بازدید: 18

علل تعریق شبانه چیست؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1969502
عرق کردن، واکنش طبیعی بدن است، اما بسیاری از افراد با تعریق زیاد در طول شب مواجه هستند که در روند خواب و کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. تعریق زیاد شبانه با شرایط معمولی فرق دارد و فرد با عرق کردن ناگهانی و بیش از حد معمول طی شب بیدار می‌شود که ممکن است متناوب باشد.

روزنامه خراسان: عرق کردن روندی است که طی آن درجه حرارت، مقدار ادرار، اسید های آمینه ضروری و دیگر ترکیبات بدن تنظیم می شود.

عرق کردن، واکنش طبیعی بدن است، اما بسیاری از افراد با تعریق زیاد در طول شب مواجه هستند که در روند خواب و کیفیت آن تاثیر می گذارد. تعریق زیاد شبانه با شرایط معمولی فرق دارد و فرد با عرق کردن ناگهانی و بیش از حد معمول طی شب بیدار می شود که ممکن است متناوب باشد. اما درباره این مشکل بیشتر بدانیم...

علت اصلی، تحریک سیستم سمپاتیک

گرمای هوا دراین باره نقش مهمی دارد. فارغ از احساس نامطلوب عرق کردن شدید در زمان خواب، این حالت را باید پیامدی از اختلالی جدی در بدن دانست چراکه به طور کلی، نتیجه تحریک سیستم عصبی سمپاتیک است که دلایل مختلفی در بروز آن نقش دارد و قطعا شناخت آن ها اولین عامل بهبود مشکل خواهد بود.

یائسگی

یائسگی، شایع ترین علت پزشکی تعریق شبانه در خانم هاست که تغییرات هورمونی به خصوص کاهش هورمون استروژن مهم ترین عامل زمینه ساز آن خواهد بود. دراین شرایط معمولا فرد از احساس گرگرفتگی رنج می برد که بر روند خواب تاثیر می گذارد و از طرفی ریتم ضربان قلب نیز تغییر می کند. برای مقابله با این مشکل در مرحله اول باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد تا در صورت نیاز درمان هایی برای تنظیم عملکرد هورمونی بدن تجویز شود. همچنین توصیه می شود این خانم ها در محیط خنک بخوابند و در این زمان از لباس های راحت و ملحفه هایی از الیاف نخی استفاده کنند.

علل تعریق شبانه چیست؟

مصرف برخی دارو ها

تعریق شبانه یکی از عوارض شایع مصرف برخی داروهاست، مطالعات نشان می دهد دارو هایی که برای درمان اضطراب و افسردگی تجویز می شود معمولا با دوره هایی از تعریق زیاد در طول شب همراه هستند. افزون بر این، دارو های هورمون تراپی، دارو هایی که برای کاهش قند خون تجویز می شوند و کورتیزون؛ هورمون استروئیدی برای کاهش التهاب و تسکین درد نیز می توانند با این عارضه همراه باشند.

بیماری سل

اگرچه بیشتر علل زمینه ساز تعریق شبانه ناشی از مشکلات حاد نیست، اما با این حال بعضی از بیماری های مزمن مانند سل نیز ممکن است با چنین علامتی بروز کند.
سل بیماری است که سلامت ریه ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در اغلب موارد با دوره های مکرر تعریق همراه است. البته دوره های تب بالا، درد های قفسه سینه، سرفه همراه با دفع خون و مشکلات تنفسی از دیگر علایم این بیماری محسوب می شود.

اختلالات نورولوژیک

اضطراب، تحریک پذیری و حالات عصبی، گاه می تواند دمای بدن را افزایش دهد و بدن را برای رساندن به درجه حرارت طبیعی به تعریق وادارد. این واکنش کاملا طبیعی است و درواقع فقط طی شب بروز نمی کند. با این حال زمانی که به طور مکرر و شدید در طول شب اتفاق بیفتد، ممکن است با دیگر بیماری های مرتبط با سیستم عصبی مانند پارکینسون در ارتباط باشد. آسیب های ناشی از این بیماری ها به سیستم عصبی می تواند به اختلال در ارسال پیام به غدد عرق منجر شود.

هیپرهیدروز مزمن

هیپرهیدروز اصطلاح پزشکی است که نشان دهنده تعریق بیش از حد است که اگرچه علت پزشکی مشخصی به جز ژنتیک ندارد به عنوان یکی از مشکلات شایع و مزمن شناخته می شود. افرادی که دچار هیپرهیدروز هستند ممکن است از تعریق شبانه واحساس گرگرفتگی نیز رنج ببرند. این افراد هنگام خوابیدن به محیط خنک تری نسبت به دیگران نیاز دارند، زیرا دمایی که برای بقیه طبیعی است برای آن ها بسیار گرم و کلافه کننده خواهد بود. این حالت را نمی توان مشکل جدی سلامتی دانست، اما علایم آن اغلب بسیار ناراحت کننده و غیر قابل کنترل است.

علل تعریق شبانه چیست؟

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید زمانی بروز می کند که غده تیروئید، هورمون هایی بیشتر از حد طبیعی تولید کند. در نتیجه، متابولیسم بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد از احساس ناراحتی و تغییراتی در بدن رنج می برد. احساس خستگی در طول روز وتعریق شدید شبانه می تواند از علایم هشداردهنده این بیماری باشد.

به این ترتیب فرد از احساس گرما رنج می برد و حتما نیاز به محیط خنکی برای خوابیدن دارد. این علایم همچنین با تغییرات وزن بدن، لرزش دست ها و ریزش موی شدید نیز همراه است. به هر حال از آن جا که تعریق شدید طی شب تاثیر جدی بر کیفیت خواب دارد حتما باید در صورت تداوم و تشدید این مشکل با پزشک مشورت کرد تا در صورت نیاز درمان مناسب تجویز شود.

منبع: amelioretasante.com


علل تعریق شبانه چیست؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
 • علل تعریق شبانه چیست؟


  عرق کردن، واکنش طبیعی بدن است، اما بسیاری از افراد با تعریق زیاد در طول شب مواجه هستند که در روند خواب و کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. تعریق زیاد شبانه با شرایط معمولی فرق دارد و فرد با عرق کردن ناگهانی و بیش از حد معمول طی شب بیدار می‌شود که ممکن است متن
 • تعریق شبانه نشانه چیست؟


  سلامت نیوز:گاهی اوقات داروها می توانند موجب تعریق شبانه شوند. این شرایط ممکن است از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، تعریق شبانه نشانه ای رایج از تغییرات هورمونی، مانند کاهش هورمون های جنسی زنان در زمان
 • تعریق شبانه نشانه چیست؟


  گاهی اوقات داروها می توانند موجب تعریق شبانه شوند. این شرایط ممکن است از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد.
 • تعریق شبانه در بارداری، علتش چیست؟


  در روزهای پایانی و هفته سی و نهم باردرای علائمی مانند تعریق شدید ممکن است بسیاری از مادران باردار را دچار نگرانی کند.
 • تعریق شبانه را جدی بگیرید


  سلامت نیوز:بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، هورمون ها، داروهای دیابت، داروهای مسکن، و استروئیدها می توانند موجب تعریق شوند. <p class="item-body content-full-news"> <p itemprop="articleBody" class="item-text"> به گزارش سلامت نیوز عص
 • دلایل تعریق شبانه


 • دلایل تعریق شبانه


  سلامت نیوز:عرق کردن، واکنش طبیعی بدن است اما بسیاری از افراد با تعریق زیاد در طول شب مواجه هستند که در روند خواب و کیفیت آن تاثیر می گذارد. تعریق زیاد شبانه با شرایط معمولی فرق دارد و فرد با عرق کردن ناگهانی و بیش از حد معمول طی شب بیدار می شود که
 • تعریق شبانه نوزاد، علل و درمان


  نوزادان اغلب در شب عرق می کنند و این باعث نگرانی والدین نوزاد و پرستار نوزاد می شود.
 • دانستنی‌هایی درباره تعریق شبانه


  بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، هورمون ها، داروهای دیابت، داروهای مسکن، و استروئیدها می توانند موجب تعریق شوند.
 • دانستنی هایی درباره تعریق شبانه


  سلامت نیوز:بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، هورمون ها، داروهای دیابت، داروهای مسکن، و استروئیدها می توانند موجب تعریق شوند.تعریق های شبانه که به نام هایپرهیدروزیس خواب نیز شناخته می شوند، همان گونه که از نام آنها مشخص است به تعریق بیش ا
 • تعریق شبانه سر در کودکان، چه علتی دارد؟


  شاید تعجب کنید کودک شما بدون اینکه شب ادراری داشته باشد لباسهایش خیس است، این یکی از حالت های عرق کردن مخصوصا هنگام خواب شبانه است.
 • تعریق شبانه در بارداری، چاره‌ای دارد؟


  لگنم بدجوری درد میکرد دیروز دکتر رفتم شش تا بتامتازون داد، سه تادیروز زدم، سه تاش هم امروز.
 • ۷ بیماری که با تعریق خواب شبانه به سراغتان می‌آید+ اینفوگرافی


  افرادی که دارو‌های ضد افسردگی مصرف می‌کنند در خواب شبانه عرق می‌کنند.
 • تاثیر تعریق شبانه بر اختلال شناختی زنان در دوران یائسگی


  در نظر متخصصان خواب خوب شبانه با سلامت افراد مرتبط است، اما نتایج تحقیق جدید نشان داد، زنان در دوران یائسگی که تعریق شبانه دارند، با افزایش مدت زمان خواب به اختلالات شناختی مبتلا می‌شوند.
 • ورزشی که بیش از دویدن کالری می‌سوزاند/ تعریق شبانه را جدی بگیرید/ خوراکی که به ما تناسب اندام می‌بخشد/ بیماری‌های مرگ بار در کمین زنان سالمند است


پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها