بازدید: 9

نکات نگهداری از کاکتوس‌ها در تابستان

منبع : برترین ها کد خبر: 1974835
شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه‌اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه کاکتوس‌ها بهتر است این نکات را رعایت کنید.

روزنامه جام جم: «کاکتوس هام رو بردم توی حیاط، اما بعد از یه مدت قرمز شدن و از بین رفتن. علتش چیه؟» «من یک کاکتوس خیلی سر حال گرفتم، اما ظهر توی ماشین جاش گذاشته بودم. عصر که برگشتم قرمز شده و کاملا بی حال. خوب می شه؟»

ممکن است برای خیلی هایتان چنین مواردی پیش آمده باشد و دنبال راه حل باشید. امروز می خواهیم درباره نگهداری کاکتوس ها در تابستان حرف بزنیم.

۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس ها در تابستان

شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می کنید هرچه آفتاب بخورند و بی آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه کاکتوس ها بهتر است چند نکته را رعایت کنید:

آبیاری کاکتوس را زمان بندی نکنید. هفته ای یک بار، دو هفته یک بار نداریم. ملاک زمان نیست. خشک شدن پای گلدان بهترین نشانه است. چون مقدار آبیاری به فاکتور های زیادی مثل اندازه گل، اندازه و جنس گلدان، محل نگهداری، نوع کاکتوس، دما و رطوبت محیط بستگی دارد. پس نمی توان یک نسخه ثابت برای همه پیچید، اما یادتان باشد کاکتوس هم مثل گل های دیگر در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

گل های گوشتی مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها به ریختن آب روی برگ هایشان حساسند. از ریختن آب روی برگ هایشان به خصوص در زیر نور آفتاب خودداری کنید، چون باعث سوختگی و ایجاد لک روی گیاه می شود.از این ور بام نیفتید. آبیاری بیش از حد هم باعث پوسیدگی ریشه یا ترک برداشتن تنه کاکتوس می شود.

کاکتوس ها را هیچ وقت زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید، چون با این کار به برشته شدن شان کمک می کنید و همان بلایی که در اول گزارش نوشتم سرشان می آید؛ قرمز و قهوه ای شدن. این گیاهان هم آستانه تحملی دارند. گرمای زیاد و ساعات طولانی ماندن در گرما باعث پختگی بافت هایشان می شود. شاید از خودتان بپرسید پس چطور در طبیعت زیر نور مستقیم و شدید آفتاب نمی سوزند؟ گیاهانی که در طبیعت از ابتدای تولد چنین شرایطی را داشته اند نسبت به آن سازگاری پیدا کرده اند، اما کاکتوس های خانگی معمولا از گلخانه به فروشگاه و بعد به داخل خانه منتقل می شوند و طبیعی است در مقابل آفتاب شدید شوکه شوند. پس بدانید که برای نگهداری کاکتوس به ویژه در تابستان باید از نور غیرمستقیم آن هم دست کم سه چهار ساعت در روز استفاده کرد.

۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس ها در تابستان

بهتر است در تابستان برای جلوگیری از سوختگی بر اثر نور زیاد از پشت دری استفاده کنید یا کاکتوس ها را پشت پنجره های با شیشه مات قرار دهید. پنجره های شمالی در این فصل مناسب ترند.

بهار و تابستان فصل بیداری کاکتوس است. در این فصل می توانید آن ها را تکثیر کنید. با هم پیوندشان بزنید یا از آن ها قلمه بگیرید. بیشتر کاکتوس ها در این فصل گل می دهند، چون می توانند نور کافی و لازم برای گلدهی را دریافت کنند. همچنین می شود از آن ها بذر گرفت.

یک نکته خیلی مهم را یادتان باشد

ممکن است بعضی کاکتوس ها برخلاف روال معمول، تابستان فصل خواب شان باشد مثل کاکتوس لیتوپس، سنگی یا صخره ای. در این حالت باید آبیاری شان را به حداقل رساند. چون گیاه در حال استراحت آب چندانی جذب نمی کند و ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ آن شود.

۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس ها در تابستان

افتادگی و تواضع همیشه هم یک صفت مثبت نیست. اگر کاکتوس ستونی داشتید و در این فصل دیدید خم یا چروک شده یعنی کم آب است. با آبیاری دوباره برمی گردد به حالت اول. به شرطی که زمان بی آبی زیاد نباشد وگرنه گیاه می میرد.

کاکتوس های تیغ دار نسبت به سایر گونه های بی تیغ آفتاب بیشتری را تحمل می کنند.

در این فصل کاکتوس ها و ساکولنت ها را با کود های ازت پایین و پتاس بالا هر ماه یک بار کوددهی کنید. البته دوباره نکته شماره ۵ را بخوانید. کاکتوس هایی را که خواب هستند نباید کود داد.

دوباره تأکید می کنم تغییر رنگ کاکتوس ها به قرمز و قهوه ای نشانه نور زیادی است. در این شرایط چه باید کرد تا حال گل خوب شود؟ اول آن را سیراب کنید. بعد یک هفته آن را در جای سایه و خنک بگذارید تا خودش را بازیابی کند. در هفته دوم کم کم آن را جای نوردارتری منتقل کنید تا بتواند خود را سازگار کند.

کاکتوس های کوچک نسبت به کاکتوس های بزرگ تر نیاز به آب بیشتری دارند، چون گلدان کوچک تری دارند و زودتر آب از دست می دهند.


نکات نگهداری از کاکتوس‌ها در تابستان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • نکات نگهداری از کاکتوس‌ها در تابستان


  شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد، اما همه‌اش نه. مقاومت گیاهان هم تا حدی منطقی است. پس برای مراقبت تابستانه
 • ۱۲ نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در تابستان


  شما با شنیدن اسم کاکتوس یاد چه می‌افتید؟ گرما و پوست کلفتی توی برّ و بیابان. برای همین هم خیال می‌کنید هرچه آفتاب بخورند و بی‌آبی بکشند، مقاومند. بخشی از این قضیه واقعیت دارد.
 • نکات نگهداری از نوزاد، فصل تابستان را چگونه بگذرانیم؟


  از زمانی که جنین به دنیا می‌آید تا پایان ماه اول زندگی‌اش دوره نوزادی نام دارد. از شروع ماه دوم پس از تولد تا پایان 2 سالگی دوره شیرخوارگی نامیده می‌شود.
 • نکات نگهداری از نوزاد، فصل تابستان را چگونه بگذرانیم؟


  از زمانی که جنین به دنیا می‌آید تا پایان ماه اول زندگی‌اش دوره نوزادی نام دارد. از شروع ماه دوم پس از تولد تا پایان 2 سالگی دوره شیرخوارگی نامیده می‌شود.
 • روش‌های نگهداری کاکتوس در زمستان


  کاکتوس‌ها هم مثل هر گیاه دیگری با کاهش دما و طول روز فعالیت‌شان به حداقل ممکن می‌رسد؛ بعضی هورمون‌ها در آن‌ها افزایش می‌یابد و بعضی دیگر کاهش و با همین اتفاقات به اصطلاح به خواب می‌روند.
 • نحوه نگهداری کاکتوس در خانه؛ تصویری و مرحله به مرحله


  گیاه کاکتوس اغلب خودکفا شناخته می‌شود به این معنی که به خودی خود رشد می‌کنند. با وجود اینکه آن‌ها معمولاً گیاهانی مقاوم بوده و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است، اما به مراقبت و توجه نیاز دارند تا سالم بمانند و رشد کنند.
 • نکات نگهداری از نوزاد، یک ماه اول


  وقتی شش هفته از تولد فرزندتان بگذرد، آنگاه متوجه خواهید شد که او در نهایت بهتر می خوابد و فواصل زمانی بیشتری را، مابین تغذیه هایش خواب است. همچنین در زمان بیداری هشیارتر است.
 • مزایای نگهداری بند ناف، نکات مهم!


  مدیر عامل بانک خون بند ناف رویان به تشریح اقدامات انجام شده در این مرکز پرداخته و آخرین آمار نمونه‌های ذخیره شده در دو بانک‌ عمومی و خصوصی خون بند ناف رویان، هزینه‌های ذخیره سازی، هزینه‌های نگهداری نمونه‌های خونی در بانک‌های خصوصی و شش استان اول در ز
 • شیر دادن به نوزاد، نکات نگهداری


  مادران شاغل ساعات زیادی را خارج از خانه به سر می برند بنابراین ناچارند برای تغذیه نوزاد خود از شیر خشک استفاده کنند...
 • نکات مهم برای نگهداری از خودرو


  سالم نگه داشتن خودروی شما تا کارکرد چند صد هزار کیلومتر کاملاً امکان‌پذیر است. کافی‌ست چند نکته مهم برای نگهداری بهینه خودرو را رعایت کنید تا بتوانید سال‌ها از خودروی‌تان استفاده کنید.
 • روش نگهداری از نوزاد، نکات اصلی


  کارهای زیادی هست که شما برای مراقبت از نوزاد باید بیاموزید. مثل نحوه شیردادن به نوزاد، افتادن ناف و مراقب از آن، نحوه خواباندن و...
 • نگهداری نوزاد در تابستان، چگونه باید باشد؟


  با توجه به فصل گرما رطوبت بین ۲۲ تا ۲۳ درجه بهترین دمای هوا برای نوزادان است.
 • نکات مهم نگهداری از نوزاد، باورهای غلط را بشناسید


  برخی از والدین تصور می کنند نوزادان هنگام خواب ممکن است سرشان به دیوارهای تختخواب برخورد کند و آسیب ببیند.
 • نگهداری و مراقبت از نوزاد، نکات کاربردی


  اگر شرایط مادر و نوزاد اجازه دهد، زمان مناسب آغاز شیردهی، در همان ساعت اولیه زندگی نوزاد است و بر اساس نیاز نوزاد، هر یک و نیم تا دو ساعت باید تکرار شود.
 • نکات مهم نگهداری از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی


  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دارندگان خودرو باید در فصل سرما بیش از هر فصل دیگری از سال از رنگ و بدنه خودرو مراقبت کنند چرا که عوامل محیطی در این فصل عامل مهمی در خرابی رنگ خودروها محسوب می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها