بازدید: 22

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1973168
زندگی با همسری که دوستش دارید، اما وسواس احتکار دارد بینهایت سخت و ناراحت کننده است و بدون تردید بر میزان صمیمیت در رابطه اثر می‌گذارد. شاید ترجیح دهید با دوستان و اقوام‌تان رفت و آمد نکنید، چون وضعیت خانه‌تان را مناسب نمی‌دانید و زندگی در خانه‌ای که دوستش دارید برای‌تان دشوار شود، چون احتکار وسواسی همسرتان مانند فیلی عظیم الجثه در خانه خودنمایی می‌کند و فضا را آشفته کرده است.

برترین ها: زندگی با همسری که دوستش دارید، اما وسواس احتکار دارد بینهایت سخت و ناراحت کننده است و بدون تردید بر میزان صمیمیت در رابطه اثر می گذارد. شاید ترجیح دهید با دوستان و اقوام تان رفت و آمد نکنید، چون وضعیت خانه تان را مناسب نمی دانید و زندگی در خانه ای که دوستش دارید برای تان دشوار شود، چون احتکار وسواسی همسرتان مانند فیلی عظیم الجثه در خانه خودنمایی می کند و فضا را آشفته کرده است.

مطمئنا دوست دارید به همسرتان کمک کنید، شاید راهکار هایی را نیز امتحان کرده باشید، اما انگار از هیچ راهی به نتیجه نمی رسید. در این مطلب می خواهیم کمک تان کنیم وسواس احتکار را بشناسید، علائم و علت های آن را بدانید و یاد بگیرید با چنین همسری چه باید بکنید و چه نباید بکنید.

اختلال احتکار چیست؟

اختلال احتکار، مشکلی مداوم در دور انداختن یا فاصله گرفتن از وسایل و لوازم است، زیرا فرد احساس نیاز شدید به نگه داشتن آن ها می کند. کسی که اختلال احتکار دارد با فکر کردن به اینکه این وسایل را دور بیندازد دچار اندوه و پریشانی شدید می شود. زیاد جمع کردن و نگه داشتن وسایل و لوازم برای افراد دچار اختلال احتکار در حالتی روی می دهد که این وسایل هیچ ارزش واقعی ندارند و نیازی به نگه داشتن آن ها نیست. این اختلال روانی جدی می تواند منجر به خطرناک شدن شرایط زندگی، سوء تغذیه و بهداشت نادرست فردی شود. علت اختلال احتکار هر چند شناخته شده نیست، اما کارشناسان عقیده دارند خیلی مهم است که با مشاهده ی علائم، هر چه زودتر جهت درمان اقدام شود.

علائم اختلال احتکار وسواسی

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

علائم اختلال احتکار در طیف خفیف تا شدید قرار می گیرند. به طور کلی، افراد دچار اختلال احتکار، حجم زیادی از وسایل بی ارزش را نگهداری می کنند. این افراد دلبستگی شدیدی به اشیاء بی جان دارند و هنگام تصمیم گیری دچار اضطراب زیادی می شوند. گاهی برخی از این علائم می توانند توسط سایر اختلالات مانند بی انرژی بودن برای تمیز و جمع و جور کردن که ناشی از افسردگی است توجیه شوند و یا علائم وسواس اجباری (OCD) را به همراه داشته باشند. اما به طور کل افراد دچار اختلال احتکار، ترکیبی از علائم زیر را نشان می دهند:

 • به دست آوردن و اندوختن اشیاء بدون توجه به اینکه ارزشی دارند یا نه.
 • ابتلا به استرس شدید در صورت تصور اینکه بخواهند این اشیاء را دور بریزند.
 • اندوختن وسایل و اشیاء تا جایی که اتاق مورد نظر دیگر قابل استفاده نیست. مثلا کوهی از روزنامه ها روی میز و صندلی و ...، تلنباری از لباس ها روی تختخواب و زمین و ...، و توده های درهم و آشفته ای که تردد در اتاق یا در راهروی منتهی به اتاق را دشوار می کند.
 • بی نظمی و شلوغی و گم کردن وسایل مهم و ضروری در میان این توده ها.
 • اختلاف و درگیری با افرادی که قصد دارند این وسایل اضافی را از خانه دور کنند.
 • با افزایش علائم اختلال احتکار، فرد ممکن است دچار احساس انزوا و مشکلاتی در سلامتی شود.

از کجا بفهمم همسرم اختلال احتکار وسواسی دارد؟

اگر همسر شما ترکیبی از علائم گفته شده را دارد، حتما باید او را تشویق کنید که به دنبال دریافت یک کمک حرفه ای باشد. هر چه زودتر جهت درمان اقدام شود، روند درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود. شاید شما شلوغی و انباشتگی در اتاق همسرتان را احتکار وسواسی بدانید، اما او خودش فکر می کند فقط اتاق کمی بهم ریخته است. اگر مشکل شما نیز همین است می توایند عکسی از این اتاق تهیه کنید و برای بررسی به یک روانشناس یا روانپزشک در این حوزه نشان بدهید.

احتکار در برابر جمع آوری کردن

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

احتکار با جمع آوری کردن فرق دارد. هر دو فعالیت شامل نگهداری از چیز هایی می شوند که برای فرد ارزشی فراتر از ارزش واقعی شان دارند. افرادی که جمع آوری می کنند یا کلکسیون دارند، این وسایل را به دقت و به طور منظم می چینند و با دقت از آن ها مراقبت می کنند. این افراد معمولا نسبت به چیز هایی که جمع می کنند احساس افتخار می کنند و دوست دارند در موردشان حرف بزنند یا به دیگران نمایش دهند. اما افراد دچار اختلال احتکار اغلب در مورد وضعیت خانه یا اتاق خود احساس خجالت می کنند و معمولا دوست ندارند کسی را به خانه یا اتاق خود دعوت کنند.

هر چند احتکار و جمع آوری کردن (کلکسیون داری) با هم متفاوتند، اما جمع آوری کردن هم می تواند تبدیل به احتکار وسواسی شود. اگر کلکسیون داری از جای مورد نظر خود فراتر برود و در فضای محل زندگی دردسر ایجاد کند، تبدیل به احتکار وسواسی می شود. اگر متوجه شده اید چنین رفتار هایی در حال شکل گرفتن در همسرتان است باید هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید.

علت های اختلال احتکار وسواسی

شاید این سوال برای تان مطرح شود که چرا افراد دچار اختلال احتکار اینهمه وسایل را دور خود جمع می کنند در حالی که کاملا مشخص است این اشیاء ارزش و کاربردی ندارند. در انجمن روانشناسی در مورد علت های ابتلا به اختلال احتکار وسواسی اطلاعات زیادی در دسترس نیست و علت ها ناشناخته اند. اما کارشناسان می گویند تمایل به احتکار معمولا از دوران کودکی یا نوجوانی شروع می شود، اما بیشتر افراد اغلب تا سنین ۵۰ سالگی یا بالاتر به دنبال کمک حرفه ای نمی روند. برخی از کارشناسان عقیده دارند گرایش به احتکار وسواسی با الگو های به ارث برده ی مغزی و اختلال اضطراب یا اختلال وسواس اجباری مرتبط اند. در برخی از افراد، اختلال احتکار وسواسی به دنبال یک حادثه ی جدی شروع می شود.

افرادی که اختلال احتکار دارند می گویند اشیاء را به دلایل گوناگونی نگه می دارند:

 • آن ها باور دارند هر وسیله ای که نگه می دارند بعدا ارزشی دارد یا به کار خاصی می آید.
 • آن ها احساس می کنند هر یک از این وسایل دارای ارزش احساسی خاصی است، منحصربفرد و یا غیرقابل جایگزینی است.
 • آن ها احساس می کنند وسیله ای آنقدر خوب و به درد بخور است که حیف است دور انداخته شود.
 • آن ها تصور می کنند اشیاءی که نگهداری می کنند کمک شان می کنند شخصی خاص یا خاطره ای مهم که ممکن است فراموش کنند به خاطرشان بماند.

چگونه می توانید به کسی که اختلال احتکار وسواسی دارد کمک کنید

نباید ها

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

 • افراد دچار اختلال احتکار با فکر اینکه اشیاء جمع آوری شده را دور بیندازند دچار آشفتگی و رنج می شوند. شاید وسوسه شوید یک روز همه ی این بهم ریختگی ها و اشیاء بی مصرف را دور بریزید و خودتان و همسرتان را راحت کنید. اما درست مانند خیلی از اختلالات روانی، وادار کردن کسی برای تغییر، اغلب بی اثر بوده و حتی می تواند مشکل را شدیدتر کند.
 • وسایل را بدون رضایت فرد دچار اختلال احتکار وسواسی دور نریزید. شاید به نظر برسد اگر بدون رضایت او این کار را انجام دهید و کمی عتاب و سرزنش شوید ارزش این را دارد که خانه تان را تمیز و مرتب و به دور از این آشفتگی ها ببینید و همسرتان نیز مجبور می شود کم کم با این مسئله کنار بیاید، اما دور ریختن وسایل نمی تواند اندوه و رنج شدید ناشی از از دست دادن وسایل را رفع کند. برای همین دور ریختن وسایل جمع آوری شده بدون اجازه و رضایت همسرتان در بلند مدت شیوه ی موفقی نیست و فرد محتکر به احتمال بسیار زیاد خیلی زود به رفتار های قبلی اش برخواهد گشت. ضمنا همسرتان از شما آزرده و دلخور و عصبانی می شود و این می تواند احتمال تمایل او برای اقدام به درمان را کمتر کند.
 • انتظار نداشته باشید فرایند درمان یا جمع و جور شدن خانه تان یک شبه اتفاق بیفتد. برای یک فرد دچار اختلال احتکار زمان زیادی لازم است تا به مرحله ای برسد که هم افکار و رفتار های نادرست و هم پیرامونش را تغییر بدهد.
 • رفتار های وسواسی همسرتان را تقویت نکنید. هر چند دور ریختن وسایلی که همسر شما جمع آوری کرده فایده ای ندارد، اما افزودن به وسایل او و تقویت رفتار های احتکارآمیزش نیز اصلا درست نیست. مثلا اگر همسرتان عادت دارد جعبه ی وسایل را نگه دارد هدیه ای به او ندهید که در جعبه باشد.
 • سعی نکنید بهم ریختگی های همسرتان را جمع و جور و مرتب کنید. این کار شما فقط باعث می شود همسرتان نتواند به عمق و شدت مشکلی که دارد پی ببرد و با عواقب این عادت خود آن طوری که باید روبرو شود.
 • انتظار نداشته باشید روند درمان، کامل و یکنواخت پیش برود. احتکار نیز درست مانند رژیم گرفتن، ولخرجی، قمار و شراب خواری، عادتی است که درمان برای ترک آن می تواند گاهی پیش رونده و گاهی پس رونده باشد. صبور باشید و دست از تلاش برندارید. هیچ انسانی کامل نیست و توانایی های افراد نیز یکسان نیست. شما دست از ابراز علاقه و حمایت خود از همسرتان برندارید و در کنارش باشید.

باید ها

با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟

 • حالا که می دانید در برخورد با همسرتان که اختلال احتکار وسواسی دارد چه نباید بکنید، شاید این سوال برای تان مطرح شود که آیا برای کمک به همسرتان کاری می توانید انجام دهید. هر چند اختلالی که منجر به احتکار وسواسی همسرتان شده ممکن است چیزی باشد که او مجبور است باقی عمرش را نیز با آن سپری کند، اما خوشبختانه شما می توانید قدم هایی بردارید که به همسرتان کمک کنید فضای خانه و زندگی تان را قابل تحمل تر کند.
 • همسرتان را تشویق کنید به دنبال کمک درمانگر باشد. شما نمی توانید کسی را وادار کنید برخلاف اراده اش رفتار کند (وسایلش ر دور بریزد)، اما می توانید کمکش کنید یک مشاور درمانگر خوب پیدا کند.
 • در مورد اختلال احتکار وسواسی مطالعه کرده و اطلاعات کسب کنید. شاید برخی از اطلاعات و مقاله هایی که در دسترس عموم قرار دارند، تصویر نادرستی از وسواس احتکار ارائه بدهند و درست راهنمایی تان نکنند. پس باید به دنبال منابع قابل اعتماد باشید.
 • اگر همسرتان از شما کمک خواست دریغ نکنید. همسر محتکر شما ممکن است حین یا بعد از درمان از شما کمک بخواهد تا بتواند وسایل تلنبار شده اش را دور بریزد. حتما به کمکش بشتابید و هر کاری از دست تان برمی آید انجام دهید.
 • به حرف های همسرتان گوش دهید و سعی کنید او را بابت رفتار وسواس گونه اش قضاوت نکنید، درست همانطور که کسی را بابت داشتن بیماری دیابت یا آسم سرزنش نمی کنید. احتکار یک اختلال روانی است و چیزی نیست که کسی انتخابش کرده باشد.
 • تغییرات مثبت را هر چند که کوچک و جزئی اند ببینید و به آن ها اهمیت بدهید. احتکار وسواسی یک دفعه ای به وجود نمی آید و یک شبه نیز حل نمی شود. اگر می بینید همسرتان تلاش می کند فضای کوچکی را تمیز و مرتب کند یا بالاخره تصمیم گرفته که سراغ یک درمانگر برود، تشویقش کنید و حامی اش باشید. عشق و پشتیبانی شما وسیله ای است برای کمک موثر به کسی که از اختلال احتکار رنج می برد.
 • جالب است بدانید از هر ۵۰ آمریکایی یک نفر دچار اختلال احتکار وسواسی است و تنها ۱۵ درصد از این افراد به دنبال درمان می روند. تاثیرات اختلال احتکار وسواسی شایع تر از آن است که فکرش را می کنید و هیچ راه حل صد در صدی و کاملی برای کمک به فرد دچار اختلال احتکار وجود ندارد، اما صبر و محبت و درک، کلید بهبودی است و تشویق همسرتان برای اقدام به درمان، قطعا موثرترین قدمی است که می توانید برای نجات زندگی مشترک تان بردارید.

منبع: betterhelp


با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • با همسری که وسواس احتکار دارد چه کنیم؟


  زندگی با همسری که دوستش دارید، اما وسواس احتکار دارد بینهایت سخت و ناراحت کننده است و بدون تردید بر میزان صمیمیت در رابطه اثر می‌گذارد. شاید ترجیح دهید با دوستان و اقوام‌تان رفت و آمد نکنید، چون وضعیت خانه‌تان را مناسب نمی‌دانید و زندگی در خانه‌ای که
 • راهکارهای زندگی با همسری که وسواس کنترل دارد


  سلامت نیوز: افرادی که وسواس کنترل دارند بسیار هوشمندانه و ماهرانه افراد و موقعیت ها را دستکاری می کنند تا به هدف و خواسته خود برسند. شریک زندگی تان این احساس را در شما پرورش می دهد که گویا شما نمی توانید هیچ کاری را درست انجام بدهید و تنها راه درست
 • با همسری که دست بزن دارد چه کنیم؟


  باید بدانید همسرتان برای اینکه به خواسته‌اش برسد و یا اینکه بتواند حرف خودش را به کرسی بنشاند به زور و پرخاشگری متوسل می‌شود یا اینکه ایشان دقیقاً احساسات خویش را بخوبی درک نمی‌کند
 • وسواس زن، زندگی را برای مرد حشیشی جهنم کرد/ دادگاه پایان کار همسری که مدام می‌شوید و می‌سابد


  وسواسی بودن همسر منجر شد که مرد ۳۱ ساله دادخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.
 • با همسری که مدام غر می‌زند، چه کنیم؟!


  معمولا مشکلات اقتصادی در زندگی مشترک باعث ایجاد مشکلات پنهان در ارتباط عاطفی بین زن و شوهر می‌شود. در واقع مشکلات و بحران‌های اقتصادی در خانه باعث می‌شود موضوعات قبلی که زن و شوهر از آن رنجیده‌اند، بزرگ‌تر دیده و مشکلاتشان بیشتر شود.
 • با وسواس کودکان چه کنیم؟


  پسر 5 ساله ی من بسیار وسواس است. مثلا گِل بازی نمی کند. اگر غذا روی دستش یا لباسش بریزد عصبانی می شود.
 • با وسواس گرفتن بچه چه کنیم؟


  سلامت نیوز:وسواس یکی از شایع ترین و آزار دهنده ترین اختلالات روحی به شمارمی آید. دلایل بروز این موضوع متعدد است ، این اختلال برای خانواده و همچنین کودکان بسیار آزار دهنده است. به گزارش سلامت نیوز،آفتاب یزد نوشت: در این مطلب درگفتگو با عاطفه کیانی
 • با همسری که مدام ایراد می‌گیرد چه کنیم؟


  هر رابطه‌ی زناشویی گاهی چالش برانگیز می‌شود. و همه‌ی ما گاهی از همسرمان شکایت و غرولندهایی می‌‌شنویم. اما اگر این ایراد گرفتن‌ها و بهانه جویی‌ها همیشگی شدند چطور؟
 • مشکلی به نام وسواس همسر/ وقتی خطر وسواس آرامش زندگی را تهدید می کند


  یک روانشناس بالینی نسبت به علائم بیماری وسواس و ضرورت درمان آن برای افراد مختلف در زندگی هشدار داد.
 • وسواس چهارمین بیماری پرهزینه جهان/ 10 الی 20 درصد ایرانی‌ها وسواس شدید دارند


  ملکوتی با اظهار نگرانی از بار مالی درمان وسواس از افزایش تعداد مبتلان به این بیماری در ایران خبر داد.
 • چگونه وسواس شستشو را درمان کنیم؟


  وسواس شستشو عبارت است از احساسی آزاردهنده مبنی بر اینکه آلودگی‌ها علی‌رغم بارها شستشو هنوز از بین نرفته‌اند. این وسواس یکی از شایع‌ترین انواع اختلال وسواس فکری‌ـ‌عملی (OCD) است که البته جزو درمان‌پذیرترین وسواس‌ها نیز به شمار می‌رود.
 • شفر وسواس دارد !


  استقلال در جذب مهاجم خارجی ناتوان بوده ولی عضو هیات مدیره این باشگاه این موضوع را به وسواس شفر مربوط می داند.
 • زمانی: شفر وسواس دارد!


  عضو هیات مدیره باشگاه استقلال می‌گوید وینفرد شفر در انتخاب 40 نفر بازیکنی که برای جذب به او معرفی شدند حساسیت و وسواس به خرج داد.
 • زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد (+عکس)


  این خانم ۵۰ ساله می‌گوید ساکن منطقه خلیج‌فارس است و در زمان سفرهای کاری خاشقجی به ایالات متحده همراه او بوده است.
 • «چند همسری مردان» چه شرایط قانونی دارد؟


پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد