بازدید: 22

واکنش مالک ایران ایر تور به ادعا‌های یک نماینده مجلس

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1977744
شکاری گفت: ایران ایر تور را با ۳۸۵ میلیارد تومان بدهی تحویل گرفته و آن را هم اکنون تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی تبدیل کرده‌ایم.

 باشگاه خبرنگاران جوان: مجید شکاری مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور امروز نشست خبری درباره واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و حاشیه های ایجاد شده درباره آن برگزار کرد. در این نشست مجید شکاری با بیان اینکه از سال ۸۱ فعالیت ورود به حرفه هوا نوردی و هواپیمایی را آغاز کرده ام گفت: در سال ۸۶ اقدام به تأسیس یک شرکت خدمات مسافرت هواپیمایی را تأسیس کردم و در آن مدت توانستم نمایندگی کل هواپیمایی کلدمن هلند را بدست بیاورم.

وی با اشاره به اینکه بعد از آن تصمیم گرفتم در آن دوره یک ایرلاین ایرانی را تأسیس کنم و در همان دوره مزایده فروش تمام ایران ایرتور را در روزنامه ها دیدم و به سرعت به سمت سازمان خصوصی سازی مراجعه کرده و تمامی اسناد مالی این شرکت را بررسی و مطالعه کردم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور تأکید کرد: قیمت پایه ای که براید فروش این ایرلاین گذاشته شده بود ۳۴ میلیارد تومان بود و در سال ۹۴ زمان مزایده شرکت ۱۵۴ میلیارد تومان دارایی داشت و ۵۴۰ میلیارد تومان هم بدهی داشت در نتیجه ارزش بدهی هایی که این شرکت به ما وارد کرد ۳۸۵ میلیارد تومان بود.

شکاری تصریح کرد: در آن دوران همه مشاوران مالی من اعلام کردند که تو ۳۴ میلیارد تومان بابت خرید این شرکت هزینه می کنی، اما باید ۳۸۵ میلیارد تومان بدهی این شرکت را باید پرداخت کنی تا این شرکت به صفر برسد بنابراین بهتر است یک ایرلاین جدید تأسیس کنی.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور افزود: در آن دوره به دلایل شخصی و همچنین به دلایل تحریم هایی که در کشور وجود داشت و آوردن هواپیما سخت بود تصمیم گرفتم این شرکت را با تمامی مشکلاتی که پیش روی ما بود خریداری کنم.

وی اظهار کرد: متأسفانه به دلیل سوء مدیریت هایی که پیش از سال ۹۴ وجود داشت این شرکت تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود و ما این شرکت را از ته چاه بیرون آورده و هم اکنون به وضعیتی رسانده ایم که در مقایسه با سایر شرکت های هواپیمایی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور یادآوری کرد: با توجه به تجربه هایی که در شرکت های هواپیمایی خارجی و داخلی داشتم و همچنین با استفاده از نیرو های متخصص و متعهد توانستم این شرکت زمین خورده را بلند کنم.

شکاری اظهار کرد: در مزایده واگذاری این ایرلاین شرکت کردم و من تنها پیشنهادکننده و شرکت کننده در این مزایده بودم و مبلغ پیشنهاد شده من کمی از مبلغ پایه بالاتر بود و من برنده این مزایده شدم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور توضیح داد: بعد از ۲ هفته اعلام کردند که قرار است پاکت های مزایده را باز کنند و من به عنوان تنها متقاضی در این مزایده شرکت کرده که خوشبختانه در آن دوران یک دوربین هم در اتاق مزایده گذاشته بودند و ۱۰ تا ۱۵ نفر روبروی من نشستند که نمایندگان مختلفی از دادستانی، حراست، سازمان هواپیمایی و شرکت های فرودگاهی حضور داشتند.

وی اظهار کرد: در آن زمان همه تعجب کرده بودند که من چگونه حاضر شدم در این مزایده شرکت کنم، زیرا که ۴ بار این ایرلاین را به مزایده گذاشته بودند و هیچ متقاضی حاضر نشده بود که آن را خریداری کند.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به اینکه فروشنده این ایرلاین بدولت ایران بوده و من به عنوان بخش خصوصی این ایرلاین را خریداری کرده ام، زیرا که به اصل ۴۴ اعتماد کرده ام.

شکاری با اشاره به اینکه آیا نماینده ای که این اظهارات را درباره واگذاری این ایر لاین بیان کرده انتظار داشته نتیجه این خریداری مانند نی شکر هفت تپه شود.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور افزود: من در آن دوره از تجربه و دانش تمامی نیرو های انسانی این ایرلاین استفاده کردم و ۷۰۰ نفر کادر پرسنلی را به هزار و ۲۰۰ نفر افزایش دادم.

وی یادآوری کرد: من در بدترین شرایط این شرکت را خریداری کردم و بعد از خریداری نیز متوجه شدم که همه هواپیما ها کارشده هستند و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی همه هواپیما ها از کار افتادند و نیاز به اورهال داشتند و ما تنها با یک فروند هواپیمای فعال این شرکت را دوباره سرپا کردیم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به اینکه بعد از خریداری این شرکت تمام طلبکاران گذشته که فراموش کرده بودند از این شرکت طلب دارند به ما مراجعه کردند از جمله شرکت فرودگاه ها، فرودگاه را بر روی ما بست و شرکت سوخت رسانی و یا شرکت هلدینگ به ما سوخت نمی دادند حتی شرکت چترینگ هم به ما ساندویچ سرد برای به مسافران ما نمی داد حتی سازمان مالیاتی هم به دلیل بدهی حساب های شخصی من و خانواده من را بست.

شکاری اظهار کرد: بعد از گذشت چند سال توانستیم با همت تمامی نیرو ها بدهی های معوقه را پرداخت کنیم و هم اکنون به یکی از بهترین ایرلاین ها در کشور شدیم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور اظهار کرد: در آن دوره تصور مردم از شرکت هواپیمایی ایران ایر تور تنها چندین هواپیمای توپولف قدیمی، سقوط های پی در پی و وحشتناک بود، اما هم اکنون ایران ایر تور ۲ هزار و ۲۰۰ نمایندگی در سراسر ایران دارد و هر روز میزبان ۱۰ هزار نفر مسافر است.

وی تصریح کرد: ما بعد از مدت زمان کوتاهی تمام موتورها، صندلی ها و کامپیوتر های هواپیما را عوض کرده ایم و عملیات فنی پیچیده و سنیگینی را بر روی تمامی ناوگان های هوایی خود انجام دادیم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور بیان کرد: توانستیم با رعایت تمامی استاندارد های اروپایی عضو یاتا شویم و گواهینامه های AUS را دریافت کنیم.

شکاری با اشاره به اینکه متأسفانه آقای پژمان فر نماینده مجلس درباره واگذاری این ایر لاین تا به امروز چندین مصاحبه متفاوت و اعداد و ارقام مختلفی را اعلام کرده به طوری که یکبار اعلام کرد ارزش این شرکت یک هزار میلیارد تومان است و در مصاحبه دوم اعلام کرد ارزش آن به ۶ هزار میلیارد می رسد به نظر می رسد که بعد از گذشت مدت زمانی کوتاهی ارزش آن به ۵۰۰ هزار میلیارد ریال برسد.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به اینکه ایران ایر تور یک صندلی چارتر را هم ندارد گفت: ما به ۲ هزار نمایندگی خود اعلام کرده ایم که حق ندارند چارتری ها را وارد این شرکت کنند و ما میزان تأخیر امکان در مقایسه با سایر شرکت های هواپیمایی دیگر بسیار پایین است و ما جزو شرکت های هواپیمایی کم تأخیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه این شرکت توانسته با سه شرکت، ایران باس، بوئینگ، سوخو تفاهم نامه و قرارداد خرید امضا کند گفت: متأسفانه به دلیل بدعهدی کشور آمریکا این تفاهم نامه ها به حالت تعلیق درآمده است.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور توضیح داد: چندین هواپیمای دست دوم از نوع خوب از جمله ایرباس ۳۰۰، ۶۰۰ و ۳۲۰ خریداری کرده و ۳ فروند به ناوگان خود در قالب تسهیلات خارجی و لیزینگی خریداری کردیم.

شکاری گفت: هم اکنون این شرکت ۵ فروند هواپیمای MD و سه فروند هواپیمای ایرباس دارد و تا چند ماه آینده ۵ فرونده ایرباس دیگر هم به ناوگان ما اضافه می شود.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت توپولف های این شرکت گفت: ما ۱۰ فروند توپولف مانده که بخش عمده ای از بدهی های ما بابت همین توپولف ها بوده و هم اکنون ارزش آن ها زیر صفر است و ما هیچ برنامه ای برای این توپولف ها نداریم چند نفری به ما مراجعه کردند تا به قیمت ۵۰ میلیون تومان خریداری کنند تا تبدیل به رستوران کنند، اما ما آن ها را نفروختیم.

وی با اشاره به اینکه این شرکت بخش بزرگی از بدهی های سررسید خود را پرداخت کرده و تنها مبلغ کوچکی از این بدهی ها باقی مانده است گفت: بدهی های شرکت فرودگاه ها و سازمان امور مالیاتی را پرداخت کرده ایم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور افزود: وزارت دفاع بر روی برخی از این هواپیما ها کار های تحقیقاتی انجام دهد و دعوت نامه ای که بابت بدهی ها فرستاده بودند بابت همین فعالیت های تحقیقاتی بوده و ما هیچ بدهی و معوقه ای را درباره واگذاری و یا سایر اقدامات نداریم.

شکاری با اشاره به اینکه ایران ایر تور علیه صحبت های پژمان فر نماینده مجلس شکایت کرده ایم گفت: به نظر می رسد که صحبت های آقای پژمان فر از روی غرض شخصی بوده و ما از رؤسای سه قوه درخواست کرده ایم که به این موضوع رسیدگی کنند.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به اینکه این نماینده مجلس با صحبت هایی که در این باره انجام داده دشمنان کشور را خوشحال کرده است گفت: متأسفانه رسانه ها از جمله بی بی سی چندین فیلم بی محتوا را هم درباره این شرکت را منتشر کرده و باعث بدبینی مردم به شرکت ما شده است.

وی افزود: ما هیچ تخلفی نداشته ایم و در بدترین شرایط شرکت را ارتقا داده ایم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ بار درخواست ملاقات با آقای پژمان فر را داده ایم گفت: متأسفانه این نماینده هیچوقت به ما وقت ملاقات نداده و این برای ما بسیار جای سوال دارد.

شکاری گفت: دو ساختمان کلنگی و چند توپولف جزو دارایی های این شرکت است و ما قصد فروش آن ها را نداریم.

مالک شرکت هواپیمایی ایران ایر تور افزود: ما به توان داخلی ایمان داریم و بیش از ۹۵ درصد سیستم حمل و نقل این شرکت بر توان داخلی استوار بوده است.

وی تأکید کرد: وضعیت هوانوردی ایران بد و یا فاجعه بار نیست با توجه به محدودیت هایی که برای بخش هوایی کشور وارد شده این شرکت منطقی است.


واکنش مالک ایران ایر تور به ادعا‌های یک نماینده مجلس
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها