بازدید: 20

اخبار معارفی رسانه‌ها/ تجلیل از ۱۷ حافظ کل قرآن بیت‌الاحزان تهران

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1979980
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ از جمله مهم‌ترین رویدادهای معارفی امروز، 23 مردادماه می‌توان به برگزاری مراسم تجلیل از ۱۷ حافظ کل قرآن بیت‌الاحزان تهران اشاره کرد.

به گزارش ایکنا؛ در کنار اخبار متعددی که طی امروز چهارشنبه، 23 مردادماه در صفحات معارفی خبرگزاری ها منتشر شد، می توان به خبر برگزاری مراسم تجلیل از ۱۷ حافظ کل قرآن بیت الاحزان تهران به عنوان یکی از مهمترین این اخبار اشاره کرد.
تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم طی امروز چهارشنبه، 23 مردادماه و تا ساعت 17 تعداد چهار خبر با عناوین «نهج البلاغه|پاداش کسی که دل مردم را شاد کند»، «ایده هایی کاربردی جهت ترویج و تکریم عید غدیر»، «عناصری که در مسابقات قابل سنجش نیستند/ واکنش استاد قرآن به تلاوت های اینستاگرامی» و «روابط عمومی اوقاف حلقه گمشده مسابقات سراسری قرآن! » را بر روی خروجی خود منتشر کرده که تنها دو خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارند و دو خبر دیگر نیز در حوزه های مختلف معارفی انعکاس یافته اند.
این صفحه از خبرگزاری تسنیم طی امروز اقدام به انتشار خبری قرآنی با عنوان «عناصری که در مسابقات قابل سنجش نیستند/ واکنش استاد قرآن به تلاوت های اینستاگرامی» کرده که در گفت و گو با احمد ابوالقاسمی، قاری و داور بین المللی کشور منتشر شده و در بخش هایی از آن آمده است: «احمد ابوالقاسمی، قاری و داور بین المللی کشور که در مرحله مقدماتی چهل ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن سرپرستی بخش لحن هیات داوران رشته های قرائت تحقیق و حفظ کل را برعهده دارد، در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از ویژگی های آیین نامه مسابقات قرآن گفت و در آخر نیز به آسیب های فعالیت مجازی قرآنیان اشاره کرد.
ابوالقاسمی در ابتدای صحبتش با اشاره به سبقه تشکیل آیین نامه مسابقات قرآن، گفت: آیین نامه ای که پیش روی ما قرار دارد، حاصل ادوار گذشته مسابقات و سال ها تلاش اساتید، داوران و صاحب نظران عرصه ی تلاوت قرآن است و از نظر فنی واقعاً جامع است، امّا به هرحال مواردی در آیین نامه مسابقات وجود دارد که در آیین نامه جایگاهی ندارد، مانند، احساس و تأثیرگذاری معنوی که البته درباره مورد دوم، دو نمره در نظر گرفته شده اما به هرحال این ها مواردی نیست که بشود به طور کیفی آن ها را سنجید و نمی توان این ها را با اعداد و ارقام ریاضی محاسبه کرد».
فارس
تلاوت ترتیل صفحه 118 قرآن کریم توسط خلیل الحصری، قاری معروف مصری، آغازگر اخبار امروز صفحه قرآن و فعالیت های دینی خبرگزاری فارس است که طبق روال معمول این خبرگزاری بر روی خروجی منعکس شده است.
در ادامه و تا این ساعت نیز اخبار دیگری با عناوین «جلسه آموزش مهارت های فنی تلاوت در مسابقات قرآن برگزار می شود»، «اسامی ۸ راه یافته به مرحله نهایی مسابقات سراسری اذان»، «هر هفته به مساجد آلمان حمله می شود/ شورای مسلمانان فراخوان تظاهرات داد»، «کتاب ایده هایی با شال سبز مدلی عملیاتی برای برنامه های غدیر» و «تلاوتی ماندگار از «مصطفی اسماعیل»/ آیاتی از سوره مبارکه ابراهیم+صوت» بر روی خروجی صفحه قرآن و فعالیت های دینی خبرگزاری فارس منتشر شده که اغلب نیز در حوزه قرآنی جای دارند.
این صفحه از خبرگزاری فارس نیز طی امروز خبری با عنوان «جلسه آموزش مهارت های فنی تلاوت در مسابقات قرآن برگزار می شود» را بر روی خروجی خود منعکس کرده که در رابطه با جلسه قرآن داود جعفری، مدرس قرآنی کشور بوده و در بخش هایی از آن آمده است: «جلسه ویژه آموزش مهارت های فنی تلاوت در مسابقات قرآن کریم ویژه قاریان، حافظان و مرتلان قرآن کریم با همت مجمع قرآنی حسینیه صاحب الزمانی تهران برگزار می شود.
این برنامه یکشنبه هر هفته در جلسه قرآن داود جعفری برگزار می شود که قرار است در آن اساتید و داوران پیشکسوت قرآن کریم حضور پیدا کنند، همچنین این هفته اساتیدی چون علی اکبر حنیفی، معتز آقایی و محمد رضا ابوالقاسمی به تشریح نکات صوتی، لحنی، تجویدی و... براساس آیین نامه مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران می پردازند».
مهر
«کارگاه کتیبه نگاری قرآن به مناسبت ایام غدیرخم برگزار می شود»، «۱۷ حافظ کل قرآن بیت الاحزان تهران تجلیل می شوند» و «مرحله مقدماتی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن به روی آنتن می رود»، عناوین سه خبر امروز صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر تا این ساعت را تشکیل می دهند که هر سه خبر نیز در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارند.
یکی از اخبار قرآنی امروز این صفحه خبری با عنوان «۱۷ حافظ کل قرآن بیت الاحزان تهران تجلیل می شوند» است که مربوط به مراسم تکریم از ۱۷ حافظ کل قرآن کریم بیت الاحزان تهران بوده و در بخش هایی از آن آمده است: «طی مراسمی در مسجد جابری تهران از ۱۷ حافظ کل قرآن کریم که طی یک سال اخیر در مدرسه حفظ قرآن حضرت ولیعصر(عج) تهران و شعبه مؤسسه قرآنی بیت الاحزان حضرت زهرا(س) در تهران موفق به حفظ قرآن شده اند، تجلیل می شود.
این مراسم عصر امروز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه از ساعت ۱۸ در مسجد جابری تهران برگزار می شود».
ایرنا
صفحه قرآن و معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز طی امروز و تا این ساعت تعداد پنج خبر با عناوین «آیین بزرگداشت ارتحال آیت الله آصف محسنی در قم برگزار شد»، «مؤسسه مهد قرآن ۴ هزار حافظ کل تربیت کرده است»، ««انسان ۲۵۰ ساله» دیباچه ورود به معارف ناب زندگی ائمه(ع)»، «واقعه غدیر در ۱۳۰ نقطه کشور بازسازی می شود» و «ظرفیت های وقف در کنار فناوری منبع اشتغال زایی است» را بر روی خروجی خود منتشر کرده که تنها یکی از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد و مابقی اخبار نیز در دیگر حوزه های معارفی همچون عترت انعکاس یافته اند.
در بخش هایی از تنها خبر قرآنی امروز این صفحه که در رابطه با مؤسسه مهد قرآن انتشار یافته، آمده است: «مدیرعامل مؤسسه مهد قرآن کتاب آسمانی را نجات بخش زندگی انسان ها دانست و گفت: این موسسه تاکنون چهار هزار حافظ کل قرآن در رده های سنی مختلف تربیت کرده است.
سید محمود چاووشی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در گلپایگان افزود: این موسسه بعد از ۲۷ سال فعالیت در ۲۰ استان کشور ۱۴۵ شعبه و برای همه گروه های سنی زن و مرد اعم از کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برنامه های آموزش های قرآنی دارد.
وی اظهار کرد: در این دوران که انسان ها به پرتگاه در زمینه های اعتقادی و اخلاقی می رسند به خصوص در بین مسلمانان آموزه های قرآن است که می تواند خانواده و جامعه را به راه رستگاری رهنمود کند.
وی با اشاره به این که فعالیت های قرآنی در جمهوری اسلامی با تاکید حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب گسترش یافت، خاطرنشان کرد: این موسسه در راستای این که بتواند قشرهای مردم به ویژه نوجوانان و جوانان را به آموزه های قرآنی و انس با این کتاب آسمانی نزدیک کند فعالیت خود را در سال ۱۳۷۱ با برنامه ریزی دقیق و روش نوین در آموزش های حفظ و مفاهیم قرآنی در کشور آغاز کرده است».
باشگاه خبرنگاران جوان
«حدیث امام علی (ع) درباره تأثیر نماز انسان بر شیطان» و «کدام مسلمان همنشین کفار است؟ + فیلم»، عناوین دو خبر امروز صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران تا این ساعت را تشکیل می دهند که هیچ کدام از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم جای نداشته و هر دو خبر در دیگر حوزه های معارفی انعکاس یافته اند.
ایسنا
از پنج خبری که طی امروز و تا این لحظه بر روی خروجی صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان منتشر شده، تنها یک خبر با عنوان «فعالیت ۴۴ موسسه قرآنی در کهگیلویه و بویراحمد» در حوزه تخصصی قرآنی جای دارد و چهار خبر دیگر این صفحه نیز در حوزه های مختلف معارفی منعکس شده اند.
در بخش هایی از تنها خبر قرآنی امروز این صفحه که در گفت و گو با رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد انعکاس یافته، آمده است: «رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت : ۴۴ موسسه قرآنی در این استان فعالیت دارند.
محسن شریعت نسب در گفت وگو با ایسنا افزود : ۱۴موسسه قرآنی زیرمجموعه اداره تبلیغات اسلامی استان است و ۳۰ موسسه قرآنی نیز زیرمجموعه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است که در قالب اتحادیه ادغام شده که یک اتحادیه واحد است فعالیت می کنند .
وی اظهار کرد: ۱۰ تا از موسسات قرآنی غیرفعال در استان وجود دارد که به دنبال جذب اعتبارات برای رهن و اجاره ساختمان و راه اندازی دوباره این موسسات هستیم».
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری تخصصی کتاب ایران نیز طی امروز و تا این ساعت دو خبر با عناوین «کتابی که یکی از پرمراجعه ترین رسائل در باب حج است» و «اساس بازگشت به قرآن احیاگری است/ زنده کردن جامعه عقب مانده» را بر روی خروجی خود قرار داده است که یک خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآنی جای دارد و در بخش هایی از آن که در گفت و گو با محمد علی آذرشب منتشر شده، آمده است: «بازگشت به قرآن از جمله موضوعاتی است که احیاگران به ویژه در تاریخ معاصر بسیار مورد توجه قرار دادند و محور اصلی و شعار بزرگترین جریان های فکری و اصلاحی در طول تاریخ اسلام خاصه در سده اخیر قرار گرفته و جایگاه ویژه ای در علوم قرآنی و اندیشه اصلاحی یافته است. درواقع شخصیت هایی مانند سیدجمال الدین اسدآبادی، محمد عبده، اقبال لاهوری و سیدقطب با دید اصیل به قرآن نگاه کردند و دلیلشان این است که دعوت خداوند و پیامبر(ص) برای احیاء است. حال سؤال این است که احیاء چیست و چه مؤلفه هایی دارد؟ مفهوم بازگشت به قرآن چیست و چرا در قرن اخیر با این دید به قرآن نگاه شد؟ این ها پرسش هایی است که برای پاسخ به آنها با محمدعلی آذرشب، نویسنده و استاد دانشگاه به گفت وگو نشستیم.

محمدعلی آذرشب ارائه آثاری از جمله تاریخ ادبیات عرب از آغاز تا پایان صدر اسلام، تاریخ ادبیات عصر اموی، تاریخ ادبیات عصراندلس، کتاب های متعدد در زمینه توجیه ادبی، کتاب راهنمایی فرهنگی ویژه دانشجویان و ... را در کارنامه کاری خود دارد. او استاد دانشگاه تهران با بالاترین پایه، عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی است که درباره تقریب مذاهب اسلامی نیز کتاب های بسیاری نوشته است. آذرشب معتقد است که جامعه اسلامی در قرن اخیر دچار افول تمدنی شده و این افول تمدنی، نیاز به احیاگری جهان اسلام را به وجود آورد و همین امر موجب توجه به قرآن با دید احیاگری شد. حال این سؤال پیش می آید که احیاگری مستلزم چه چیزی است؟

این استاد دانشگاه به آیات کلام وحی استناد می کند و می گوید: طبق فرمایش خداوند در قرآن کریم، انسان ها احیاء می شوند اگر چنانچه این خصوصیات را داشته باشند، از جمله اینکه عزت داشته باشند چون عزت احیاگر است و ذلت باعث مرگ و میر می شود، عامل دیگر این است که باید گوش شنوا داشته باشد، معمولاً انسان ها گاهی می شنوند اما استماع ندارند، استماع یعنی با جان و دل به مطالب توجه کنند و آنچه مناسب و مفید است دریافت کنند و قرآن هم به این مسأله خیلی تأکید دارد که می فرماید اگر چنانچه انسان ها طاغوت زدایی نکنند قدرت شنوایی ندارند و مسأله طاغوت زدایی از مسائل بسیار مهمی است که مورد توجه احیاگران قرآن است. طاغوت زدایی یعنی هیچ الهی غیر از خدا نباید بپرستیم و این یک مفهوم جدید از توحید است».
میزان
««عصر های کریسکان»، روایتی از جنایات گروهک تروریسی کومله /اثر کیانوش گلزار در انتشارات سوره مهر»، عنوان تنها خبر امروز صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان را تشکیل می دهد که این خبر نیز خبر تخصصی حوزه قرآن کریم نبوده و در حوزه های دیگر منتشر شده است.
انتهای پیام


اخبار معارفی رسانه‌ها/ تجلیل از ۱۷ حافظ کل قرآن بیت‌الاحزان تهران
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها