بازدید: 8

ترامپ مانند ریگان نمی‌تواند جلوی صادرات گاز روسیه به اروپا را بگیرد

منبع : تابناک کد خبر: 1971816
یکی از محققان موسسه آکسفورد اعلام کرد: دولت ترامپ همانند دولت رونالد ریگان در جلوگیری از صادرات گاز روسیه به اروپا شکست می‌خورد.

به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، آمریکا در تلاش است تا از اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به نورداستریم2 جلوگیری کند. این خط لوله قرار است گاز روسیه را با عبور از دریای بالتیک و دور زدن اوکراین به آلمان برساند و آمریکا تلاش می کند تا با اعمال تحریم از ادامه اجرای آن جلوگیری کند. 

به گزارش بلومبرگ با توجه به اینکه ساخت بخش زیرسطحی این خط لوله تقریبا به پایان رسیده و تا پایان سال 2019 شاهد بهره برداری از این پروژه خواهیم بود و سنای آمریکا همچنان در حال بررسی اعمال تحریم علیه شرکت ها و کشورهای حاضر در این پروژه است، احتمالا کار از کار گذشته است. 

جاناتان استرن، محقق ارشد موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، طی مقایسه ای با اقدامات دولت کنونی آمریکا و اقدامات دولت رونالد ریگان در دهه 1980 برای جلوگیری از صادرات گاز شوروی پرداخته است. 

وی می گوید: اقدامات دولت ریگان در آن زمان غیرموثر بود و اجرای آنها با مقاومت جدی روبه رو شد و من فکر می کنم باید انتظار شرایط رویکرد مشابهی در شرایط کنونی نیز باشیم.

به نظر می رسد برای این گونه اقدامات دولت آمریکا خیلی دیر شده باشد؛ چراکه بخش قابل توجهی از این خط لوله ساخته شده است، مگر اینکه آمریکا به سمت اعمال تحریم هایی برود که زمان اجرای آنها از مدت ها قبل تعیین شود که به نظر من این مسئله می تواند در این سوی اقیانوس اطلس مخالفت های جدی را رقم بزند. 

وین برایان، کارگزار موسسه آلفا انرژی نیز نظر مشابهی دارد. 

وی می گوید: حتی اگر آمریکا بتواند در اجرای این پروژه اختلال کمی ایجاد کند، بعید به نظر می رسد که اقدامات سنا برای توقف این پروژه موثر واقع شود.

در عین حال نشانه هایی از بروز اختلال در عرضه گاز در بازار برای سال 2020 وجود دارد.

هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح تصویب قانون تحریم شرکت های اروپای غربی دخیل در پروژه نورداستریم2 را مطرح کرد. پیش از این هم دولت ترامپ بارها گفته بود که به دنبال تحریم اجرای این خط لوله انتقال گاز است.

خط لوله انتقال گاز نورداستریم2 به صورت مشترک بین گازپروم روسیه و 5 شرکت اروپایی شامل یونیپر و وینترشیل آلمان، OMV اتریش، انجی فرانسه و رویال دات شل انگلیسی هلندی است.

آمریکا بارها اعلام کرده است که مخالف اجرای این خط لوله برای انتقال گاز روسیه به اروپا است.

در ماه ژوئن، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: شرکت های دخیل در اجرای پروژه خط لوله گاز نورداستریم2 ممکن است شاهد اعمال برخی محدودیت ها از سوی آمریکا باشند. 

این وزارتخانه آمریکایی موکدا در تلاش است تا اجرای این پروژه را تهدیدی علیه امنیت انرژی و ثبات اتحادیه اروپا معرفی کند. 

دونالد ترامپ هم با طعنه به آلمان گفته است که وابستگی شدید این کشور به نفت و گاز روسیه اصلا خوب نیست و آلمان را گروگان روسیه نامیده است. 

در طرف دیگر ماجرا اما آلمان به همراه بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از اجرای این خط لوله حمایت کرده و تاکید کرده اند که هدف از اجرای این پروژه فقط محدود به ابعاد اقتصادی آن است. 

روسیه هم تاکید کرده که تلاش آمریکا در مجبور کردن کشورهای اروپایی در خرید گاز طبیعی مایع شده آمریکا، LNG، با قیمت بسیار گران تر از گاز روسیه، تجلی رقابت ناعادلانه در بازار جهانی انرژی است.

 

 


ترامپ مانند ریگان نمی‌تواند جلوی صادرات گاز روسیه به اروپا را بگیرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها