بازدید: 15

دره پل پرزین؛ آبشار‌های زلال در دل خوزستان داغ

منبع : برترین ها کد خبر: 1971412
مگر می‌شود در این سرزمین چهارفصل و پرجاذبه، حتی در استان‌های گرم جنوبی، جایی برای تعطیلات آخر هفته‌های گرم تابستان وجود نداشته باشد؟ دره سبز پل پرزین یکی از این جاذبه‌ها در جنوب است.

روزنامه جام جم: روز های گرم تابستان همیشه ذهنم برای سفر به سراغ مکان هایی می رود که شاید کمتر کسی به آن ها توجه کند؛ جایی غیر از سواحل شمال کشورمان که هم زیبا و جذاب باشد و هم خنک و مطبوع.

اتفاقا فکرم رفت سمت جنوب کشور و این که مردم این خطه برای آخر هفته های گرم و طولانی تابستان خود چه برنامه ای جز خوابیدن زیر کولر دارند؟ فکر کردم زندگی شبانه شاید بهترین انتخاب در این منطقه باشد، جوری که در روز های گرم خرماپزان، مردم زیر کولر بمانند و شب ها به دل شهر بزنند.

اما مگر می شود در این سرزمین چهارفصل و پرجاذبه، حتی در همان استان های گرم جنوبی، جایی برای تعطیلات آخر هفته های گرم تابستان وجود نداشته باشد؟ در این افکار غوطه ور بودم که تصویر دره ای زیبا از طرف یک دوست به دستم رسید. دره سبز پل پرزین.

دره پل پرزین؛ آبشار های زلال در دل خوزستان داغ

خوبی سفر به خوزستان برای رسیدن به دره سبز این بود که می توانستیم اهواز و شهر های اطراف و زندگی مردمش را هم در گرم ترین فصل سال از نزدیک ببینیم. دره پل پرزین در شمال شوشتر قرار دارد و تا نزدیکی دره می شد با ماشین رفت. مسیر رفتن را در گوگل ذخیره کردم تا روز حرکت دغدغه راه نداشته باشیم.

با قطار خودمان را به اهواز رساندیم. داخل قطار خنک بود و نمی شد حدس زد که بیرون از آن، هوا چقدر می تواند گرم و شرجی باشد. به ایستگاه اهواز رسیدیم؛ اولین نقطه ای که گرما و رطوبت هوا نفسمان را بند آورد.

همان طور که حدس زده بودم مردم در این منطقه زندگی شبانه دارند و تا مجبور نباشند در روز های طولانی تابستان بیرون نمی آیند. گویی در این شهر قانون نانوشته ای وجود دارد که هر چه روز هوا گرم تر باشد، شب ها پر جنب و جوش تر خواهد بود. قرارمان را برای چهارشنبه گذاشتیم و کوله هایمان را بستیم و با ماشین راهی شوشتر شدیم. در میان وسایلی که همیشه همراه دارم، این بار چادر و کیسه خواب هم برداشته بودم. انگار دلمان می خواست مدت بیشتری در میان طبیعت نفس بکشیم. از شوشتر که گذشتیم رفتیم سمت گتوند.
در شهر برای خرید آب، توقف کوتاهی داشتیم که تابلوی قهوه ای رنگ نظرم را جلب کرد. آرامگاه قیصرامین پور، شاعر پرآوازه معاصر کشورمان؛ و رسیدیم به قیصر شعرا.

دره پل پرزین؛ آبشار های زلال در دل خوزستان داغ

قیصر امین پور، زاده همین شهر بوده و حالا در همین شهر خفته است. مقبره زیبا و آرامی داشت. برایم عجیب بود که تا به حال در مورد آرامگاه این شاعر چیزی نخوانده بودم. بنای مقبره مدور است و روی چند پله مدور هم قرار دارد. بنای اصلی شامل دو گنبد به اندازه های متفاوت رو به روی هم است که سنگ قبر شاعر در میان آن ها قرار گرفته. روی گنبد ها با آجر های فیروزه ای رنگ تزیین شده و در میان آبی های آسمانی اش خوشنویسی زیبایی نمایان است. به میان گنبد ها که وارد می شوی، اولین چیزی که جلب توجه می کند، سنگ قبر سیاه و دایره ای شکلی است که در میان گنبد ها قرار گرفته.

روی سنگ قبر هم شعر هایی از قیصر امین پور حکاکی شده و از همه جالب تر چراغی است که از سقف آویزان شده. با این که هوا گرم است، اما زیبایی خیره کننده بنا باعث شد ساعتی آنجا بمانیم و شعر های قیصر را که روزگار نوجوانیم را با آن گذرانده بودم، دوباره مرور کنیم.

بر بلندای دره ای ناپیدا

به مسیر ادامه دادیم. از چند نفر محلی مسیر درست دره پل پرزین را سؤال کردیم، اما اکثرا یا اطلاعی نداشتند یا عجیب و گیج کننده، نشانی می دادند. بالاخره جوانی با موتور همراهی مان کرد و مسیر را به ما نشان داد. راهنمای محلی مان بعد از گذشتن از روستای کیارس در کنار یک پل فلزی ایستاد و گفت این پل، همان پل پرزین است که می خواهید.
گویی قبلا پلی چوبی روی دره توسط اهالی ساخته شده بود و برای همین نام دره به پل پرزین مشهور است، اما امروز خبری از پل چوبی نبود و پل فلزی جایگزین آن شده بود.

دره پل پرزین؛ آبشار های زلال در دل خوزستان داغ

ابتدا کمی جا خوردیم. انگار ته دلمان انتظار داشتیم در این کویر بی آب و علف با یک تکه از بهشت مواجه شویم، اما آنچه روبه رویمان بود، نه سبز بود، نه دل انگیز. راهنما که لب و لوچه آویزانمان را دید، پله های سیمانی را نشانمان داد و گفت: «اینجا را بروید پایین، قشنگ می شه. اگر می خواهید شب آنجا بمانید باید خیلی مراقب باشید، از این جاده کسی رد نمی شود، بهتر است ماشین را در جای امن پارک کنید.»

از پله ها پایین رفتیم. به دره ای خشک، اما خنک رسیدیم. صخره های بلند در دو طرف، روی دره سایه انداخته و هوا نسبت به بالای دره چندین درجه خنک تر بود. ابتدا تصور کردیم شاید وجود همین صخره های بلند باعث خنک شدن هوا شده، اما کمی که در میان شکاف زمین قدم زدیم، رد آب روی سنگ های کنار دیواره دره نمایان شد. کمی بیشتر که رفتیم به حوضچه زلالی میان دره رسیدیم. حوضچه ای که جان می داد پاهایت را داخلش بگذاری و تمام هرم و حرارتی که در سفر به خوزستان در تنمان نشسته بود را روانه آن آب سرد و جانمان را خنک کنیم. تا اینجا رسیده بودیم به مقصدی نه چندان سبز، اما خنک برای تابستان گذرانی.

سورپرایز چشم نواز تنگه

آب حوضچه خنک بود و زلال. هیچ کسی جز ما آنجا نبود و این یعنی مقصد ناشناخته و کم رفت و آمد است. تنها صدای خوش پرندگان و ترانه آب بود که به گوش می رسید. چادرمان را برپا کردیم و کوله هایمان را همان جا گذاشتیم و دوباره به راهمان در میان دره ادامه دادیم. از کنار دیواره های دره، آبی زلال در جریان بود. رد آب و چهچهه پرندگان را گرفتیم و پیش رفتیم، حتما باید به چشمه ای برسد و نمی شود کنار چشمه درخت و سبزی و پوشش گیاهی نباشد. در قسمت هایی که عمق آب بیشتر بود، ماهی های کوچکی در حال شنا بودند. وجود آب و صخره های بلند، هوا در این قسمت از خاک خوزستان را فوق العاده مطبوع و دلچسب کرده بود. پوشش گیاهی رفته رفته هویدا می شد و دیگر مطمئن بودیم باید به چشمه ای برسیم، اما طبیعت سورپرایز دیگری برایمان داشت.

دره پل پرزین؛ آبشار های زلال در دل خوزستان داغ

صدایی که ما را به سمت خود می کشاند، صدای چشمه نبود؛ آبشاری بود کوچک، اما سرد و زیبا و چشم نواز. می توانید تصورش را بکنید در خوزستان و در این فصل داغ و در تنگه ای ناپیدا، آبشاری به ما سلام بدهد؟ آنقدر ها بزرگ نبود، ولی آب از بالای صخره از میان گیاهان و درختان سبز به سمت پایین دره در جریان بود و نام این پدیده قطعا آبشار بود.

به وجد آمده بودیم و حال می دانستیم خنکای هوای دره، نه تنها به خاطر سایه صخره ها که درواقع به خاطر وجود این آبشار سرد و گوارا و سرمست کننده بود؛ و آبشار ها یکی پس از دیگری به سختی از آنجا دل کندیم و به پیاده روی ادامه دادیم.

دره درست از جایی که آبشار کوچک جاری بود و در ادامه مسیر، زیبایی اش دو چندان می شد. در حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی به یک آبشار بزرگ تر رسیدیم که گویی جریان آب از اینجا شروع می شد.

آب رودخانه باریکی که در کنار دیواره دره در جریان بود، به قدری زلال و شفاف بود که زیر نور خورشید می درخشید و گویی تکه های الماس در آن ریخته بودند. رو به روی آبشار نشستیم و به طبیعت بکر دره خیره شدیم و غوطه ور در این فکر که آیا اگر به کسی بگوییم در چند کیلومتری اهواز و شوشتر مکان و طبیعتی به این زیبایی وجود دارد، باور می کند. آرامش دره مرا در خود محو کرده بود و زمانی به خود آمدم که آفتاب در حال غروب بود و دوستان نگران، به دنبالمان آمده بودند.

دره پل پرزین؛ آبشار های زلال در دل خوزستان داغ

قرار بر این شد شب در همین جا اطراق کنیم. برای همین برگشتیم و کوله ها و وسایل را با خود به آنجا آوردیم. لذت خواب زیر نور ستارگان در دره ای بلند و باریک، با صدای شرشر آب و جیرجیرک ها و حرکت سنگ ها در میان آب توصیف کردنی نیست.


دره پل پرزین؛ آبشار‌های زلال در دل خوزستان داغ
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
 • دره پل پرزین؛ آبشار‌های زلال در دل خوزستان داغ


  مگر می‌شود در این سرزمین چهارفصل و پرجاذبه، حتی در استان‌های گرم جنوبی، جایی برای تعطیلات آخر هفته‌های گرم تابستان وجود نداشته باشد؟ دره سبز پل پرزین یکی از این جاذبه‌ها در جنوب است.
 • (تصاویر) آبشار «لاتون»، بلندترین آبشار ایران


  آبشار «لاتون» در میان جنگل‌های انبوه گیلان و در مجاورت کوه زیبای اسپیناس قرار گرفته و در حاشیهٔ این آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد، که در ۹ ماه از سال،
 • نگاهی به آبشار پیران، بلندترین آبشار زاگرس


  مسیر اصلی آبشار از روستای «پیران» در ۱۰ کیلومتری سرپل ذهاب شروع می‌شود. از این روستا می‌توان به پای آبشار رسید.
 • آبشار شوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه


  شوی آبشاری با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر در شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان قرار دارد. البته از آنجایی که شوی در نزدیکی مرز بین خوزستان و لرستان قرار دارد برخی از مردم لرستان بر این باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان است.
 • آبشار یخی هملون؛ آبشار یخ‌زده‌ای در همسایگی تهران


  درست است که زمستان‌ها بازار سفر به جنوب داغ‌تر است، اما اگر اهل سفر باشیم، مقصد‌های زمستانی هیجان‌انگیزی دردسترس ماست؛ جایی مثل آبشار یخی هملون.
 • آبشار شاهاندشت؛ مرتفع‌ترین آبشار استان مازندران +معرفی اماکن دیدنی شاهاندشت


  آبشار شاهاندشت، مرتفع‌ترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع است.
 • آبشار شوی؛ آبشار نیاگارای ایرانی (+عکس)


  این آبشار فوق‌العاده و کم‌نظیر یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شهرستان دزفول است که در ایام مختلفی از سال به ویژه در فصول بهار و تابستان، میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران و جهان است.
 • آبشار شیخ علی خان کوهرنگ/ تونل کوهرنگ/ قلعه اردشیر/ آبشار آسیب خرابه


  آبشار شیخ علی خان کوهرنگ، تونل کوهرنگ، قلعه اردشیر، آبشار آسیب خرابه و ... را در بسته گردسگری دنبال کنید.
 • از چشمه زلال دین تا مرداب دعانویسان


  دعا یک حقیقت فطری است که از یک نیاز درونی در وجود انسان‌ها برخاسته و در فطرت و فقر وجودی انسان ریشه دارد. اما عده‌ای در قالب دعانویس، از این خواسته طبیعی مردم برای سودجویی خود سوءاستفاده می‌کنند.
 • طرح «با قرآن در زلال اعتکاف» برگزار می‌شود


  گروه فعالیت‌های قرآنی ــ طرح با قرآن در زلال اعتکاف، توسط سازمان دارالقرآن‌ الکریم و با همکاری ادارات تبلیغات اسلامی سراسر کشور برگزار می‌شود.
 • در سوگ ماهیان زلال‌پرست هرمزگان


 • نماینده موافق: «علوی» زلال است


  نماینده مردم آستان اشرفیه گفت: همیشه در گذشته نگاه‌ها به وزارت اطلاعات سیاسی و جریانی بوده این در شرایطی است که این وزارتخانه باید به دور از فضاهای سیاسی فعالیت کند.
 • 10 مکان دیدنی با زلال‌ترین آب‌ها (+عکس)


  چشمانتان را ببندید و تصور کنید که در آب‌های گرم و گرمسیری شناور هستید و اطراف شما را آب‌های درخشان و شفاف احاطه کرده است. در این حالت به راحتی محیط اطراف خود و ماهی‌هایی که در حال شنا کردن هستند را در زیر پای خود حس می‌کنید.
 • زلال‌ترین و زیباترین دریاچه‌های جهان


  در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا شما را با مکان‌هایی در سراسر جهان آشنا کنیم که دارای آب‌هایی کاملا زلال و شفاف می‌باشند که کاملا رویایی به نظر می‌رسند.
 • چشمه زلال به همت مترو به فاضلاب پيوست!


  شركت حفاري متروي پايتخت ضمن آسيب‌رساندن به گذرگاه‌هاي آب چشمه علي و به تبع آن ورود آب چشمه به تونل مترو در يك اقدام غيرمنصفانه، آب حاصل از اين نشتي را با پمپ‌هاي چندگانه به جريان فاضلاب شهري منتقل مي‌كند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها