بازدید: 12

چگونه هواشناس شویم؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1970866
هواشناسی یکی از آموزه‌های مهم پیشاهنگی هم هست و گاهی همین مهارت می‌تواند جان یک گروه را از مرگ نجات دهد. در اینجا می‌خواهیم نکاتی را که برای پیش‌بینی وضع هوا استفاده می‌شوند، بررسی کنیم.

روزنامه شهروند: شاید پیش آمده باشد که برای یک اردو و برنامه طبیعت گردی همه چیز را از روز قبل آماده کنید؛ ولی درست وقتی به مقصد می رسید و کُنج آرامی را برای نشستن پیدا می کنید، باران و طوفان شروع می شود. درحالی که چند کیلومتر آن طرف تر خبری از ابر و باران نبود. البته چنین اتفاقی اصلا غیرطبیعی نیست، چون وضع هوا از محلی به محل دیگر و منطقه ای به منطقه دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد.

به همین دلیل هم هست که باید همیشه برای طبیعت گردی و گردش های خارج از شهر، وضع هوا را بررسی کنیم. البته این کار را باید قبل از شروع سفر انجام دهیم و درصورت نیاز تجهیزات لازم را همراهمان ببریم.

هواشناسی یکی از آموزه های مهم پیشاهنگی هم هست و گاهی همین مهارت می تواند جان یک گروه را از مرگ نجات دهد. در اینجا می خواهیم نکاتی را که برای پیش بینی وضع هوا استفاده می شوند را بررسی کنیم.

چگونه هواشناس شویم؟

باد: باد ها هم علامت خوبی برای آگاهی از وضع هوا هستند. بو های خاصی که همراه باد به مشام می رسد، مثل بوی دریا یا گیاهان، نشان دهنده محل وزش باد است. به علاوه با مطالعه نوع و جهت باد می توان وضع هوای منطقه را شناسایی کرد:

بادی که فقط از یک جهت خاص می وزد، به احتمال زیاد هر بار وضع هوای مشابهی را به دنبال خواهد داشت. به علاوه، این باد ها وسیله مناسبی برای حفظ جهت حرکت هستند؛ البته بهتر است هر از چند گاهی درست بودن مسیر را با روش های دیگر جهت یابی هم امتحان کنید.

اگر باد خشک و شدید باشد، تا زمانی که وزش آن قطع نشده و یا تغییر جهت نداده است، وضع هوا ثابت می ماند و پس از آن احتمال بارندگی وجود دارد.

اگر مه یا غبار در هوا وجود داشته باشد، ممکن است غلیظ تر شود؛ ولی بارندگی به دنبال ندارد. البته در صورتی که باد شدیدتر شود و مه را از بین ببرد، احتمال بارندگی وجود خواهد داشت. در یک روز آفتابی اگر شدت باد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، نشانه تغییر حتمی وضع هوا است.

ابرها: ابر ها مطمئن ترین علایم هواشناسی هستند. ابر ها را می توان به ١٠ دسته کلی تقسیم کرد که ارتفاع متوسط هرکدام از سطح زمین مشخص شده است. در مناطق قطبی ارتفاع ابر ها به طورکلی پایین تر است و هرچه ارتفاع ابر ها از سطح زمین بیشتر باشد، وضع هوا بهتر خواهد بود. انواع مختلف ابر ها و ویژگی های هرکدام در ادامه آمده است:

ابر های سیرو کومولوس (CIRROCUMULUS CLOUDS)

شکل ظاهری این ابر ها مانند شن های روان است و نشان دهنده بهبود وضع هوا هستند. معمولا بعد از هوای طوفانی به وجود می آیند و به دنبال آن هوا صاف می شود. ارتفاع ابر های سیرو کومولوس از سطح زمین ٥ تا ٨کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های آلتوکومولوس (ALTOCUMULUS CLOUDS)

این ابر ها هم نشانه صاف شدن هوا هستند، ولی نسبت به ابر های سیروکومولوس مساحت بیشتری از آسمان را فرا می گیرند و فشرده تر و کمی تیره ترند. معمولا بعد از طوفان مشاهده می شوند و در ارتفاع ٥/١ تا ٦کیلومتری حرکت می کنند.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های کومولوس (CUMULUS CLOUDS)

این ابر ها به راحتی قابل تشخیص اند: سفیدرنگ و پنبه مانند. اگر فواصل بین آن ها زیاد باشد، نشانه هوای صاف هستند، ولی اگر فاصله ها بزرگ باشد و چند زاویه هم داشته باشند، می توانند بارندگی شدید و ناگهانی به وجود آورند. هنگام دریانوردی هم اگر آسمان صاف باشد و این ابر ها را ببینید، یعنی به خشکی نزدیک شده اید. ارتفاع ابر های کومولوس از سطح زمین ٥/٢کیلومتر یا کمتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های کومولونیمبوس (CUMULONIMBUS CLOUDS)

ابر های باران زا کم ارتفاع هستند. رنگشان تیره است و هر لحظه ممکن است سبب بارندگی شوند. این ابر ها با باد شدید، تگرگ و رعد و برق همراه هستند. معمولا قسمت بالای ابر های کومولونیمبوس به شکل سندان است و ابر هایی شبیه به ابر سیروس در بالا و شبیه به نیمبواستراتوس در پایین آن ها دیده می شود. این ابر ها در ارتفاع ٥/١ تا ١٠کیلومتر
حرکت می کنند.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های سیروس (CIRRUS CLOUDS)

در ارتفاع زیاد وجود دارند و رگه ای شکل هستند. ابر های سیروس از بلور های یخ تشکیل می شوند و رنگ آن ها سفید است و در هوای صاف دیده می شوند. ارتفاع شان از سطح زمین ٥ تا ٩کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های سیرو استراتوس (CIRROSTRATUS CLOUDS)

از ذرات یخ درست شده اند و شبیه رگه های سفید هستند. این ابر ها معمولا هاله ای به دور ماه و خورشید ایجاد می کنند. اگر ابر های سیروس در آسمان باشند و سبب تاریکی آسمان شوند و به سیرواستراتوس تغییر پیدا کنند، باید منتظر بارش باران یا برف باشیم. ارتفاع ابر های سیرواستراتوس ٥ تا ٩کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های استراتوکومولوس (STRATOCUMULUS CLOUDS)

توده های کم ارتفاع و دایره شکل هستند. این ابر ها درحال حرکت اند و معمولا آسمان را کاملا می پوشانند، ولی بیشتر وقت ها عمق شان به قدری کم است که نور خورشید می تواند از آن ها عبور کند و ممکن است باعث بارندگی پراکنده شود، ولی معمولا بعدازظهر ها از بین می روند و هنگام شب آسمان صاف می شود. ارتفاع آن ها کمتر از ٥/٢کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های استراتوس (STRATUS CLOUDS)

این ابر ها در کمترین ارتفاع قرار دارند و لایه یکنواختی مانند مه به وجود می آورند؛ به همین دلیل معروف به مه کوهستان هستند. ابر های استراتوس با اینکه باران زا نیستند، می توانند سبب نم نم باران شوند. وقتی این ابر ها در طول شب به صورت ضخیم تشکیل می شوند و صبح آسمان را می پوشانند، یعنی یک روز آفتابی پیش رو داریم. ارتفاع ابر های استراتوس کمتر از ٥/٢ کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های نیمبو استراتوس (NIMBOSTRATUS CLOUDS)

پوششی کم ارتفاع و تیره به وجود می آورند که نشانه باریدن برف یا باران بعد از ٤ تا ٥ ساعت است. ارتفاع این ابر ها ٥/١ تا ٥ کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

ابر های آلتواستراتوس (ALTOSTRATUS CLOUDS)

این ابرها هاله ای خاکستری رنگ به دور خورشید یا ماه درست می کنند و اگر احتمال بارندگی باشد، ابر ها ضخیم و تیره می شوند و روی خورشید یا ماه را می پوشانند تا سرانجام بارندگی آغاز شود. ارتفاع ابر های آلتواستراتوس از سطح زمین ٥/٢ تا ٦ کیلومتر است.

چگونه هواشناس شویم؟

پیش بینی باد و باران

انسان ها هم بعضی وقت ها می توانند تغییرات هوا را احساس کنند؛ مثلا افرادی که موی مجعد دارند، پیش از هوای بارانی و نامساعد احساس می کنند موهایشان گره خورده و نامرتب شده است. افرادی که به روماتیسم، میخچه و بیماری های مشابه آن مبتلا هستند هم در هوای نامساعد ناراحتی بیشتری احساس می کنند.

برای پیش بینی هوا می توانید از آتشی که در محل کمپ درست کرده اید، هم کمک بگیرید. اگر دود آتش مستقیم به طرف بالا برود، احتمالا هوا صاف خواهد بود؛ ولی اگر دایره وار باشد یا بعد از کمی بالا رفتن دوباره پایین بیاید، باید منتظر طوفان یا دست کم بارندگی باشید.

چگونه هواشناس شویم؟

وقتی قرار است هوا بارانی شود، صدا ها بهتر پخش می شوند و بوی گیاهان بیشتر به مشام می رسد.

اگر شب هنگام آسمان قرمز باشد به این معنی است که رطوبت جو کم است و احتمال بارندگی تا دو ساعت بعد وجود ندارد؛ ولی قرمزبودن آسمان هنگام صبح نشانه نزدیک شدن طوفان است. اگر صبح ها هوا خاکستری باشد یعنی در طول روز بارندگی نخواهد شد؛ ولی اگر عصر ها هوا خاکستری باشد حتما باران می آید.

Corona که حلقه ای رنگی به دور خورشید یا ماه است، اگر بزرگ شود، نشانه ای برای مساعدبودن هوا است و در صورتی که جمع و کوچک شود یعنی باران می بارد. مشاهده رنگین کمان هنگام غروب هم علامت مساعد بودن هوا است.


چگونه هواشناس شویم؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • چگونه هواشناس شویم؟


  هواشناسی یکی از آموزه‌های مهم پیشاهنگی هم هست و گاهی همین مهارت می‌تواند جان یک گروه را از مرگ نجات دهد. در اینجا می‌خواهیم نکاتی را که برای پیش‌بینی وضع هوا استفاده می‌شوند، بررسی کنیم.
 • چطور خودمان هواشناس شویم؟


  وقتی قرار است هوا بارانی شود، صدا‌ها بهتر پخش می‌شوند و بوی گیاهان بیشتر به مشام می‌رسد. اگر شب‌هنگام آسمان قرمز باشد به این معنی است که رطوبت جو کم است و احتمال بارندگی تا دو ساعت بعد وجود ندارد؛ ولی قرمزبودن آسمان هنگام صبح نشانه نزدیک‌شدن طوفان اس
 • سرطان سینه در کمین این زنان قرار دارد/ عوارض زندگی با حیوانات/ چگونه دیرتر پیر شویم؟ /غذا‌هایی که باعث می‌شوند بیشتر گرسنه شویم!


 • هواشناس: تهران چهارشنبه خنک می‌شود


  او در ادامه درباره وضعیت جوی تهران طی امروز بیان کرد: تهران امروز صاف و در برخی ساعات ابری همراه با وزش باد خواهد بود و دمای هوای تهران در گرم‌ترین ساعات به ۳۹ درجه خواهد رسید.
 • با نصب این گجت هواشناس خودتان شوید


  تمایل به پیش‌بینی وضعیت هوا ریشه در گذشته بشر دارد. برخی از این تکنیک‌ها مثل تشخیص جهت باد با انگشت خیس نیز متعلق به گذشتگان است.
 • چگونه به تولید رونق بخشیم؟ / چگونه دانش بنیان شویم؟


  رونق تولیدبه معنای فراگیر شدن فروش تولیدات داخلی به صورت مستمرورقابت پذیرشدن آن با کالاهای خارجی است ومی توان دانش بنیان شدن راشرط اصلی تحقق آن دانست.
 • شخصیت نوع D چیست/چگونه متوجه شویم/چگونه کمک کنیم؟


 • چگونه با ورع شویم؟


  از حضرت صادق (علیه السلام) سؤال شد: مرد با ورع كيست؟ فرمود: آن كه از حرام هاى خدا دورى گزيند.
 • چگونه چاق شویم؟


  برخلاف تصور مردم که همه به دنبال کاهش وزن هستند شاید دغدغه شما این باشد که چگونه چاق شویم؟ همان طور که کاهش وزن دشوار است، برخی با افزایش وزن هم مشکل دارند. در این مقاله با ما همراه شوید تا ۱۶ ماده غذایی سالم و موثر در افزایش وزن و چاقی را به شما معر
 • چگونه چاق شویم


  سلامت نیوز: در روزهایی که در اطرافمان می بینیم بسیاری از افراد تلاش می کنند تا لاغر شوند، هستند افرادی هم که درست 180درجه برعکس به دنبال چاق شدن هستند و این سؤال دائم در ذهنشان می چرخد که با چه راهکارها و روش هایی می توانند به این خواسته شان برسند.
 • چگونه شاد شویم؟


  یک روانپزشک گفت: شاد بودن باعث می شود بهتر بتوانیم چالش های زندگی را مدیریت کنیم.
 • بعد از بچه دار شدن، چگونه مثل قبل شویم؟


  به خاطر داشته باشید که باید پیش از آنکه دوباره به فعالیت‌های سابقتان بازگردید، بسته به نوزاد و زایمان و نیز میزان فعالیت‌تان در گذشته، صبر داشته باشید.
 • چگونه از شر بوی بد پا رها شویم؟


  تعریق زیاد و بوی بد پاها عللی دارد که به کمک برخی روش ها می توانید آن را برطرف کنید.
 • چگونه میلیاردر شویم؟


  در راه ثروتمند شدن، سرمایه‌گذاری با درآمد مهم‌تر از کسب درآمد اولیه است. زیرا درآمد اولیه به سادگی کسب می‌شود و رشد آن کار بس مهم‌تری است.
 • چگونه نویسنده شویم؟


  مهدی رضایی با ارائه توصیه و روش‌های مختلفی به نویسندگان تازه‌کار از چگونگی نوشتن و نویسنده شدن گفت.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها