانست.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: اسماعیل مهدی پور در واکنش به گلایه هایی در خصوص افزایش قیمت برخی شوینده ها طی هفته های گذشته و بالابردن قیمت برخی برند ها به بهانه افزایش هزینه ها اظهار کرد: محصولات شوینده مشمول قیمت­ گذاری تکلیفی تثبیتی توسط دولت نبوده و از همین رو واحد های تولیدی باید در چارچوب ضوابط قیمت­ گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت­ ها نسبت به نرخ­ گذاری محصولات خود اقدام کنند.

مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: این سازمان و سازمان ­های صنعت، معدن و تجارت استان­ ها با رصد و پایش مستمر بازار در صورت افزایش غیرمتعارف قیمت و یا دریافت شکایت از مصرف­ کنندگان موظف به رسیدگی به این شکایت ها هستند.

وی با اشاره به عمده­ ترین دلیل افزایش قیمت محصولات شوینده گفت: از ابتدای سال جاری هزینه­ های مترتب بر تولید محصولات شوینده با افزایش همراه بوده است که به عنوان نمونه، نرخ ارز برای نفت سفید تحویلی از پالایشگاه ها به واحد های تولید­کننده آلکیل بنزن خطی (از مواد اولیه اساسی در تولید پودر و مایع ظرفشویی) از رسمی به نیمایی تغییر یافت و یارانه تخصیصی نیز در ۶ ماهه دوم سال گذشته، برای سال جاری حذف شد؛ که این موضوع منتج به افزایش ۶۸ درصدی قیمت هر کیلو گرم LAB از حدود ۷۴ هزار و ۵۰۰ ریال در اسفند ماه سال ۹۷ به ۱۲۵ هزار ریال در ابتدای سال جاری شد.

مهدی پور با یادآوری اینکه در حال حاضر نیز آخرین قیمت عرضه LAB در بورس کالا ۱۳۴ هزار و ۱۱۴ ریال است، تأکید کرد، تا اواخر خرداد ماه سال جاری تأثیر افزایش قیمت LAB در محصولات شوینده اعمال نشد.

وی ادامه داد: مضافاً اینکه قیمت سایر مواد اولیه و بسته­ بندی مورد استفاده در این صنعت نیز از جمله مقوا، سدیم پرکربنات، گلیسیرین، آنزیم­ ها، اسانس­ ها، کربنات سدیم و... نسبت به سال قبل از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده و حقوق و دستمزد نیز در سال ۹۸ به میزان ۳۶ درصد رشد داشته است.

به گفته مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، به منظور صرفه اقتصادی تولید و استمرار آن و جلوگیری از کاهش روند تولید و بروز هر گونه کمبود کالا در بازار، افزایش قیمت متناسب با رشد هزینه­ های مترتب بر تولید اجتناب ناپذیر است.

وی همچنین تأکید کرد: رصد و پایش بازار حاکی از افزایش قیمت یک مرحله­ ای محصولات شوینده در سال جاری در بازار است، لیکن در صورت وجود مصادیقی از افزایش چندمرحله­ ای قیمت در سال جاری، با ذکر نام محصول، تولیدکننده و تاریخ تولید، موضوع از سوی این سازمان قابل پیگیری خواهد بود.

به گزارش تسنیم، این افزایش قیمت ها در حالی بوده که در خرداد ماه امسال دبیر انجمن تولیدکنندگان پودر شوینده با اعلام اینکه قیمت نهاده های تولید افزایش پیدا کرده است، اعلام کرده بود: تولیدکنندگان شوینده درخواست ۲۰ تا ۲۵ درصدی تعدیل قیمت ها را به سازمان های مربوطه ارسال کرده اند.

چرا شوینده‌ها گران شدند؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • چرا شوینده‌ها گران شدند؟


  مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت، تغییر نرخ ارز مواد اولیه شوینده‌ها، حذف یارانه تخصیصی، افزایش قیمت مواد اولیه و بسته‌بندی و رشد حقوق و دستمزد را از دلایل افزایش قیمت این اقلام دانست.
 • چرا شوینده‌ها گران شدند؟


  مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت، تغییر نرخ ارز مواد اولیه شوینده‌ها، حذف یارانه تخصیصی، افزایش قیمت مواد اولیه و بسته‌بندی و رشد حقوق و دستمزد را از دلایل افزایش قیمت این اقلام دانست.
 • محصولات شوینده فعلا گران نمی‌شود


  دبیر انجمن صنایع شوینده در خصوص تغییرات قیمتی محصولات شوینده در بازار گفت: حدود ۳ ماهی است که با ثبات قیمت ارز تغییرات قیمتی در مواد شوینده اتفاق نیفتاده است ولی اگر در این رابطه تخلفی دیده شود حتما برخورد لازم اعمال خواهد شد.
 • مراقب عوارض شوینده‌ها در خانه تکانی باشید/عبور مواد شوینده از ماسک‌ها


  ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده‌ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گاز کلرآزاد می‌شود که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می‌کند که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشا
 • شوینده‌ها و روغن‌سازها عصای دست شدند/ سودی از کنار رود سرمایه‌گذاری‌ها در جیب نشست


  از دیگر نکات قابل توجه صورت‌های مالی منتشر شده بهشهر می‌توان به افزایش درآمدهای ناشی از سود فروش سرمایه‌گذاری‌های این شرکت اشاره کرد
 • قیمت مواد شوینده در بازار ثابت است/ فعالیت ۱۵۰ واحد رسمی تولید مواد شوینده در تهران


  رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد شوینده و پاک‌کننده گفت: هم اکنون قیمت مواد شونده در بازار ثابت است.
 • خوراکی هایی که در مهرماه گران و ارزان شدند؛ گوشت نسبت به پارسال ۷۰ درصد گران شد


  سلامت نیوز: در مهر ماه سال جاری قیمت برخی اقلام ارزان شده، اما این ارزانی بیشتر در مورد میوه ها و سبزیجات اتفاق افتاده است؛ به طوری که بیشترین کاهش قیمت به پرتقال، سیب درختی و سیب زمینی اختصاص دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در مهر ماه
 • قاچاق مواد شوینده و بهداشتی چه زمانی مهار می شود؟/سهم 50 درصدی قاچاق در شوینده های بهداشتی


  بر اساس گزارشات منتشر شده ،قریب به 50 درصد از نیاز داخلی بازار به مواد شوینده و بهداشتی از طریق غیرقانونی،غیر مجاز و قاچاق تامین می شود و این در شرایطی است که بنیه داخلی کشور،از توانایی تامین این نیاز،برخوردار است.
 • سکه و طلا گران شدند


  در بیست و هفتمین روز اسفند ۹۷ بازار سکه و طلا، شاهد افزایش نسبی قیمت هاست.
 • کنسرت‌ها بی‌سر و صدا گران شدند


  طبق نظرسنجی تلفنی ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) در روز‌های ۱۳ و ۱۴ اسفندماه امسال، ۸۰.۲ درصد مردم به طور سالانه اصلا به کنسرت نمی‌روند. در میان ۲۰.۸ درصد باقی مانده نیز ۸.۶ درصد هرچندسال یک‌بار به کنسرت می‌روند و ۷.۵ درصد از مردم نیز سالی یک
 • کنسرت‌ها بی‌سر و صدا گران شدند


  طبق نظرسنجی تلفنی ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) در روزهای 13 و 14 اسفندماه امسال، 80.2 درصد مردم به طور سالانه اصلا به کنسرت نمی‌روند. در میان 20.8 درصد باقی مانده نیز 8.6 درصد هرچندسال یک‌بار به کنسرت می‌روند و 7.5 درصد از مردم نیز سالی یک‌
 • مرغ و لبنيات هم گران شدند


  قيمت برخي کالاهاي اساسي و پرمصرف از جمله تخم مرغ، مرغ و لبنيات، اين روزها آنچنان افزايش پيدا کرده است که ديگر براي بسياري از خانواده ها، تخم مرغ يک غذاي ساده محسوب نمي شود.
 • دلار و سکه باز هم گران شدند


  دلار آمریکا با ادامه روند افزایشی روزهای گذشته به ۴۰۲۲ تومان رسید و سکه تمام طرح جدید برخلاف روز گذشته افزایش ۱۲ هزار تومانی قیمت را تجربه کرد و یک میلیون و ۳۰۷ هزار تومان عرضه می‌شود.
 • سکه و دلار گران شدند


  امروز سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۴ هزار تومان به قیمت یک میلیون و ۲۵۲ هزار تومان رسید.
 • خوراکی‌ها چند درصد گران شدند؟


  طی یک سال گذشته قیمت بسیاری از اقلام خوراکی، از جمله گوشت قرمز، لبنیات و محصولات باغی، رو به افزایش گذاشت.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها