بازدید: 10

چین از آمریکا خواست از دخالت در امور هنگ کنگ خودداری کند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1979944
چین از آمریکا خواست از دخالت در امور هنگ کنگ خودداری کند
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رویترز ؛ پس از آنکه چند نماینده کنگره آمریکا خشونت های نیروهای پلیس علیه تظاهرکنندگان در هنگ کنگ را محکوم کردند، وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا از دخالت در امور داخلی چین خودداری کند.
آمریکا اظهارات مقامات پکن را مبنی بر دخالت دولت آمریکا در اعتراضات که از چند هفته پیش منطقه هنگ کنگ را تحت تاثیر قرار داده است، رد کرد.
هوآ چونیینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت اظهارات برخی از نمایندگاه کنگره آمریکا از جمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا، مدرک جدید محکمی است از دخالت احتمالی آمریکا.
این سخنگو در بیانیه ای اعلام کرد: « آنها حقایق را تحریف می کنند و چیزی که سیاه است، می گویند سفید است. آنها جرائم خشونت آمیز را مبارزه در جهت حقوق بشر و آزادی می خوانند.»
بنابراین گزارش، مستعمره سابق بریتانیا -هنگ کنگ- که طی چند هفته اخیر، صحنه اعتراضات خشونت آمیز به دولت محلی است، یک چالش سیاسی بی سابقه برای دولت چین از سال 1997 میلادی یعنی از سالی که تحت حاکمیت چین قرار گرفت، محسوب می شود. اعتراضات در هنگ کنگ از حدود دو ماه پیش با مطرح شدن لایحه جنجالی استرداد مجرمان به چین آغاز شد. کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ در برابر این اعتراضات از تعلیق این لایحه جنجال برانگیز خبر داد اما این اعتراضات به مطالبات دیگری از جمله افزایش آزادی های دموکراتیک یا برکناری کری لام منجر شده است.
­سخنگوی وزارت امور خارجه چین خطاب به آمریکایی ها افزود: « شما بهتر است که به امور خود بپردازید. هنگ کنگ مسئله ای نیست که شما بخواهید دغدغه آن را داشته باشید.»
مقامات چین همچنین از اظهارات میچل باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتقاد کردند. میچل باچلت از چین خواسته بود خویشتنداری نشان دهد و خواستار تحقیق درباره شیوه استفاده از گاز اشک آور از سوی نیروهای نظامی شده بود.
میچل باچلت اعلام کرده بود تکنیکی که پلیس هنگ کنگ از آن استفاده کرد، بر خلاف حقوق بین الملل است.
هیئت نمایندگی چین در دفتر سازمان ملل در ژنو در بیانیه ای، اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل را « تلخ » و دخالت در امور داخلی چین خواند.
در این بیانیه آمده است معترضان اموال دولتی را تخریب، فرودگاه بین المللی را فلج، حمل و نقل عمومی را مختل و از سلاح مرگبار استفاده کرده اند. این اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل « پیام بدی » است برای مجرمانی که به خشونت متوسل می شوند.
این بیانیه افزود: « معترضان نشان می دهند که تمایل دارند به تروریسم متوسل شوند. دولت مرکزی چین به شدت از کری لام، رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ حمایت می کند و همچنین از پلیس و نهادهای قضایی این منطقه که براساس قانون عمل می کنند، حمایت می کند.»

چین از آمریکا خواست از دخالت در امور هنگ کنگ خودداری کند
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها