بازدید: 6

مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1977942
یک روان پزشک مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد و تفاوت آن با استرس را بیان کرد.
به گزارش افکارنیوز،

سوده تاجیک اسماعیلی، روان پزشک در پاسخ به این پرسش که «اضطراب و استرس چه ویژگی هایی دارند؟»، اظهار داشت: در بسیاری اوقات استرس می تواند مفید باشد؛ یعنی اینکه فرد بر اساس موقعیت شرایطی را تجربه می کند که باعث می شود توجه فرد بیشتر شده ومی تواند امری مثبت باشد. 

اخبار اجتماعی- وی ادامه داد: وضعیت فیزیولوژیکی بدن تغییراتی می کند که باعث می شود تمرکز فرد روی یک موضوع بیشتر باشد و در مقابل خیلی اوقات نیز می تواند منفی باشد؛ در مواردی می تواند تبدیل به این حس شود که آن مساله که ناشی از ذهن فرد است  که باعث می شود فرد دچار استرس و اضطراب شودو موضوع مهمی نیست و فراتر از آن چیزی است که فرد تجربه می کند. 

این روان پزشک در توضیح این موضوع، اضافه کرد: یعنی با یک موضوع بسیار کوچک ممکن است فرد یک اضطراب فراگیر را تجربه کند که باعث می شود در ابعاد مختلفی زندگی اش اختلال ایجاد شود و این به یک اختلال اضطرابی تبدیل شده  و فراتر از یک اضطراب ساده  بوده یا استرس ناشی از یک اتفاق است. 

اسماعیلی با اشاره به انواع اختلالات اضطرابی، یادآور شد: اختلال اضطرابی بسیار متنوع است؛موضوع مهم این است که اشتغال ذهنی فرد به آن مساله وجود دارد؛ اختلال اضطراب  فراگیر بسیار شایع بوده و فرد در موقعیت های مختلف این اشتغال ذهنی را با مسائل اضطرابی دارد. 

وی متذکر شد : ممکن است حتی این مسائل بسیار جزئی بوده و جزو مسائل روزمره زندگی باشد و با هر تغییری ممکن است بدترین چیز به ذهنش خطور کند و تا انتهای منفی بودن آن قضیه پیش برود و این باعث می شود زندگی فرد فلج شود اما با آنکه اتفاق خاصی در زندگی اش نمی افتد، فرد همیشه آماده این است که یک اتفاق منفی بیفتد. 

این روان پزشک با بیان اینکه ترس از  آینده یعنی اینکه اغلب پیشگویی هایی منفی از آینده ای دارد که هنوز اتفاق نیفتاده است،گفت: در کل برداشت و جمع بندی این فرد از تمام شرایط اطرافش به سمت منفی بوده و اینکه قرار است اتفاق بدی برای فرد یا اطرافیانش بیفتد و تهدیدکننده جسم و روان او ست. 

اسماعیلی افزود: این حالت باعث می شو د این افراد دائم مواظب باشند تا اتفاق بدی نیفتد و همین باعث می شود ابعاد مختلف زندگی شان فلج شود. خیلی وقت ها همین افراد دچار اختلال اضطرابی تجارب دیگری دارند؛ مثل اینکه اضطراب به شکل جسمی خود را نشان می دهد یا علائم دردهای منتشر شده دارد یا ممکن است بی خوابی و تغییرات اشتهایی داشته باشد. 

وی ادامه داد: بسیاری اوقات این حالت اضطرابی باعث افت عملکرد فرد می شود که این بسیار مهم است و فرقش با استرس ساده ای که ممکن است در طول زندگی تجربه کند این است که در حالت داشتن استرس فرد کارش را نیز انجام می دهد. 

این روان پزشک اضافه کرد: برای نمونه یک نفر استرس سخنرانی کردن دارد و دچار اضطراب می شود اما عملکرد او مختل نمی شود؛ در حالی که در حالت اضطرابی فرد از مسیر طبیعی خارج می شود و این تبدیل به اختلال شده که نیاز به درمان دارد. 

 اسماعیلی ابراز داشت: برای همین اختلال اضطرابی منتشر شده ممکن است فرد بگوید حتی با محرک های کوچک محیطی مانند زنگ تلفن یا زنگ در خانه  سریعا از جا بپرد و تپش قلب و اضطراب شدید را تجربه کند که این به خاطر این است که ذهن فرد به سمت این موضوع  رفته که می خواستند خبر بدی به او بدهند. 

وی تصریح کرد: تمام این موارد در جزء به جزء چنین افرادی وجود دارد و اطرافیان، این فرد را فردی مضطرب و فردی که همیشه دارای تنش و ناآرامی است توصیف می کنند. 

 


مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد


  یک روان پزشک مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد و تفاوت آن با استرس را بیان کرد.
 • مهمترین نشانه اختلالات اضطرابی در افراد


  سلامت نیوز:یک روان پزشک مهمترین ویژگی اختلالات اضطرابی در افراد و تفاوت آن با استرس را بیان کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،سوده تاجیک اسماعیلی، روان پزشک در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که اضطراب و استرس
 • اختلالات اضطرابی کودکان، علت


  برخی تجارب دوران کودکی باعث شکل‌گیری شخصیت نگران در افراد می‌شود. از آن جمله می‌توان به والدین نگران، تاکید بر خطرناکی جهان، حمایت افراطی والدین از کودک و... اشاره کرد.
 • علت ترس کودکان، علائم اختلالات اضطرابی


  ابتدا باید دید این ترس چه ریشه ای دارد، ترس واکنشی است سازگارانه که ما را از خطر آگاه میسازد. اما گاهی این کارکرد سازگارانه در جایی هم که خطری وجود ندارد رخ می دهد
 • اختلالات اضطرابی در کودکان، علائم و نشانه ها


  اختلال های اضطرابی انواع مختلفی دارد و دلیل ترس و نگرانی های شدید در کودک است و باعث تغییراتی در رفتار کودک، خواب، خوراک یا حالت رفتاری او می شود.
 • اختلالات اضطرابی در کودکان، دلایل ابتلا


  شاید شما هم با کودکانی مواجه شده باشید که بیش از حد نگران، استرسی، دلواپس و ترس‌خورده باشند.
 • نقش نوسانات ارزی در بروز اختلالات اضطرابی جامعه


  سلامت نیوز:رئیس انجمن علمی روان پزشکان ایران نقش نوسانات ارزی را در بروز اختلالات اضطرابی جامعه موثر دانست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، مریم رسولیان صبح چهارشنبه در نشست خبری سی و پنجمین همایش انجمن علمی روان پزشکان ایران گفت: نوسانات ارزی
 • اختلالات اضطرابی در شهرها ۲۰ درصد بیشتر از روستاها


  سلامت نیوز:شهردار سابق تهران، یکی از مولفه های مهم برای داشتن شهر زیست پذیر را توجه به سلامت جسم و روان شهروندان عنوان کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمد علی نجفی در دومین روز از برگزاری چهل و دومین کنگره جامعه جراحان ایران در مرکز همایش
 • معرف انواع اختلالات اضطرابی؛ یک بیماری روانی شایع


  اضطراب را می‌توان نوعی واکنش طبیعی دانست که به افراد کمک می‌کند تا از عهده استرس مربوط به زندگی روزانه و موقعیت‌های سخت برآیند.
 • اختلالات یادگیری در کودکان، ویژگی‌های مربوط به آن


  مفهوم ناتوانایی‌های یادگیری، حدودا از زمانی شکل گرفته است که مربیان علاقمند شدند بفهمند چرا کودکان ظاهرا باهوش نمی‌توانند در مدرسه خوب عمل کنند.
 • اختلالات متابولیک در نوزادان، مهمترین نکات


  گفته می‌شود که عامل 20درصد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ناشی از اختلالات متابولیسم نوزادان، به‌ویژه اختلالات چرخه اوره است.
 • مهمترین ویژگی‌ها و ترفند‌های iOS ۱۲


  اگر می‌خواهید به طور کامل از امکانات جدیدترین نسخه از سیستم عامل موبایل اپل بهره‌مند بمانید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با مهمترین نکات، ترفندها و ویژگی های iOS 12 آشنا شوید.
 • مهمترین ویژگی های بودجه رفع فقر


  حسن روحانی رئیس جمهوری دیروز نخستین لایحه بودجه ۱۱۹۴ تریلیون تومانی دولت دوازدهم را با هدف اشتغالزایی، از بین بردن فقر و عدالت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. جزئیات لایحه بودجه سال آینده بودجه کاملاً متفاوتی نسبت به سال‌های قبل به تصویر می‌کشد.
 • مهمترین ویژگی‌های بودجه ۱۳۹۸


 • کمک اینفوگرافیک به افراد دارای اختلالات یادگیری


  اینفوگرافیک قادر است به افراد دارای اختلالات یادگیری در فهم و درک بهتر اطلاعات کمک کرده و بیش از سایر روشها، اطلاعات را در ذهن افراد ماندگار سازد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه