بازدید: 20

فوت‌و‌فن‌های جذب سرمایه برای کسب‌وکار خود

منبع : برترین ها کد خبر: 1973166
اگر کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و به دنبال جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه کسب‌وکارتان هستید، به طور قطع با این مشکل مواجه شده‌اید که الزاما قرار نیست سرمایه‌گذاران پس از جلسه ارائه طرح شما بلافاصله قانع شده و پای میز قرارداد بیایند. در این مطلب راهکار‌ها و توصیه‌هایی را براساس تجارب کارآفرینان موفق مرور خواهیم کرد.

روزنامه جام جم: اگر کسب وکار خود را راه اندازی کرده و به دنبال جذب سرمایه گذاری برای توسعه کسب وکارتان هستید، به طور قطع با این مشکل مواجه شده اید که الزاما قرار نیست سرمایه گذاران پس از جلسه ارائه طرح شما بلافاصله قانع شده و پای میز قرارداد بیایند.

کار اصلی کارآفرینان از این مرحله به بعد شروع می شود و باید با برگزاری جلسات مذاکره پی درپی در نهایت سرمایه گذاران را قانع کنند.

نگه داشتن سرمایه گذار پس از جلسه ارائه طرح، کاملا به توانایی شما در دنباله دار کردن ارتباطات با روش های گوناگون مانند برگزاری جلسات تکمیلی، تماس و پیگیری و قرار ملاقات های بعدی خواهد داشت. اگر تاکنون تلاش های زیادی برای جذب سرمایه گذار داشته اید، اما هنوز موفق به جذب سرمایه گذار نشده اید، با این گزارش همراه شوید.

در ادامه راهکار ها و توصیه هایی را براساس تجارب کارآفرینان موفق مرور خواهیم کرد که می تواند در تغییر روند مذاکراتتان برای جذب سرمایه گذار بسیار مؤثر باشد. 

فوت و فن های جذب سرمایه

با دادن اطلاعات بیش از حد آن ها را سردرگم نکنید

تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به ویژه زمانی که کارآفرین تازه کاری باشید، می تواند سازوکاری بسیار پیچیده و زمان بر شود. باید بتوانید در این مدت طولانی به خوبی سرمایه گذار را به طرح کسب وکار و اتفاقات جاری متصل نگه دارید. اما باید توجه داشته باشید که در ارتباط نگه داشتن سرمایه گذار به معنی بمباران او با اتفاقات لحظه به لحظه کسب وکارتان نیست. در عوض بهتر است از خود فرد بخواهید روشی که برای در ارتباط بودن ترجیح می دهد را برایتان مشخص کند. مطمئن باشید که سرمایه گذار نیز ترجیح می دهد با شما در ارتباط باشد تا بتواند آسان تر در مورد سرمایه گذاری تصمیم بگیرد.

زمانی که روش ارتباطی خود را تعیین کردید، به صورت منظم در طول زمان اطلاعات مفید، دستیابی به اهداف کوتاه مدت یا تغییرات احتمالی ایجاد شده در کسب وکارتان را با فرد مورد نظر در میان بگذارید. این اطلاعات می تواند شامل تغییرات مثبت در اعضای تیم کاری، افزایش مشتریان یا سوددهی و درخواست ها باشد.

اگر در جلسه ارائه طرح سرمایه گذارتان در مورد نحوه انجام برخی از موارد ابراز نگرانی کرده است، سعی کنید در طول کار نشان دهید که چطور قرار است این مشکل را برطرف کنید. در واقع باید بتوانید به خوبی ارتباطی را با سرمایه گذار پایه ریزی کنید و مذاکراتتان را دنبال کنید بدون این که بخواهید با اطلاعات بیش از اندازه او را کلافه کنید.

خبررسانی به روزی داشته باشید

همان گونه که اشاره شد، پس از برگزاری جلسه معرفی طرح برای سرمایه گذار باید بتوانید ارتباط تان را به صورت پیوسته و مثبت حفظ کنید. روابط عمومی یکی از اجزای مهم در هر مجموعه و شرکتی است، اما نکته ای که اکثر کارآفرینان تازه کار به آن توجه نمی کنند این است که بخش روابط عمومی برای شرکت های نوپا یک ضرورت جدانشدنی است.

برای این که بتوانید تصویر درست و مثبتی از کسب وکارتان برای مشتریان و سرمایه گذاران ایجاد کنید باید سعی کنید پوشش خبری مناسبی از روند پیشرفت محصولات تان داشته باشید و در خبر ها و رسانه هایی که در حوزه کاری تان فعال هستند حضور مستمر داشته باشید.

خبر در مورد توسعه خط تولید، ایجاد خط تولید برای محصولی جدید، افزایش کارآیی محصول و ... از جمله مواردی است که می تواند توجه مخاطبان رسانه ها را به شما جلب کند و حس بهتری به سرمایه گذار احتمالی کسب وکارتان بدهد. همیشه آرشیو منظمی از کل اخبار و گزارش هایی که در مورد کسب وکارتان منتشر شده است داشته باشید تا بتوانید از آن ها به عنوان یکی از مدارک عملکردتان در جلسات مذاکره اتکا کنید. شرکت های دانش بنیان به ویژه امکان بیشتری برای دریافت کمک از رسانه ها برای پوشش خبری دستاوردهایشان دارند و باید از این امتیاز خود به بهترین شکل بهره ببرند.

فوت و فن های جذب سرمایه

برای اعتمادسازی زمان صرف کنید

همه کسب وکار های بسیار موفق دنیا روزی بسیار کوچک و بدون سوددهی بودند و با هزاران نه از طرف سرمایه گذاران مواجه شده اند. جلب اعتماد سرمایه گذار نیاز به زمان دارد؛ به ویژه اگر شما کارآفرین جوانی باشید وکسب وکار نوپایی داشته باشید، طبیعی است که سرمایه گذار به سادگی نتواند از سوددهی سرمایه گذاری اش در کسب وکارتان مطمئن باشد. حتی در زمانی که سرمایه گذاری طرحتان را رد می کند از او بخواهید که ارتباطش را قطع نکند و به صورت دوره ای او را در جریان تغییرات و پیشرفت های کسب وکارتان به ویژه در مواردی که در موردشان احساس ضعف در مجموعه تان می کرده، قرار دهید.

به مرور زمان وقتی سرمایه گذاران را به صورت شفاف در جریان تغییرات اهداف و نحوه پیگیری و دستیابی به آن ها قرار دهید، اعتماد بیشتری در مورد کسب وکارتان پیدا می کنند و رقبتشان برای افزایش ارتباط و مذاکرات جدید افزایش خواهد یافت. بسیاری از همین سرمایه گذارانی که در ابتدا مخالف کسب وکارتان بودند، به طرفداران شما تبدیل می شوند و خودشان درخواست همکاری با شما را خواهند داشت.

نشان دهید پیگیر خواسته هایشان هستید

هنگام مذاکره با سرمایه گذار به طور حتم می توانید متوجه شوید که در چه مواردی از کسب وکارتان مانند فروش، رضایت مشتریان، شبکه های ارتباطی با مصرف کننده، میزان بازگشت سرمایه و ... احساس نگرانی دارد. فعالانه به صحبت های افراد گوش دهید و سعی کنید خواسته هایشان را درک کنید. زمانی که جلسه به اتمام رسید وقت آن است که نشان دهید در مورد مسائلی که برایشان مطرح است چقدر اهمیت قائل هستید و برای حل آن ها تلاش خواهید کرد.

به عنوان مثال اگر می گویند ایده خوبی دارید، ولی از آنجا که هنوز آن را تجاری نکرده اید، نمی توان با اطمینان گفت تا چه حد در بازار موفق خواهید بود، تلاش کنید که در مدت کوتاهی نمونه اولیه محصول را در مقیاس کوچک وارد بازار کنید و نحوه استقبال از آن را به آن ها گزارش دهید. این روش کمک می کند تا علاوه بر این که امکان بستن قرارداد برایتان ممکن تر می شود، دیدگاه های تازه ای وارد کسب وکارتان شود و برخی نقاط ضعف کار را دریابید و برای رفع آن ها تلاش کنید.

فوت و فن های جذب سرمایه

رویداد ها را از دست ندهید

برای دستیابی به فرصتی برای مذاکره با سرمایه گذاران مطرح زیست بوم کسب وکار شاید استفاده از روش های معمول مانند ارسال طرح برای بررسی اولیه خیلی کارآمد نباشد و پاسخ مثبتی به عنوان کسب وکار نوپا از آن ها دریافت نکنید. در این موارد بهتر است ابتدا بررسی کنید که این سرمایه گذاران در کدام رویداد ها یا نمایشگاه هایی که در حوزه کسب وکار برگزار می شوند قرار است شرکت کنند و از این فرصت برای معرفی خودتان به آن ها استفاده کنید.

برقراری ارتباط حضوری و از نزدیک می تواند تأثیرگذاری بیشتری برای امکان مذاکره برایتان فراهم کند تا این که فقط از طریق تماس تلفنی یا پست الکترونیک بخواهید پیگیر بررسی طرحتان شوید. یکی از بهترین روش های دستیابی به برنامه های این افراد برای شرکت در رویداد ها دنبال کردن آن ها در صفحات اجتماعی شان است.

همچنین با بررسی رویداد های سالانه یا نمایشگاه هایی که در سال های پیش شرکت کرده اند نیز می توانید متوجه شوید که احتمالا در چه مکان هایی می توانید انتظار حضورشان را داشته باشید. این روش نه تن ها امکان برقراری ارتباط با سرمایه گذار مورد نظر را برایتان فراهم می کند، بلکه حضورتان در زیست بوم های کسب وکاری را نیز گسترش می دهد.

از ترفند های فروش استفاده کنید

جذب سرمایه ماهیتی مشابه فروش دارد، با این تفاوت که به جای فروش محصولتان قرار است بخشی از ارزش مجموعه کسب وکاری را که راه اندازی کرده اید بفروشید. همان گونه که فروش محصول نیاز به برنامه ریزی و استفاده از راهکار های ویژه فروش دارد، برای جذب سرمایه گذار نیز نیاز به بهره گیری از این ترفند ها خواهید داشت.

استفاده از این راهکار ها به شما کمک می کند تا به بهترین شکل مجموعه کسب وکاری خود را به سرمایه گذار معرفی کنید و بر اساس واکنش هایی که دارد قدم بعدی خود را انتخاب کنید تا در نهایت به صورت کامل او را قانع کنید که این سرمایه گذاری می تواند یکی از بهترین فرصت هایش برای سرمایه گذاری باشد. روش های آگاهی رسانی دوره ای یکی از راهکار هایی است که می تواند در افزایش انگیزه و جلب نظر سرمایه ‎گذاران اثربخش باشد.

فوت و فن های جذب سرمایه

در مورد نحوه ارتباط آتی بپرسید

زمانی که جلسه مذاکره اول تان را با سرمایه گذار به پایان می رسانید، در مورد ادامه مذاکرات از او بپرسید. این که بدون هماهنگی بخواهید با تماس های تلفنی پی درپی و ملاقات های زودتر از موعد او را کلافه کنید، نه تن ها نشانه پیگیری و اشتیاق شما نخواهد بود، بلکه ممکن است سرمایه گذار را از ادامه همکاری منصرف کند؛ بنابراین برای این که بتوانید به طور مؤثر راه ارتباطی خود را با افراد حفظ کنید، به سادگی از آن ها درخواست کنید تا خودشان نحوه تعاملات بعدی را برایتان مشخص کنند.

آن ها علاوه بر مشخص کردن فواصل قرار های بعدی باید بگویند چقدر زمان برای فکر و تصمیم گیری نیاز خواهند داشت. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند منجر به همکاری و مشارکت مؤثر و مثبت میان دو طرف شود این است که هر دو طرف حاضر به شنیدن خواسته های یکدیگر و احترام به این خواسته ها باشند و برنامه کاری خود را براساس نظر هر دو طرف تنظیم کنند.

فقط موارد تکمیل شده را ارائه دهید

یکی از بهترین روش های جذب سرمایه این است که به افراد این فرصت را بدهید که بتوانند مسیر دستیابی به موفقیتتان را دنبال کنند. زمانی که با سرمایه گذاری قرارملاقات دارید یکی از مواردی که حتما باید به آن بپردازید ارائه خلاصه ای از مسیری است که قرار است برای توسعه کسب وکارتان طی کنید. این که به سرمایه گذار از نحوه رشد کسب وکارتان در طول زمان بگویید این امکان را فراهم می کند که اگر حتی خودش نخواهد در این مسیر سرمایه گذاری کند، فردی را به شما معرفی کند که حاضر است در این مسیر همراهتان شود.

اما در هنگام مطرح کردن این نقشه راه باید مراقب باشید که مسیر را واقع بینانه در نظر گرفته باشید. یکی از تله هایی که بیشتر کارآفرینان هنگام تعیین مسیر راهشان به دامش می افتند، خوش بینی بیش از حد در زمینه بازار و فروش است. زمانی که در زمان کوتاهی وعده فروش و سودآوری بزرگی به سرمایه گذار بدهید این فرصت را فراهم کرده اید که منتظر بماند و میزان موفقیت شما را در زمان وعده داده شده بررسی کند.

اگر نتوانید به وعده خود پس از پایان موعد مقرر عمل کنید اعتبارتان را خدشه دار خواهید کرد. بهتر است به جای وعده دادن، براساس دستاورد های کنونی خود و مواردی که از وقوعشان مطمئن هستید برای جلب نظر سرمایه گذار استفاده کنید. این روش فرصت بیشتری برای اعتمادسازی به شما خواهد داد.

برگرفته از: Forbes


فوت‌و‌فن‌های جذب سرمایه برای کسب‌وکار خود
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • فوت‌و‌فن‌های جذب سرمایه برای کسب‌وکار خود


  اگر کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و به دنبال جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه کسب‌وکارتان هستید، به طور قطع با این مشکل مواجه شده‌اید که الزاما قرار نیست سرمایه‌گذاران پس از جلسه ارائه طرح شما بلافاصله قانع شده و پای میز قرارداد بیایند. در این مطلب راهک
 • رفع موانع برای سرمایه گذاری و کسب وکار


  رئیس دفتر رئیس جمهور بررسی بهبود محیط کسب و کار را مهمترین موضوع امروز هیئت دولت دانست
 • سرمایه اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار خرد چقدر است؟


  قطعا آغاز هر کسب‌وکاری به سرمایه اولیه نیاز دارد که این سرمایه برای تهیه واحد صنفی، تجهیزات مورد نیاز و کالا و خدمات قابل‌عرضه هزینه می‌شود؛ در این باره، روسای اتحادیه‌های مختلف در پاسخ به این سؤال که سرمایه اولیه راه‌اندازی هر صنف چه میزان است، پاسخ
 • انتصاب مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران


  مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران طی حکمی تالین منصوریان را به عنوان مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار این شرکت منصوب کرد.
 • بهبود وضعیت ایران در ۶محور شاخص کسب‌وکار/ رتبه۱۲۸ شاخص جهانی کسب‌وکار به ایران رسید


  بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از بهبود فضای کسب و کار در ایران طی یک سال گذشته خبر داد و اعلام کرد ایران میان ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۲۸ در رده بندی جهانی شاخص فضای کسب و کار قرار گرفته است.
 • چرا باید برای شکست‌های خود در کسب‌وکار جشن بگیریم؟


  قطعا شما هم شنیده‌اید که «شکست مقدمه‌ای برای پیروزی است.» چالش مواجه شدن با شکست، مستلزم یادگیری و به‌کارگیری مهارت‌ها و چگونگی تصمیم گیری است، نه اینکه اجازه دهید که شکست شما مانعی برای ادامه کار باشد و شانس شما را برای دست‌یابی به موفقیت کاهش دهد.
 • بهترین کشورهای جهان برای کسب‌وکار


  در نظرسنجی از ۲۱ هزار نفر در سراسر جهان مشخص شد سوئیس، لوکزامبورگ و پاناما بهترین فضا را برای کسب‌وکارها فراهم کرده‌اند.
 • معرفی بهترین کشورهای جهان برای کسب‌وکار


  در نظرسنجی از ۲۱ هزار نفر در سراسر جهان مشخص شد سوئیس، لوکزامبورگ و پاناما بهترین فضا را برای کسب‌وکارها فراهم کرده‌اند.
 • ۹ پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی برای بهبود کسب‌وکار


  هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با صدور بیانیه‌ای ۹ پیشنهاد برای بهبود محیط کسب‌وکار کشور ارائه دادند که در آن به فساد گسترده در اقتصاد اشاره کرده است.
 • بهترین و بدترین استان برای کسب‎وکار کدامند؟


  براساس پایش محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۶، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب و کار و استان‏های گیلان ، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین محیط کسب و کار هستند.
 • بهترین و بدترین استان برای کسب‎وکار کدامند؟


  براساس پایش محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۶، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب و کار و استان‏های گیلان ، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین محیط کسب و کار هستند.
 • بهترین و بدترین استان برای کسب‎وکار کدامند؟


  براساس پایش محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۶، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب و کار و استان‏های گیلان ، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین محیط کسب و کار هستند.
 • گران‌ترین شهرهای جهان برای کسب‌وکار


  جدیدترین مطالعه درباره گرانترین شهرهای جهان برای راه اندازی کسب و کار نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ لندن صدر نشینی خود در این زمینه را از دست داد و هنگ کنگ آن را تصاحب کرد.
 • گران‌ترین شهرهای جهان برای کسب‌وکار


  جدیدترین مطالعه درباره گرانترین شهرهای جهان برای راه اندازی کسب و کار نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ لندن صدر نشینی خود در این زمینه را از دست داد و هنگ کنگ آن را تصاحب کرد.
 • خدمات طراحی سایت وب‌رمز برای ورود به کسب‌وکار آنلاین


  آنلاین شدن یک نیاز مهم برای صاحبان کسب‌وکارها می‌باشد. آنلاین شدن به این معنی است که فضایی را فراهم کنید تا کاربران با استفاده از اینترنت نیز بتوانند خدمات شما را پیدا کنند، با رقبایتان مقایسه کنند و در نهایت انتخاب کنند که از چه کسی خدمات دریافت کنن

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد