بازدید: 11

اصلاح دستورالعمل تاسیس شرکت‌های سبدگردانی

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1979920
معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین و اصلاح چند دستورالعمل مهم خبر داد
اصلاح دستورالعمل تاسیس شرکت های سبدگردانیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از سنا، سعید فلاح پور با اشاره به برگزاری نشست صبح امروز هیئت مدیره این سازمان گفت: در جلسه امروز، اصلاحات مربوط به دستورالعمل شرکت های سبدگردانی به تصویب رسید.
وی با تاکید بر این که فعالان بسیاری برای تاسیس سبدگردانی در انتظار این اصلاحیه بودند افزود: این اصلاحات دغدغه های متقاضیان تاسیس سبدگردانی را در مواردی همچون فرآیند صدور کد، نقش امین سبدگردانان در کد های اختصاصی و سایر تسهیلات مطرح شده پوشش می دهد.
آقای فلاح پور از شرایط جدید تاسیس نهاد های مالی خبر داد و افزود: پس از ماه ها بررسی، اصلاح این دستورالعمل انجام شد و ان شاالله ظرف دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد تا فعالان متقاضی تاسیس نهاد مالی بتوانند با استفاده از این دستورالعمل به بازار سرمایه وارد شوند.
 
 بهره مندی از نظرسنجی برای بهبود دستورالعمل ها 
آقای معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار بهره مندی از نظریات صاحب نظران و فعالان بازار را رویه ای همیشگی در ایجاد تغییرات و تدوین دستورالعمل ها دانست و اظهار کرد: بر این اساس اکنون پیش نویس اولیه دستورالعمل جامع صندوق های سرمایه گذاری را برای انجام نظرخواهی بر روی سایت cmr.seo.ir قرار داده ایم.
وی افزود:در این دستورالعمل شرایط فعالیت صندوق ها به صورت متنوع آمده است، ضمن این که در آن بحث های نظارتی جدید نیز مطرح شده است. البته این دستورالعمل برای بورس ها، کانون کارگزاران و کانون نهاد های سرمایه گذاری نیز ارسال شده است تا از طریق روش هایی که خود آن ها اتخاذ می کنند نظرات فعالان بازار سرمایه جمع آوری شود.
آقای فلاح پور با درخواست از رسانه ها برای اطلاع رسانی در زمینه این نظرسنجی ها یادآور شد: تجربه قبلی ما این است که در خصوص نظرسنجی ها اطلاع رسانی لازم انجام می شود، اما در زمان اجرا گفته می شود که "کِی چنین چیزی مطرح شده است؟ " و درباره آن اظهار بی اطلاعی می شود و رسانه ها می توانند کمک کنند تا این مشکل حل شود.
 
 بازار سرمایه به دنبال تسهیل فعالیت هاست 
این مقام مسئول در نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس با تاکید بر حرکت این سازمان در راستای سیاست های کلان کشور گفت: بورس نیز همچون سایر نهاد ها برای بهبود فضای کسب و کار و تسهیل شرایط فعالیت های اقتصادی تلاش می کند و برای این مهم خود را از سایر بخش ها مستثنی نمی داند.
وی با تاکید بر رسالت این معاونت در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این نهاد می کوشد تا کنار اجرای سیاست تسهیل فرآیندها، وظایف نظارتی خود را نیز به خوبی انجام دهد؛ چراکه ما یک نهاد ناظر هستیم و باید همواره به گونه ای عمل کنیم که هر دو موضوع حفظ شود و با یکدیگر در تعارض قرار نگیرد.
 
 دستورالعمل صندوق مسکن و مستغلات به زودی ابلاغ می شود 
آقای معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص صندوق های املاک و مستغلات گفت: اصول اصلی مربوط به این صندوق ها در هیات مدیره تصویب شد و دستورالعمل آن نیز نهایتا ظرف دو هفته آینده ابلاغ می شود.
وی اجرای این دستورالعمل در بازار سرمایه را مفید خواند و تصریح کرد: عملیاتی شدن این مصوبه می تواند کمک خوبی به بخش مسکن کند، از این جهت که ابزار مناسبی را در اختیار فعالان حوزه مسکن قرار می دهد تا بتوانند از طریق اجاره داری و خرید و فروش کسب سود کنند.
آقای فلاح پور یادآور شد:صندوق دیگری با نام صندوق زمین و ساختمان از گذشته فعالیت داشته است که فعالیت آن به این شکل است که شرکت های فعال اقدام به خرید زمین و اجرای عملیات ساخت و ساز می کنند و پس از فروش، از آن پروژه خارج می شوند و مردم و سرمایه گذاران از این منفعت می برند. اما موضوع صندوق جدیدی که تاسیس کرده ایم متفاوت است.
وی در تشریح فعالیت صندوق های جدید گفت:صندوق های جدید در زمینه کسب درآمد از اجاره داری مسکن و خرید و فروش ملک فعالیت خواهند کرد و بحث ساخت و ساز در آن ها مطرح نیست. نهاد های حقوقی بزرگ که در این زمینه فعال هستند می توانند جذب منابع داشته باشند و در حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند و اجاره داری را به صورت حرفه ای در کشور اجرا کنند.
این مقام مسئول در سازمان بورس قدمت این صندوق ها را در کشور های دیگر طولانی عنوان کرد و تصریح کرد: این بحث وجود دارد که فعالیت صندوق ها با چه حجمی آغاز شود و پس از عملیاتی شدن می توانند در قیمت گذاری ها عادلانه اجاره و خرید و فروش مسکن تاثیرگذار باشند.

اصلاح دستورالعمل تاسیس شرکت‌های سبدگردانی
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها