بازدید: 11

برخورد با کودکان لجباز، به هیچ صراطی مستقیم نیستند؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1976027
معمولا والدین در برخورد با کودک لجباز خود شکست می‌خورند چرا که کودکان لجباز به هیچ صراطی مستقیم نیستند و والدین را کلافه می‌کنند.

برخورد با کودکان لجباز چگونه باید باشد؟ معمولا والدین در برخورد با کودک لجباز خود شکست می خورند چرا که کودکان لجباز به هیچ صراطی مستقیم نیستند و والدین را کلافه می کنند. اما والدین می توانند به گونه ای برخورد کنند که لجبازی کودک را از بین ببرند و او را مطیع خود کنند. اولین قدم برای این کار داشتن صبر و آرامش است. با استفاده از تکنیک هایی همچون همکاری کردن، مذاکره کردن، دادن حق انتخاب و غیره می توانید لجبازی کودک را از بین ببرید و به بهترین نحو ممکن با او برخورد کنید. در ادامه مقاله به بررسی کامل برخورد با کودکان لجباز می پردازیم. اگر شما هم کودک لجبازی دارید می توانید مسائل خود را با مشاور متخصص مطرح کنید و از مشاوره کودک کمک بگیرید.

تفاوت لجبازی و مصمم بودن
در ابتدا با کمک مشاور متخصص باید تشخیص داده شود که با اختلال نافرمانی مقابله ای کودک مواجه هستیم یا خیر. دقت داشته باشید که بین لجبازی و مصمم بودن (سرسخت بودن) تفاوت وجود دارد و به اشتباه کودک سرسخت را با کودک لجباز اشتباه نگیرید. مثلا کودکانی که برای موفقیت در کاری سرسخت هستند، نباید به اشتباه لجباز نامیده شوند. سرسختی که با لجبازی همراه باشد از روی جهل و ناپختگی است و در این شرایط تنها قصد کودک این است که ساز مخالف بزند و حرف خود را به کرسی بنشاند. در واقع سرسختی که با اراده قوی و قاطعیت همراه باشد، مصمم بودن را نشان می دهد و سرسختی که با پافشاری بی جا و ستیزه جویی همراه باشد، لجبازی است.

ویژگی های اصلی
چگونگی رفتار با کودکان و فرزندان به شناخت ما از ویژگی ها و ریشه های رفتار آنان برمی گردد. اصلی ترین ویژگی های کودکان لجباز موارد زیر هستند:
-میل زیادی به مستقل بودن دارند
-علاقه به مستقل بودن را با تندخویی نشان می دهند
-نیاز شدیدی به جلب توجه دارند
-کج خلق هستند
-کارها را آن طور که دوست دارند انجام می دهند و به زمان اهمیت نمی دهند
-رفتار رئیس مآبانه دارند

برخورد با کودکان لجباز
برخورد با لجبازی کودکان کاری طاقت فرسا است و ممکن است که والدین را به ستوه بیاورد. برای برخورد صحیح با کودکتان می توانید به توصیه های زیر عمل کنید:
حفظ آرامش
حفظ آرامش در برخورد با کودک لجباز بسیار مهم است. اگر نتوانید بر خشم خود غلبه کنید، یک گفت و گوی عادی به داد و بیداد ختم می شود و کار به جایی می رسد که تنها صدای جیغ شنیده می شود. اما به این نکته توجه داشته باشید که شما یک والد بالغ هستید و فرزندتان یک کودک نابالغ است. سعی کنید با آرامش گفتگو را پیش ببرید تا به یک نتیجه معقولانه برسید. زمانی که شما آرامش داشته باشید کودک نیز دست از لجبازی کردن برمی دارد.
حرف های کودک را بشنوید
برای این که کودک حرف شما را گوش دهد، لازم است که شما نیز حرف های او را گوش دهید. چرا که برقراری ارتباط به یک تلاش دو طرفه نیاز دارد. اگر کودک احساس کند که حرفش شنیده نمی شود، حالت دفاعی می گیرد و شروع به لجبازی می کند. به جای دعوا و دستور دادن، با او صحبت کنید تا او نیز دلیل مخالفتش را به شما بگوید.
برقراری رابطه دوستانه
کودکانی که با والدین خود رابطه صمیمانه ای دارند، علاقه بیشتری به حرف شنوی و مشارکت از خود نشان می دهند. اگر کودک برای انجام کاری لجبازی می کند، در کنار او بنشینید و با ملایمت و صمیمانه خواسته خود را مطرح کنید. روابط صمیمانه به کودکان کمک می کند که بهتر با دیگران کنار بیایند.
دادن حق انتخاب به کودک
کودکان نیز همانند بزرگسالان دوست ندارند که امر و نهی بشنوند و به آن ها دستور داده شود. مسلم است که اگر به کودکی امر کنید که باید ساعت ده به خواب برود، مخالف می کند. در عوض شما می توانید برای کودک تان چند حق انتخاب مشخص کنید. مثلا می توانید به او بگویید که "الان باید بخوابی. دوست داری قبل از خواب چه قصه ای را برایت بخوانم؟" اگر کودک همچنان مخالفت کرد، با آرامش به او بگویید که مخالفت کردن بین انتخاب هایش نبوده است. این جمله را هر چه قدر که لازم باشد می توانید تکرار کنید. اما توجه کنید که نباید آرامش خود را از دست دهید.
همکاری کردن
برای این که کودک را به انجام کاری ترغیب کنید، یک بازی سرگرم کننده برایش مهیا کنید. مثلا اگر کودک علاقه ای به جمع کردن وسایلش ندارد، اول خودتان شروع به جمع کردن کنید و به او بگویید کسی که زودتر جمع کند برنده است. با همکاری کردن و بازی کردن با کودک می توانید لجبازی او را تا حد زیادی کاهش دهید.
مذاکره کردن
اگر می خواهید که کودک حرف شما را گوش دهد، باید علت مخالفت او را بدانید. برای این کار می توانید با او مذاکره کنید. مذاکره کردن به این معنی نیست که تسلیم حرف کودک شوید بلکه از این طریق کودک می فهمد که شما برای خواسته او ارزش قائل هستید. مثلا اگر کودک برای خوابیدن در ساعت مقرر لجبازی می کند، با او صحبت کنید و پس از فهمیدن علت مخالفتش در یک ساعت مشخص به تفاهم برسید.
ایجاد آرامش در محیط
ممکن است لجبازی کودک، ناشی از مشاهده و یادگیری رفتار والدین باشد. کودکی که والدین خود را همواره در حال بحث می بیند رفتار آن ها را تفلید می کند. مشکلات زناشویی جو خانه را متشنج می کند و بر خلق و خوی کودکان تاثیر می گذارد.
تقویت رفتار مثبت
توجه داشته باشید که ممکن است شما ناخواسته باعث تقویت لجبازی و نه گفتن های کودک شده باشید. والدینی که بسیار نه می گویند، نه گفتن و لجبازی کردن را در کودک تقویت می کنند. برای جبران کار می توانید بازی هایی انجام دهید تا کودک را به سوی رفتار مثبت تقویت کنید. مثلا از او سوال هایی بپرسید که جوابش بله باشد. آیا دوست داری بستنی بخوری؟ آیا دوست داری آب بازی کنی؟ آیا دوست داری با هم بازی کنیم؟ و...

شایع ترین مشکلات والدین
کارهایی همچون دستشویی رفتن و غذا خوردن از شایعترین مشکلات والدین با کودکان لجباز است. در ادامه به راهکارهایی برای حل این مشکلات می پردازیم.
آموزش دستشویی رفتن به کودک لجباز
آموزش دستشویی رفتن به کودکان کار سختی است و در صورتی که کودک کمی لجباز باشد، کار سخت تر می شود. برای این کار صبر داشته باشید و آرامش خود در طی این مدت حفظ کنید. با کودک صحبت کنید و به او بگویید که چرا و چگونه باید این کار را انجام دهد. اگر کودک همچنان از دستشویی رفتن امتناع می کرد، عصبی نشوید و آرام باشید. دعوا کردن و تنبیه کردن کودک کار اشتباهی است و باعث می شود که این مرحله به درستی پشت سر گذاشته نشود. ممکن است کودکان لجباز کمی دیرتر از سایر کودکان این کار را یاد بگیرند.
غذا دادن به کودک لجباز
ممکن است که بچه ها برخی از غذاها را دوست نداشته باشند و برای خوردن آن لجبازی کنند. کودک را به غذا خوردن مجبور نکنید و همچنین از دعوا کردن کودک اجتناب کنید. برای حل این مشکل می توانید غذا خوردن را به یک کار جالب تبدیل کنید. ظرف غذای کودک را با رنگ ها و شکل های مختلف تزیین کنید و با بازی کردن به او غذا دهید. همچنین می توانید به او بگویید که در صورت تمام کردن غذا جایزه دارد و می تواند دسر محبوبش را بخورد.


برخورد با کودکان لجباز، به هیچ صراطی مستقیم نیستند؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها