بازدید: 29

استرس پس از سانحه در کودکان، علائم و درمان

منبع : نی نی بان کد خبر: 1976885
اختلال استرس پس از سانحه در کودکان یا PTSD در کودکان به حالتی گفته می‌شود که گاهی در مواجهه با رویدادی آسیب‌ زا در کودکان بوجود می‌آید.

اختلال استرس پس از سانحه در کودکان یا PTSD در کودکان به حالتی گفته می شود که گاهی در مواجهه با رویدادی آسیب زا در کودکان بوجود می آید. این اختلال زمانی رخ می دهد که حادثه ای فراتر از تحمل و طاقت کودک رخ دهد. سال های کودکی اهمیت بسیار زیادی در رشد و پرورش کودک دارند به همین دلیل لازم است تا هرگونه اختلال در این سن شناسایی و درمان شود. این اختلال ممکن است زمینه ساز مشکلات بعدی در بزرگسالی شود. این مشکلات پیامدهای جدی را به دنبال می آورند که ممکن است یادگیری و رشد کودک مختل شود. در ادامه مطلب راجع به این اختلال و درمان آن توضیح داده ایم. در صورت نیاز به مشورت راجع به این موضوع می توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید.

تعریف اختلال
اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD برای کودکانی به کار برده می شود که با رویدادی به شدت آسیب زا و ناراحت کنده مواجهه شده اند و آن رویداد به طور عمیقی بر زندگی اجتماعی، روزمره و تحصیل آن ها تاثیر گذاشته است. اختلال PTSD در کودکان دشوارتر از بزرگسالان است چرا که کودکان درک کم تری نسبت به واقعیت محیط اطراف خود دارند. اگر اختلال استرس پس از سانحه و همچنین دیگر اختلالات روانی در کودکی شناسایی نشوند تاثیرات عمیق و مخربی بر آینده ی فرد به جا می گذارند. به همین دلیل لازم است تا والدین نسبت به علائم کودک خود هوشیار باشند.

شرایط ایجاد
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) جزو اختلالات مربوط به سانحه و عوامل استرس زا محسوب می شود. این اختلال زمانی در کودک اتفاق می افتد که کودک شرایطی استرس زا را مشاهده کند ، بشنود، درگیر آن شود و یا به طور مستقیم آن را تجربه کند. عواملی مانند زلزله، از دست دادن والدین، تجاوز جنسی، تصادف، خشونت و ضرب و جرح در خانواده، طلاق والدین، مشاجرات شدید والدین و... ممکن است باعث بروز این اختلال در کودکان شود. تاثیر این وقایع در کودکان به نوع حادثه، شدت، محیطی که حادثه در آن اتفاق افتاده، تداوم و تسلسل وقایع، سن کودک و بی دفاع بودن او بستگی دارد.

نشانه ها و علائم
از جمله نشانه های اختلال PTSD می توان به احساس درماندگی مداوم در کودک، رفتارهای آشفته، بی قراری، اجتناب از یادآوری رویداد آسیب زا، افسردگی، پرخاشگری کودکان، ناسازگاری با همسالان، تاخیر در رشد زبان و ناتوانایی های یادگیری و گفتاری احساس بیزاری از دیگران و گوشه گیری اشاره کرد. این علائم ممکن است بعد از مدتی کاهش یابند؛ اما امکان بروز علائم ماه ها و سال ها پس از واقعه وجود دارد. عواملی مانند سابقه خانوادگی، تجربیات دوران کودکی، ویژگی های شخصیتی و ناراحتی های روانی پیشین در بروز و تشدید نشانگان موثر است. از دیگر نشانه های این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد.
۱. کودک مدام احساس گناه و شرمزدگی می کند
۲. نسبت به رویدادهای مثبت فقر هیجانی و بی احساسی دارد
۳.واپس روی رشدی، به صورتی که به رفتارهای اولیه کودکی مانند شب ادراری و مکیدن انگشت بر می گردد
۴.کودک رفتارهای هیجانی و برانگیختگی بیش از حد از خود نشان می دهد و مدام گوش به زنگ است
۵.کودک دچار اختلالات خواب، کابوس و رویاهای بدون محتوا می شود
۶.از مکان هایی که یادآور واقعه ناخوشایند است اجتناب می کنند
۷.تمایل به بازی های تکراری در موضوع و پیرامون واقعه ناخوشایند

تشخیص اختلال PTSD در کودکان
شما نمی توانید با مشاهده ی علائم بالا به کودک خود برچسب اختلال بزنید. تشخیص این اختلال باید توسط مشاور روانشناس متخصص و یا پزشک متخصص صورت بگیرد. اگر گروهی از علائم بالا را در کودک خود مشاهده کردید و اخیرا نیز واقعه ای ناخوشایند برای کودکتان اتفاق افتاده به روانشناس مراجعه کنید. مشاور با بررسی رفتارهای کودک و از طریق مصاحبه بالینی تشخیص قطعی را به شما می دهد. ممکن است بخشی از علل بروز این اختلال به عوامل زیستی و ژنتیکی مربوط باشد اما هیچ آزمایش ژنتیکی برای تشخیص آن وجود ندارد.

درمان PTSD در کودکان
درمان اختلال استرس پس سانحه در کودک به صورت درمان رفتاری شناختی بسیار موثر است. همچنین مشاور روانشناس با استفاده از گروه درمانی و درمان مواجهه سازی به کودک کمک می کند تا به تدریج و به صورت مداوم تحت شرایط کنترل شده قرار بگیرد و با استرس و ترس ناشی از حادثه کنار بیاید. اگر بلافاصله بعد از حادثه آسیب زا کودک خود را تشویق کنید تا نزد شما و یا مشاور از احساسات، ترس و تجربه ی خود صحبت کند علائم به میزان زیادی کاهش پیدا می کنند و احتمال گسترش اختلال کم می شود. کودکانی که بعد از حادثه مشاوره دریافت می کنند وصعیت بهتری دارند. غرقه سازی، رفتار درمانی، حساسیت زدایی منظم از روش های موثر در درمان PTSD در کودکان است.
درمان شناختی PTSD
جهت درمان شناختی باید راه های برخورد منطقی با شرایط و نحوه ی تجزیه مشکلان به زبان ساده به کودک آموخته شود. کودک با کمک مشاور می تواند واحدهای قابل کنترل، فشار روانی را کاهش دهد. والدین باید به کودک خود آموزش دهند که بین سرزنش خود و اجتناب از واقعه تعادل ایجاد کند. این حس را در فرزند خود به وجود بیاورید که آن قدر که خود احساس گناه می کنند در وقوع حادثه مقصر نیستند و مسئولیتی ندارند.
درمان دارویی PTSD
برای کودکان مبتلا به PTSD که نشانه های اضطرابی، هیجانی و شوکه شدن دارند داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها تجویز می شود. برای کودکانی که نشانه های بی قراری، پرخاشگری، تکانشگری و بازگشت به گذشته دارند داروی کاربامازپین مورد استفاده قرار می گیرد. از داروهای ضد افسردگی مانند باز دارنده های باز جدب سروتونین و بازدارنده های منوآیین اکسیدازآمین برای درمان کرختی و گوشه گیری های کودک تجویز می شود. داروها تنها تا حدودی علائم PTSD را کاهش می دهند و درصورت قطع آن ها علائم برمی گردد به همین دلیل لازم است حتما از درمان های رفتاری شناختی برای کمک به فرزند خود بهره بگیرید.


استرس پس از سانحه در کودکان، علائم و درمان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • استرس پس از سانحه در کودکان، علائم و درمان


  اختلال استرس پس از سانحه در کودکان یا PTSD در کودکان به حالتی گفته می‌شود که گاهی در مواجهه با رویدادی آسیب‌ زا در کودکان بوجود می‌آید.
 • اختلال استرس پس از سانحه و راهكارهای درمان آن


  سلامت نیوز: سریع پلك زده، سر را به سرعت به چپ و راست حركت می دهید تا صحنه ها از جلوی چشم شما دور شوند؛ اما نمی شود. مسیر را عوض می كنید تا به مكان موردنظر نرسید؛ اما فرقی ندارد؛ زمان و مكان و هرچه مربوط به آن حادثه است، همراه شماست. سعی می كنید دربا
 • علت استرس پس از سانحه در کودکان چیست؟


  کودکان، از لحاظ جسمي کوچکتر از بزرگسالان هستند، از لحاظ هيجاني نابالغ و از لحاظ اجتماعي و شناختي، هنوز در مراحل اوليه رشد قرار دارند.
 • علت استرس پس از سانحه در کودکان چیست؟


  کودکان، از لحاظ جسمي کوچکتر از بزرگسالان هستند، از لحاظ هيجاني نابالغ و از لحاظ اجتماعي و شناختي، هنوز در مراحل اوليه رشد قرار دارند.
 • استرس پس از سانحه کودکان، جلوگیری از بروز


  بچه ها با دیدن فعل کشتن فکر می کنند که شکار و کشتن حق است. همه این ها به دلیل عدم مدیریت این سیستم ها در ایران است.
 • استرس پس از سانحه کودکان، عوامل شدت‌دهنده


  با اشاره به اینکه حوادث معمولی و کم اهمیت به اختلال استرس پس از سانحه منجر نمی شود بلکه حوادث جدی و بزرگ که تهدید کننده حیات و امنیت فرد است به این اختلالات منجر می شود اظهار داشت.
 • استرس پس از سانحه در کودکان، مهم‌ترین نشانه‌ها


  اصطلاح PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) در مورد کودکان هنگامی به کار برده می شود که آنها با حادثه ای شدیدا آسیب زا مواجه شوند و پس از آن حادثه زندگی شان به گونه ای تحت تاثیر قرار بگیرد که از نظر عملکرد تحصیلی و اجتماعی دچار افت شدید شوند.
 • اختلال استرس پس از سانحه، تغییرات مغزی کودکان


  محققان دانشگاه سیچوآن چین دریافتند مغز کودکان دچار اختلال استرسی پس از ضایعه روانی ساختارهای متفاوتی دارد که در مغز کودکان سالم دیده نمی‌شود.
 • علائم استرس در کودکان را بشناسید


  عوامل استرس در کودکان متفاوت است؛ تغییر یا نیاز به تطابق با محیط، شروع فعالیتی جدید، تغییرات و وقایعی نظیر مرگ یا بیماری در خانواده و … ممکن است کودکان را دچار استرس کند و آنها را تحت فشار قرار بدهد. همراه ما باشید، در این مقاله می‌خواهیم علائم استرس
 • علائم استرس در کودکان، جدی بگیرید!


  استرس یکی از علل مهم اختلالات خلقی و عاطفی در بچه هاست.
 • علائم استرس در کودکان، نا هنجاری‌ها


  دخترم مدت ها است که موهایش را به دهانش می برد و می خورد و به خاطر این رفتارش نگرانم.
 • استرس دوران کودکی؛ عوامل، علائم و درمان


  اضطراب را در هر سنی ممکن است تجربه کنیم. اما استرس دوران کودکی در صورت بروز می‌تواند آثار مخرب زیادی داشته باشد. به علاوه اینکه کودکان در تشخیص و بیان حالات روحی خود ناتوان هستند و ممکن است تشخیص این فشار روحی به تعویق بیافتد.
 • علائم استرس در کودکان، چه عواملی باعث می شود؟


  شاید واژه استرس برای کودکان کمی نا آشنا باشد، اما کودکان در شرایط مختلف دچار استرس و اضطراب می شوند.
 • استرس و اضطراب کودکان، علائم خاموش آن


  بسیاری از اوقات کودکان خشم و اضطراب‌شان را مستقیما بروز نمی‌دهند؛ خوشبختانه نشانه‌هایی وجود دارد که والدین با مشاهدۀ آن‌ها می‌توانند اضطراب در کودکان را شناسایی کنند.
 • اضطراب و استرس در کودکان، دلایل و علائم آن


  درست مانند بزرگسالان، کودکان نیز به شیوه‌ای متفاوت به استرس واکنش نشان می‌دهند که بستگی به سن، شخصیت فردی و مهارت‌های رفتاری دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها