بازدید: 55

شناخت بهتر جهان هستی با بهره‌گیری از توانایی‌های پیشرفته ابررایانه‌ها

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1975767
ابررایانه‌های پیشرفته موجود در جهان می‌توانند پاسخ‌های مناسبی در مورد نحوه تکامل کهکشان‌ها ارائه دهند.

شناخت بهتر جهان هستی با بهره گیری از توانایی های پیشرفته ابررایانه هابه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به لطف پیشرفت های شگفت انگیز علم و فناوری در دهه های اخیر اکنون دانشمندان و محققان علوم هوا و فضا می توانند با قاطعیت بیشتری در مورد چگونگی تکامل کهکشان صحبت کنند. ابر رایانه های امروزی تا حد قابل توجهی رازهای پنهان فضا و اجرام موجود در آن را برای بشر روشن ساخته اند.

بیشتر بخوانید: ارسال اطلاعاتی جدید از خورشید توسط کاوشگر خورشیدی ناسا

محققان دانشگاه آریزونا در ایالات متحده آمریکا به تازگی موفق شدند با بهره گیری از ابررایانه موجود در این دانشگاه، پروژه ای با عنوان UniverseMachine را به ثمر برسانند. ابررایانه به کارگیری شده در این پروژه از توانایی های بسیار خاص و ویژه ای برخوردار است و قادر است تا حد قابل توجهی زوایای تاریکی از نحوه تکامل کهکشان راه شیری را روشن سازد. 

شناخت بهتر جهان هستی با بهره گیری از توانایی های پیشرفته ابررایانه ها

چگونه ابررایانه ها سیر تکامل کهکشان را توضیح می دهند؟

این ابررایانه که Ocelote نام دارد با استفاده از ظرفیت های خود میلیون ها جهان مجازی شبیه به کهکشان راه شیری را شبیه سازی کرده و دقیق ترین داده های قابل درک برای انسان را ارائه می دهد. ظرافت و دقت محاسباتی بالای این ابررایانه نکته شاخص آن به عنوان دستگاهی قابل اعتماد برای شناخت هرچه بیشتر جهان آفرینش و چگونگی شکل گیری آن است.

ابررایانه Ocelote در مدت سه هفته بیش از ۸ میلیون جهان شبیه به آنچه در فضا و کهکشان راه شیری وجود دارد را شبیه سازی می کند. این دستگاه نه تنها به درک چگونگی تکامل جهان کمک می کند، بلکه تئوری های موجود را نیز به چالش می کشد. در کهکشان ما هزاران ستاره با میزان متفاوتی از عمر وجود دارند. هر کدام از این ستاره ها ممکن است میلیون ها سال پیش شکل گرفته باشند و حتی ستاره هایی که ما قادر به دیدن آن ها هستیم ممکن است صدها سال پیش از بین رفته باشند ولی نور آن ها همچنان قابل رویت است. 

شناخت بهتر جهان هستی با بهره گیری از توانایی های پیشرفته ابررایانه ها

اما آنچه بیش از هر چیز ذهن دانشمندان را درگیر کرده است و به طور قطع می توان آن را بزرگترین سوال محققان هوا و فضا دانست، فضای خالی و ناشناخته موجود در کیهان موسوم به ماده تاریک است. هرچند دانشمندان اطلاعات بسیار کمی از این ماده در جهان دارند ولی امیدوارند با ابررایانه جدید دانشگاه آریزونا بتوانند تا حد زیادی دانش خود را در این مورد افزایش دهند. 

انتهای پیام/

ابررایانه ها سوالات بشر در مورد سیر تکامل کهکشان را پاسخ می دهند

شناخت بهتر جهان هستی با بهره‌گیری از توانایی‌های پیشرفته ابررایانه‌ها
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها