بازدید: 42

چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1976411
یک روانشناس گفت: در رابطه با این باور که چپ‌دست‌ها نسبت به سایر افراد باهوش‌تر هستند مطالعه و تحقیق جامعی صورت نگرفته و در این زمینه بیشتر، نوشته‌هایی پراکنده و بدون منبع معتبر وجود دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

سحر دولت آبادی با اشاره به ۲۲ مرداد روز جهانی چپ دست ها، در مورد علل چپ دستی اظهار کرد: تحقیقات نشان داده است که عامل وراثت در چپ دست شدن و راست دست شدن نقش مهمی دارد و مبنای راست دستی و چپ دستی ژنتیکی است.

وی در رابطه با نیم کره های مغز در افراد چپ دست و راست دست گفت: در مغز افراد راست دست نیم کره چپ مسئول احساسات و نیم کره سمت راست مسئول منطق و پردازش داده ها و محاسبه است اما در افراد چپ دست این موضوع برعکس است و پیوند بیشتر و تنگاتنگ تری میان این دو نیم کره برقرار است.

این روانشناس با اشاره به اینکه «تحقیقات نشان داده بین 5 تا 10 درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند و چپ دستی در بین آقایان بیشتر از خانم ها است»، افزود: مطالعات نشان می دهد چپ دست ها قدرت بیشتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صداها دارند. هنر و خلاقیت در چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. چپ دست ها سنجیده تر فکر می کنند. آنها مهارت بیشتری در یادگیری ریاضی دارند و در حرکات ورزشی ماهرتر و در موسیقی موفق تر هستند.

دولت آبادی در رابطه با باور عوام مبنی بر باهوش بودن چپ دست ها بیان کرد: در رابطه با این باور مطالعه و تحقیق جامعی صورت نگرفته و در این زمینه بیشتر، نوشته هایی پراکنده و بدون منبع معتبر وجود دارد. اینکه چپ دستی چه میزان روی هوش اثر می گذارد یا اینکه چپ دست ها باهوش تر هستند، مسئله ای است که تاکنون نتیجه روشنی نداشته است.

این روان شناس در مورد محدویت هایی که از نظر امکانات برای افراد چپ دست وجود دارد، خاطرنشان کرد: محدودیت های محیطی و پیرامونی برای چپ دست ها به عنوان چالش می تواند در بسیاری مواقع موجب تقویت توانایی حل مسئله شود.اگر تمام ابزارها و امکانات اولیه و ساده مثل میزها و صندلی ها در ادارات، صندلی راننده در خودروها و هر آنچه که زندگی روزمره یک چپ دست را به چالش می کشد درست طراحی شود، چپ دست ها کمتر دچار چالش می شوند.

وی عنوان کرد: چپ دستی به معنای تمایل افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به ویژه نوشتن است. درصد بسیار کمی از افراد توانایی استفاده از هر دو دست را دارند. شاید بر اثر تمرین و تکرار و ممارست بتوان از هر دو دست استفاده کرد؛ بخصوص در نوشتن. زیرا بکار گیری دست چپ یا دست راست تابع قوانین یادگیری است.

دولت آبادی دلیل نام گذاری چنین روزی را به نام چپ دست ها گفت: به دلیل اینکه تمام ابزارها و وسایل و امکانات برای راست دست ها طراحی شده روز ۱۳ اوت برابر با ۲۲ مرداد به نام روز جهانی چپ دست ها نام گذاری شده است. نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد شد و به تصویب رسید.


چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11
 • چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟


  یک روانشناس گفت: در رابطه با این باور که چپ‌دست‌ها نسبت به سایر افراد باهوش‌تر هستند مطالعه و تحقیق جامعی صورت نگرفته و در این زمینه بیشتر، نوشته‌هایی پراکنده و بدون منبع معتبر وجود دارد.
 • خیالباف‌ها باهوش‌ترند


  تحقیقات نشان داده است که افراد خیالباف، انسان‌های باهوشی هستند.
 • خیالباف‌ها باهوش‌ترند


  تحقیقات نشان داده است که افراد خیالباف، انسان‌های باهوشی هستند.
 • آیا افراد چپ‌دست، باهوش‌ترند؟


  امروز 22 مرداد(13 آگوست)،روز جهانی چپ‌دست‌ها نام‌گذاری شده است. دلیل این مناسبت، انتقاد از تمامی امکانات و ابزارهایی است که تنها برای راست‌دستان طراحی شده‌اند. مبارزه با عقاید خرافی درباره افراد چپ‌دست نیز یکی دیگر از اهداف انتخاب این روز است.
 • نوزادان طبیعی باهوش ترند


  یک متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، باهوش‌ترند.
 • کودکان کله گنده باهوش ترند


 • گیاهان از آنچه فکر می‌کنیم باهوش‌ترند


  گیاهان مغز ندارند ولی حتی بدون داشتن مغز و یا یاخته‌های عصبی کارهای زیادی می‌توانند انجام دهند که ما برای آن به مغز و اندام‌های حسی احتیاج داریم.
 • با هوش‌نما‌ها ساده‌ترند؟!‌


 • کودکان مهم‌ ترند یا نفت؟!


  گرفتار در پیچ و خم تصویب؛ این خلاصه وضعیت لایحه حمایتی کودکان است که هنوز هم خاک می خورد! آن چنان که اگر این لایحه جان داشت می توانست قد علم کند، یقه مسئولان را بگیرد و این همه تاخیر در تصویب را جویا شود، چرا که اکنون هم سن کودکانی است که رهسپار مدرس
 • خیالباف ها با هوش ترند


  سلامت نیوز: تحقیقات نشان داده است که افراد خیالباف، انسان های باهوشی هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، افراد زیادی را دیده ایم که به طور مداوم در طول روز خیالبافی می کنند و رویاهای زیادی برای آینده خود در ذهنشان می سازند.
 • خیالباف‌ ها با هوش‌ ترند


 • شمالی ها چاق ترند


  سلامت نیوز:معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چاقی گفت: مطالعات نشان داده مردم استان های شمالی بیش از مردم دیگر استان ها چاق هستند و در استان های جنوب شرق چاقی شیوع کمتری دارد، چاقی از آنجا که سبب بیماری دیابت می شود، درمان آن اهمیت زیادی دارد. به گزارش سلا
 • ترند‌های دنیای مُد در دهه ۷۰ میلادی


  اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ دورانی بود که تغییرات اساسی در صنعت مد و فشن رخ داد. حرکت‌های انقلابی، جنبش‌های فمنیستی، آزادی زنان و پایان جنگ ویتنام، نسلی را بوجود آورد که با نسل‌های قبل زمین تا آسمان فرق داشت. این تغییرات در صنعت سینما نیز رخ داد، به
 • مرغ‌های کوچک‌تر سالم‌ترند؟


  با تولید مرغ سایز کوچک‌تر می‌توانیم در زمینه صادرات مرغ فعالیت بیشتری داشته باشیم.
 • مرغ‌های کوچک‌تر سالم‌ترند؟


  معاون بهبود تولدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: مرغی که در وزن و سن پایین کشتار می‌شود هم سالم‌تر است و هم از لحاظ اقتصادی هزینه کمتری برای تولید آن صرف می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها