بازدید: 12

هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1979775
سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای از متقاضیان خرید خودرو خواست که از پیش‌خرید خودرو از شرکت‌های متفرقه که مجوز پیش‌فروش ندارند و همچنین خرید اقساطی خودرو در حالتی که جمع مبلغ پیش‌پرداخت با اقساط آن با قیمت حال حاضر بازار خودرو، نسبتا برابری می‌کند، خودداری کنند.

خبرگزاری ایسنا: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه ای از متقاضیان خرید خودرو خواست که از پیش خرید خودرو از شرکت های متفرقه که مجوز پیش فروش ندارند و همچنین خرید اقساطی خودرو در حالتی که جمع مبلغ پیش پرداخت با اقساط آن با قیمت حال حاضر بازار خودرو، نسبتا برابری می کند، خودداری کنند.

موارد این اطلاعیه به شرح زیر است:"

۱- در ارتباط با خودرو های تولید داخل، شرایط فروش و پیش فروش خودرو صرفاً توسط شرکت اصلی تولیدکننده خودرو مشخص می شود. بر این اساس تمام خریداران خودرو های مذکور از عقد قرارداد خرید خودرو با شرکت های متفرقه که اقدام به تبلیغات فروش این نوع خودرو ها می کنند و در قالب ارائه پیشنهادات متفاوت برای خرید های کوتاه مدت یا بلندمدت تمام مبلغ قیمت خودرو و یا بخشی از آن را از مصرف کننده دریافت می کنند، اجتناب کنند.

۲- فروش خودرو توسط نمایندگی های رسمی خودروسازان تحت عنوان کاردکس صرفاً با قیمت مصوب و رسمی شرکت های عرضه کننده مجاز خواهد بود و اخذ مبالغ بیش از قیمت رسمی توسط نمایندگی ها، تخلف بوده و قابل پیگیری است.

۳- شرکت های عرضه کننده خودرو به استناد ماده ۵ آیین­ نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو موضوع مصوبه شماره ۷۴۱۵/ت ۵۱۶۸۱ ها مورخ ۲۸/۱/۱۳۹۵ هیئت محترم وزیران مکلف به اخذ مجوز پیش فروش خودرو از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هستند؛ بنابراین شرکت هایی مجاز به پیش فروش خودرو هستند که مجوز مرتبط با آن را از وزارت صمت اخذ کرده باشند، در این ارتباط اظهارات شرکت های پیش فروش کننده خودرو مبنی بر اخذ مجوز از بانک مرکزی، دارا بودن شماره ثبت و موارد دیگر ارتباطی با مجوز پیش فروش نداشته و قابل استناد نیست.

۴- تبلیغات فروش فوری خودرو (بصورت اقساطی) که در آن مبلغ پیش پرداخت خودرو و جمع مبالغ اقساط با قیمت حال حاضر بازار خودرو نسبتا برابری می کند، قابل اعتماد نبوده و مورد تایید این سازمان نیست و امکان تخلف عدم تحویل خودرو در آن وجود دارد؛ بنابرین به تمام خریداران توصیه می شود، با هوشیاری کامل نسبت به بررسی شرایط فروش اقدام و از عقد این نوع قرارداد ها با عرضه کنندگان خودداری کنند.

۵- با توجه به ممنوعیت واردات خودرو، در شرایط فعلی صدور آگهی های تبلیغاتی برای پیش فروش این قبیل خودرو ها فاقد وجاهت است.

۶- در صورت مواجهه با موارد تخلف یا برخورد با اینگونه آگهی های تبلیغاتی موضوع را از طریق سامانه تلفنی ۱۲۴ یا مراجعه به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها یا این سازمان، اطلاع رسانی کنید تا نسبت به پیگیری موضوع اقدام شود".


هشدار مهم سازمان حمایت به خریداران خودرو
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها