بازدید: 11

فروش چادرمشکی ۲۵ دلاری با قیمت ۱ میلیون تومان در بازار ایران

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1979286
براساس آمار ارزانترین پارچه چادر مشکی که وارد کشور شده ۱.۵ دلار و گرانترین پارچه ۵ دلار قیمت دارد، اما وضعیت بازار نشان می‌دهد واردکننده این پارچه‌ها با قیمت بیش از ۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد و هیچ مرجعی هم با آن‌ها برخورد نمی‌کند.

خبرگزاری تسنیم: در حال حاضر ایران به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان چادر مشکی هنوز در تولید این پارچه ناموفق است و به نوعی حجم زیادی از نیاز بازار خود را از محل واردات تأمین می کند، اما جالب اینجاست وابستگی کشور به واردات چادر مشکی در حالی هر روز افزایش پیدا می کند که چندین دهه از عمر فعالیت صنعت نساجی در کشور می گذرد و تولیدکنندگان این حوزه هم مدعی هستند توانایی تولید داریم، اما امکانات در اختیار ما نیست.

شاید بتوان عدم موفقیت کارخانجات چادر مشکی در کشور را در چند عامل مهم جستجو کرد. نخستین مشکل نداشتنِ دانش فنیِ تولید پارچه چادر مشکی است چراکه این نوع پارچه محصولی نیست که به سادگی و با تجربه عادی بتوان آن را تولید کرد. علاوه بر این تولید پارچه چادرمشکی به دانش فنی خاص خود نیازمند است. البته این را هم باید اضافه کنیم که در بسیاری موارد صنعتگران و پژوهشگران ما توانسته اند به تولیداتی دست یابند که واقعا از محصولات مرغوب جهانی چیزی کم ندارد، اما متأسفانه عزمی برای این تولید استوار وجود نداشته است. علاوه بر این بسیاری از کارخانجاتی که به حوزه پارچه چادر مشکی ورود پیدا کرده اند ماشین آلات آن ها متناسبِ خط تولید این پارچه نبوده است.

علاوه بر این موضوعات متأسفانه سود بالای واردات چادر مشکی عاملی شده تا تولیدکننده داخلی توانایی رقابت با اجناس وارداتی را نداشته باشد. به اعتقاد تولیدکنندگان حوزه چادر مشکی وقتی یک کالای وارداتی در فروشگاه فروخته می شود کسی از آن ها برگ سبز گمرکی و قیمت تمام شده کالا را نمی خواهد بر همین اساس کسی نمی تواند آن ها را ردیابی کند که این پارچه را چقدر خریداری و با چه میزان سود به خریداران فروخته می شود.

این در حالی است که تولیدکننده داخلی باید فاکتور صادر و براساس آن مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند. در این شرایط مشخص است که سود فروشنده در کالای وارداتی و کالای داخلی چگونه است.

در همین ارتباط یک فعال در حوزه تولید چادر مشکی به خبرنگار تسنیم می گوید: متأسفانه هیچ مرجع تصمیم گیرنده ای در قیمت پارچه وارداتی وجود ندارد و همین موضوع عاملی شده تا هیچ کس نداند واردکننده چه سودی از محل فروش این پارچه ها می برد.

وی با بیان اینکه برای پاسخ به چرایی جان نگرفتن تولید پارچه چادر مشکی در کشور باید معضل واردات را یکی از دلایل دانست، گفت: براساس آمار نیاز کشور به چادر مشکی حدود ۶۰ میلیون متر طول است که فقط میلیون مترطول از این نیاز در داخل کشور تولید می شود.

به گفته این تولید کننده، براساس آمار ارزانترین پارچه ای که وارد کشور شده ۱.۵ دلار و گرانترین پارچه ۵ دلار قیمت داشته است. بر همین اساس به صورت تقریبی اگر نرخ دلار را در بازار ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان محاسبه کنیم ۵ متر پارچه ۵ دلار باید ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شود، اما مشاهده می کنید این پارچه ها با قیمت بیش از ۱ میلیون تومان به فروش می رسد و هیچ مرجعی هم با آن ها برخورد نمی کند.


فروش چادرمشکی ۲۵ دلاری با قیمت ۱ میلیون تومان در بازار ایران
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها