بازدید: 7

۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در تابستان

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1977929
شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد.
به گزارش افکارنیوز،

  «کاکتوس هام رو بردم توی حیاط، اما بعد از یه مدت قرمز شدن و از بین رفتن. علتش چیه؟» «من یک کاکتوس خیلی سر حال گرفتم، اما ظهر توی ماشین جاش گذاشته بودم. عصر که برگشتم قرمز شده و کاملا بی حال. خوب می شه؟»

اخبار اجتماعی- ممکن است برای خیلی هایتان چنین مواردی پیش آمده باشد و دنبال راه حل باشید. امروز می خواهیم درباره نگهداری کاکتوس ها در تابستان حرف بزنیم.

نکات نگهداری از کاکتوس ها در تابستان

شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می کنید هرچه آفتاب بخورند و بی آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه کاکتوس ها بهتر است چند نکته را رعایت کنید:

آبیاری کاکتوس را زمان بندی نکنید. هفته ای یک بار، دو هفته یک بار نداریم. ملاک زمان نیست. خشک شدن پای گلدان بهترین نشانه است. چون مقدار آبیاری به فاکتور های زیادی مثل اندازه گل، اندازه و جنس گلدان، محل نگهداری، نوع کاکتوس، دما و رطوبت محیط بستگی دارد. پس نمی توان یک نسخه ثابت برای همه پیچید، اما یادتان باشد کاکتوس هم مثل گل های دیگر در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

گل های گوشتی مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها به ریختن آب روی برگ هایشان حساسند. از ریختن آب روی برگ هایشان به خصوص در زیر نور آفتاب خودداری کنید، چون باعث سوختگی و ایجاد لک روی گیاه می شود. از این ور بام نیفتید. آبیاری بیش از حد هم باعث پوسیدگی ریشه یا ترک برداشتن تنه کاکتوس می شود.

کاکتوس ها را هیچ وقت زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید، چون با این کار به برشته شدن شان کمک می کنید و همان بلایی که در اول گزارش نوشتم سرشان می آید؛ قرمز و قهوه ای شدن. این گیاهان هم آستانه تحملی دارند. گرمای زیاد و ساعات طولانی ماندن در گرما باعث پختگی بافت هایشان می شود. شاید از خودتان بپرسید پس چطور در طبیعت زیر نور مستقیم و شدید آفتاب نمی سوزند؟ گیاهانی که در طبیعت از ابتدای تولد چنین شرایطی را داشته اند نسبت به آن سازگاری پیدا کرده اند، اما کاکتوس های خانگی معمولا از گلخانه به فروشگاه و بعد به داخل خانه منتقل می شوند و طبیعی است در مقابل آفتاب شدید شوکه شوند. پس بدانید که برای نگهداری کاکتوس به ویژه در تابستان باید از نور غیرمستقیم آن هم دست کم سه چهار ساعت در روز استفاده کرد.

بهتر است در تابستان برای جلوگیری از سوختگی بر اثر نور زیاد از پشت دری استفاده کنید یا کاکتوس ها را پشت پنجره های با شیشه مات قرار دهید. پنجره های شمالی در این فصل مناسب ترند.

بهار و تابستان فصل بیداری کاکتوس است. در این فصل می توانید آن ها را تکثیر کنید. با هم پیوندشان بزنید یا از آن ها قلمه بگیرید. بیشتر کاکتوس ها در این فصل گل می دهند، چون می توانند نور کافی و لازم برای گلدهی را دریافت کنند. همچنین می شود از آن ها بذر گرفت.

یک نکته خیلی مهم را یادتان باشد

ممکن است بعضی کاکتوس ها برخلاف روال معمول، تابستان فصل خواب شان باشد مثل کاکتوس لیتوپس، سنگی یا صخره ای. در این حالت باید آبیاری شان را به حداقل رساند. چون گیاه در حال استراحت آب چندانی جذب نمی کند و ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ آن شود.

افتادگی و تواضع همیشه هم یک صفت مثبت نیست. اگر کاکتوس ستونی داشتید و در این فصل دیدید خم یا چروک شده یعنی کم آب است. با آبیاری دوباره برمی گردد به حالت اول. به شرطی که زمان بی آبی زیاد نباشد وگرنه گیاه می میرد.

کاکتوس های تیغ دار نسبت به سایر گونه های بی تیغ آفتاب بیشتری را تحمل می کنند.

در این فصل کاکتوس ها و ساکولنت ها را با کود های ازت پایین و پتاس بالا هر ماه یک بار کوددهی کنید. البته دوباره نکته شماره ۵ را بخوانید. کاکتوس هایی را که خواب هستند نباید کود داد.

دوباره تأکید می کنم تغییر رنگ کاکتوس ها به قرمز و قهوه ای نشانه نور زیادی است. در این شرایط چه باید کرد تا حال گل خوب شود؟ اول آن را سیراب کنید. بعد یک هفته آن را در جای سایه و خنک بگذارید تا خودش را بازیابی کند. در هفته دوم کم کم آن را جای نوردارتری منتقل کنید تا بتواند خود را سازگار کند.

کاکتوس های کوچک نسبت به کاکتوس های بزرگ تر نیاز به آب بیشتری دارند، چون گلدان کوچک تری دارند و زودتر آب از دست می دهند.


۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در تابستان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • ۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در تابستان


  شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد.
 • نکات نگهداری از کاکتوس‌ها در تابستان


  شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه‌اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه
 • روش‌های نگهداری کاکتوس در زمستان


  کاکتوس‌ها هم مثل هر گیاه دیگری با کاهش دما و طول روز فعالیت‌شان به حداقل ممکن می‌رسد؛ بعضی هورمون‌ها در آن‌ها افزایش می‌یابد و بعضی دیگر کاهش و با همین اتفاقات به اصطلاح به خواب می‌روند.
 • ۷ نکته مهم برای نگهداری بهتر نان


  نان را اگر در یخچال بگذارید فرآیند کهنه‌ شدن‌اش سریعتر اتفاق می‌افتد. در فریزر هم گرچه ممکن است با گرم شدن دوباره تازگی‌اش را به دست آورد، ولی برخی خواص آن از بین می‌رود.
 • ۱۰ نکته مهم برای درباره پخت و نگهداری مربا


  مربا یکی از خوراکی است که خانم‌های کدبانو در فصل تابستان با میوه‌های مختلف درست می‌کنند. با ما همراه شوید تا شما را با چند نکته مهم در درست کردن مربا آشنا کنیم.
 • نحوه نگهداری کاکتوس در خانه؛ تصویری و مرحله به مرحله


  گیاه کاکتوس اغلب خودکفا شناخته می‌شود به این معنی که به خودی خود رشد می‌کنند. با وجود اینکه آن‌ها معمولاً گیاهانی مقاوم بوده و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است، اما به مراقبت و توجه نیاز دارند تا سالم بمانند و رشد کنند.
 • 5 نکته برای ورزش در تابستان


  سلامت نیوز: تابستان زمان مناسبی برای شروع عادات سالمی است که تا دراز مدت همراهتان بمانند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، مسیر رسیدن به تناسب اندام باید هیجان انگیز و جذاب باشد تا علاقه و انگیزه را از دست ندهید و تا رسیدن به نتیجه ا
 • ۳ نکته مهم برای ورزش کردن در تابستان


  حفظ آب بدن همیشه مورد تاکید بوده، اما در دمای بالا که میزان تعریق بدن افزایش می‌یابد و خطر از دست رفتن آب بدن تشدید می‌شود، بیشتر مورد تاکید است. با نوشیدن یک لیوان بزرگ آب ۳۰ دقیقه پیش از دویدن، بدن از میزان آب کافی برای شروع برخوردار است. همچنین با
 • 10 نکته که برای نگهداری از خودروهای اتوماتیک و توربو باید بدانید


  برای مثال این روزها بسیاری از خودروسازان معتبر جهان سراغ پیشرانه‌های اصطلاحا پرخوران (تنفس مصنوعی) شده با فناوری توربوشارژ یا سوپرشارژ می‌روند، زیرا با بهره‌گیری از توربوشارژر یا سوپرشارژر می‌توان از حجم موتور کمتر، قدرت و راندمانی بالاتر گرفت.
 • 10 نکته برای داشتن موهایی سالم و خوش حالت در تابستان


  سلامت نیوز: ممکن است شما هم از آن دسته افرادی باشید که در طول سال، موهای خوبی دارند اما به تابستان که می رسد اوضاع به هم می ریزد. اگر شما نیز چنین تجربه ای دارید، بد نیست بدانید که تنها نیستید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در واق
 • ۱۱ نکته مهم درباره نگهداری از شناسنامه


  شناسنامه سند هویتی است که افراد به وسیله آن می‌توانند هویت و تابعیت خود را ثابت و از حق خود دفاع کنند. به همین دلیل، افراد باید نسبت به نگهداری آن دقت کنند تا هویت آنان توسط افراد سودجو مورد سرقت و سوء‌استفاده قرار نگیرد.
 • نگهداری از شیر مادر، ده نکته کلیدی


  بهترین روش نگهداری شیر دوشیده مادر این است که آن را بلافاصله در کیسه مخصوص و داخل فریزر گذاشته و یادتان نرود که روی آن تاریخ بزنید.
 • نگهداری شیر مادر، ده نکته ساده


  امروزه بسیاری از مادران شاغل مجبورند ساعاتی را در خارج از منزل کار کنند، بنابراین ممکن است از شیر خشک برای تغذیه نوزاد خود در این مدت استفاده کند.
 • نگهداری از کودک در منزل، چند نکته مهم


  در آشپزخانه باید مواظب پاشیدن روغن داغ در زمان سرخ کردن مواد غذایی بود، دسته ماهی تابه به سمت داخل قرارداده شود تا امکان گرفتن دسته برای کودک میسر نباشد
 • روش نگهداری از دوقلوها، چند نکته مفید


  اگر شما هم بتازگی صاحب دوقلویی شده‌اید یا در انتظار تولدشان هستید، حتما نگرانی‌هایی دارید یا شاید هم نکاتی در ارتباط با بزرگ کردنشان باشد که از آنها بی‌خبرید.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد