بازدید: 12

تأثیر مهتاب بر سلامت روان انسان

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1979469
حدود ۸۰ درصد از کارشناسان سلامت روان بر این باورند که گردش ماه روی رفتار انسان‌ها تأثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، از دیرباز تاکنون این موضوع همیشه مطرح می شده است که با کامل شدن ماه و یا گردش آن رفتار انسان ها تغییر می کند و یا سبب حاد شدن رفتار های تهاجمی افراد می شود اما هیچگاه این موضوع به اثبات نرسیده است .

تاثیر مهتاب بر  سلامت روانی انسان

سلامت روح و روان

سلامت روان به معنای آرامش فیزیکی و یا کمبود سر و صدا نیست و معنایی کلی تری را در پشت این عنوان جای داده است. برای مثال؛ در مواردی ممکن است فرد در هواپیما با وجود سر و صدا احساس آرامش داشته باشد، چون فکرش از لحاظ اقتصادی راحت است.

این مطلب را از دست ندهید: عادات ساده ای که سلامت روان را تقویت می کنند

با وجود این، هر کدام از ما مدتی از روز نیاز به آرامش داریم، اینکه سر و صدایی نباشد و در طول شبانه روز هفت الی هشت ساعت بخوابیم؛ بنابراین آرامش به طور کلی معنوی، اقتصادی، اجتماعی، جسمی و... است که می تواند در سلامت روح تاثیرگذار باشد. سلامت روحی نیز به معنای کیفیت زندگی است، بدین معنا که از زندگی لذت ببریم، همیشه شاکر و امیدوار باشیم، نیاز های اجتماعی مان برآورده شود، امنیت و حمایت اجتماعی داشته باشیم و افرادی باشند که دوستمان داشته باشند یا ما آن ها را دوست داشته باشیم.

قطعا زمانی که سلامت روان به دلایلی محیطی به هم بخورد پیش آمادگی ژنتیکی برای بیماری خاص یا عصبی و افسرده شدن به وجود می آید و جالب تر این که؛ همه این عوامل در رفتار و شخصیت افراد تاثیر می گذارد.

تاثیر مهتاب بر  سلامت روانی انسان

ماه، کره ای زیبا

انسان از قدیم برای گاه شماری و به ویژه در کشاورزی، از کرهٔ ماه و چرخش منظم آن ، بهره گرفته است. مسافران و دریانوردان نیز از نور و حضور ماه برای جهت یابی و ناوبری استفاده می کردند؛ ماه هم چنین در اسطوره های اقوام حضور زیادی داشته و در برخی فرهنگ ها حتی آن را به عنوان یک ایزد پرستش می کرده اند.

ببینید: لحظه دیدنی از نزدیک شدن ماه به کره زمین

گرانش (جاذبهٔ) ماه باعث به وجود آمدن جزر و مد آب های کرهٔ زمین می شود و  هم چنین  این گرانش کرهٔ ماه سبب باثبات ماندن محور گردش زمین به دور خود می شود که درصورت عدم وجود ماه، انحراف محوریِ زمین مرتباً تغییر می کرد و این امر باعث آشفته شدن آب وهوا و فصل ها در زمین می شد.

آیا ماه روی سلامت روانی ما تاثیر می گذارد؟

طبق نتایج یک پژوهش آمریکایی که در سال ۱۹۹۵ در دانشگاه نوول اورلئان انجام گرفت، ۸۱ درصد دست اندرکاران سلامت روان بر این باورند که گردش ماه روی رفتار انسان ها تاثیر می گذارد، بگونه ای که، برخی از بیمارستان های روانی با فرا رسیدن ماه کامل طبق پروتکل مراقبت های ویژه عمل می کنند.

این مطلب را از دست ندهید: رابطه مستقیم دلبستگی های دوران کودکی و سلامت روان در بزرگسالی

اما باید گفت که این باور ها پشتوانه علمی نداشته و صرفا از تجربیات پرسنل بیمارستان ها نشأت می گیرد. به همین دلیل است که تاکنون هیچ پژوهش علمی رابطه ایی بین زمان کامل بودن قرص ماه و حاد شدن رفتار های تهاجمی افراد، افزایش خودکشی و یا قتل را به اثبات نرسیده است.

انتهای پیام/

 


تأثیر مهتاب بر سلامت روان انسان
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها