بازدید: 18

رابطه ساعت خواب با هوش و خلاقیت چیست؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1979655
خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند و به قول خودشان، جرقه‌های نوآوری که در ذهن‌شان زده می‌شود، در روشنایی روز محال است به فکرشان خطور کند.

روزنامه شهروند: خیلی از افرادی که شب ها دیر می خوابند، به هیچ وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده های خلاقانه الهام می گیرند و به قول خودشان، جرقه های نوآوری که در ذهن شان زده می شود، در روشنایی روز محال است به فکرشان خطور کند.

شب زنده دارهای باهوش

در این مقاله قصد داریم به مرور پژوهش های انجام شده پیرامون تأثیر دیر خوابیدن روی هوش و خلاقیت بپردازیم تا ببینیم آیا افرادی که دیر می خوابند، واقعا باهوش تر و خلاق ترند؟

هیچ حسی بدتر از این نیست که صبح خواب بمانید. شاید با داد و فریاد مادرتان از خواب بپرید، شاید هم با صدای موبایل تان که، چون دیر کرده اید، از سر کار سراغ تان را می گیرند (البته با این فرض که شاغل باشید).

بدترین قسمت قضیه اینجاست که وقتی هنوز هوش و حواس تان سر جایش نیامده، مجبورید به مادرتان توضیح دهید که چرا خواب مانده اید. واقعیتش این است که تا دیروقت داشتید کتاب می خواندید، آن هم یکی از جذاب ترین کتاب هایی که آدم دلش نمی آید نصفه ونیمه رهایش کند، بعدش هم مشغول تمرین تصویرسازی با نرم افزار اَدوبی شدید و زمان از دست تان در رفت.

همین که اعتراف کنید، احتمالا کامپیوترتان را تحریم می کنند و شب ها راهی جز این ندارید که زود بخوابید. سر کار هم که بروید، اوضاع بهتر از این نیست. رئیس تان به محض ورود یادآوری می کند که چوب خط دیرکردهای تان پر شده است.
حالا فرض کنید صاف صاف توی چشم چنین آدمی نگاه کنید و بگویید: «راستش آقای رئیس! دیشب تا دیروقت داشتم روی زندگی یه جور کرم خاکی تحقیق می کردم!» خلاصه هیچ کس حاضر نیست با شنیدن چنین توجیهاتی از خواب ماندن های مداوم تان چشم پوشی کند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به زود خوابیدن عادت ندارید، بعید نیست هر چقدر هم که سرزنش تان کنند، باز به شب زنده داری ادامه دهید. تمام روز احساس خستگی می کنید و، چون نمی توانید صبحِ اول وقت از خواب بیدار شوید، بسیاری از فرصت های شغلی از کف تان می رود، اما همچنان اصرار دارید شب ها تا دیروقت بیدار بمانید؛ انگار زود خوابیدن در ذات تان نیست.

شب زنده دارهای باهوش

بسیاری از افرادی که با خواب به موقع مشکل دارند، معتقدند هیچ کار خاصی نیست که ترغیب شان کند به خاطرش زود بیدار شوند، در عوض خیلی کار ها هست که ارزش بیدار ماندن دارد. این قبیل افراد ادعا می کنند شب ها ایده های خلاقانه به سرشان می زند، دیروقت که می شود تازه حس می کنند پرانرژی تر شده اند و سرشار از آرامشند.

وقتی دلیل این همه حال خوب را بپرسید، احتمالا در جواب تان می گویند شب ها هیچ چیزی حواس شان را پرت نمی کند و به قول خودشان، جز نوری که کم کم از افق پیدا می شود و نوید صبح را می دهد، هیچ مانع دیگری پیش روی خود حس نمی کنند.

نتایج عجیب یک تحقیق

جالب است بدانید بر اساس نتایج پژوهشی که در شبکه خبری آنلاینِ هافینگتُن پُست منتشر شد، افرادی که الگوی خواب طبیعی ندارند و در ایجاد الگو های خواب تکاملی پیشقدم می شوند، باهوش ترند و ذهن بازتری دارند.

در پژوهش دیگری که در دانشگاه مادرید انجام شد، پژوهشگران پس از بررسی ۱۰۰۰ دانش آموز دریافتند آن هایی که به دیر خوابیدن عادت داشتند و صبح ها دیرتر بیدار می شدند، نمرات بالاتری را در آزمون های استدلال قیاسی کسب کردند. آزمون استدلال قیاسی به طور معمول در سنجش هوش عمومی استفاده می شود.

شکار لحظه های ناب خلاقیت

به گزارش پایگاه خبری اِی بی سی سایِنس (ABC Science)، پژوهشگران دانشگاه کاتولیک سِیکرِد هارت (Sacred Heart) در میلان به نتایج درخور توجهی پیرامون تأثیر دیر خوابیدن در خلاقیت دست یافتند.

در این پژوهش، از ۱۲۰ نفر مرد و زن در سنین مختلف خواسته شد خودشان را در یکی از این سه دسته جای دهند: دسته اول، افرادی که شب ها دیر می خوابند و صبح ها دیر بیدار می شوند؛ دسته دوم، افرادی که شب ها به موقع می خوابند و صبح ها زود بیدار می شوند و دسته سوم، افرادی که بین دسته اول و دوم قرار می گیرند.

شب زنده دارهای باهوش

سپس این افراد در سه آزمون مختلف که به منظور سنجش سطح تفکر خلاق طراحی شده بود، شرکت کردند. در آخر، نتایج این آزمون ها بر مبنای فاکتور هایی نظیر نوآوری، جزییات، روان بودن بیان و انعطاف پذیری امتیازبندی شد.

پژوهشگران پس از ارزیابی نتایج اعلام کردند افرادی که عادت داشتند شب ها دیر بخوابند، نمرات درخشان تری را در هر یک از آزمون ها کسب کردند. در این پژوهش مشاهده شد افرادی که شب ها زود می خوابیدند یا این که در حد وسط قرار داشتند، به زحمت توانستند به نمرات بالای ۵۰ دست پیدا کنند.

به گفته مارینا جامپییِترو (Marina Giampietro)، نویسنده ارشد پژوهش فوق، خلاقیت بالای افرادی که شب ها دیر می خوابند از «رشد روحیه غیرمتعارف و قابلیت کشف راه حل های جایگزین و مبتکرانه» ناشی می شود.
بر اساس این پژوهش، افرادی که شب ها دیرتر از سایرین به رختخواب می روند، خلاق ترند. در نقطه مقابل، کارآمدی افراد سحرخیز بیشتر است. البته، همه چیز بستگی به این دارد که چطور از اوقات بیداری تان بهره می برید.

افراد سحرخیز، ساعات آغازین صبح را به انجام فعالیت های روزمره مثل ورزش، تهیه صبحانه و آماده شدن برای رفتن به سر کار اختصاص می دهند، اما شب زنده دار ها بهره به مراتب باکیفیت تری از اوقات بیداری شان در طول شب می برند و این زمان را به نوآوری و طرح ایده های خلاقانه می گذرانند.

منبع: succes


رابطه ساعت خواب با هوش و خلاقیت چیست؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • رابطه ساعت خواب با هوش و خلاقیت چیست؟


  خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند و به قول خودشان، جرقه‌های نوآوری که در ذهن‌شان زده می‌شود، در روشنایی روز محال است به فکرشان خ
 • رابطه ساعت خواب با هوش چیست؟ +تصاویر


  خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند و به قول خودشان، جرقه‌های نوآوری که در ذهن‌شان زده می‌شود، در روشنایی روز محال است به فکرشان خ
 • تاثیر بیماری‌های روانی در بی‌خواب/ اختلال وحشت در خواب چیست؟


  یک متخصص اعصاب و روان گفت: اغلب بیماری‌های روانی مثل افسردگی باعث ایجاد  کاهش یا افزایش  میزان خواب یا اختلال در ریتم خواب می‌شود.
 • تعبیر خواب سوره مومنون و خواندن آن در خواب چیست؟


  تعبیر خواب سوره مومنون به گفته محمد بن سیرین وارد شدن بیننده خواب به بهشت همراه با مومنان است. امام صادق (ع) خواندن سوره مومنون در خواب را اخلاق خوب و نیکو می‌داند.
 • تعبیر خواب خواهر و برادر و دیدن آن‌ها در خواب چیست؟


  تعبیر خواب خواهر و برادر و یا دیدن آن‌ها در خواب و رویا اشاره به ابعاد ناشناخته شخصیت بیننده خواب دارد که هم اکنون در حال درک آن‌هاست. این ابعاد می‌توانند راه حل‌های جدیدی به فرد رویابین پیشنهاد دهند.
 • پرورش خلاقیت در کودکان، نقش هنر چیست؟


  پرورش خلاقیت از طریق هنر یکی از راه های شناسایی استعدادها و توانایی کودکان می باشد.
 • کشف خلاقیت کودکان، نقش والدین چیست؟


  شناخت خلاقیت کودکان و رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه‌ها و زمان‌های مختلف کارهای خلاقانه‌ای انجام دهد.
 • تعبیر خواب خوک - معنی دیدن خوک در خواب چیست؟


  تعبیر خواب خوک از دیدگاه روانشناسی میل به کسب دارایی است. دیدن خوک در خواب به گفته ابراهیم کرمانی ضعف و اشکال در دین فرد بیننده خواب است.
 • خلاقیت کودک چیست/ صدای دکتر


  با نگاهی به زندگینامه افراد موفق و معروف متوجه می شویم همه آن ها در یک خصوصیت مشترک هستند و آن هم خلاق بودن آن ها است.
 • ایجاد خلاقیت در کودکان، راهکار چیست؟


  یکی از تکنیک های تربیت کودکان و همچنین یکی دیگر از راهکارهای ایجاد خلاقیت در فرزندان این است که والدین اجازه بدهند کودک به تنهایی با مشکل خود روبرو شود.
 • حکایت تغییر ساعت در ایران/ دلیل وجود ساعت تابستانی در کشور چیست؟


  اینفوگرافی زیر قصد دارد تا به بررسی چرایی وجود ساعت تابستانی در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها بپردازد.
 • چهار مؤلفه مهم خلاقیت را بشناسید/ قالب‌های ذهنی؛ مهم‌ترین مانع خلاقیت


  گروه جامعه ــ یک مدرس حوزه کسب و کار در کارگاه آموزشی «آشنایی با فنون راه‌اندازی کسب و کارهای نوپای اسلامی» با تأکید بر اینکه خلاقیت آموختنی است و باید تقویت شود، گفت: مهم‌ترین مانع خلاقیت قالب‌های ذهنی است.
 • خلاقیت حلقه گمشده تربیت کودکان امروزی/ آینده فردای درخشان را با پرورش خلاقیت کودکتان رقم بزنید


  رییس پژوهشکده مهندسی پزشکی و سیستم‌های سلامت دانشگاه صنعتی شریف گفت: خوشبختانه از مرداد ماه سال 94 خلاقیت‌کده شریف گام مهمی را در جهت پرورش خلاقیت کودکان ایرانی برداشته است.
 • ساعت «بیگ بن» به خواب می‌رود


  حرکت عقربه‌های ساعت «بیگ بن» به عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین دیدنی‌های جهان در قلب لندن، روز دوشنبه جهت انجام کارهای ضروری مربوط به تعمیر و نگهداری این ساعت، از حرکت بازخواهد ایستاد.
 • رابطه استرس و خواب


  اگر پس از یک روز سخت کاری نمی‌توانید هنگام به خواب رفتن آرامش داشته باشید، انتظار تجربه خواب با کیفیت بالا و خوب را نیز نداشته باشید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها