بازدید: 10

جامائیکا: موزه بریتانیا دو مجسمه چوبی باستانی ۵۰۰ ساله را به جامائیکا پس بدهد / موزه بریتانیا: این آثار را اوایل قرن بیستم خریده‌ایم

منبع : انتخاب کد خبر: 1967084
مقامات جامائیکایی از موزه بریتانیا خواستند دو مجسمه چوبی باستانی پانصد ساله را به کشور بازگرداند. «الیویا گرینج» وزیر فرهنگ جامائیکا بیان کرد: «این آثار باستانی در جریان اولین پروژهای باستان‌شناسی و در زمانی که جامائیکا هنوز جزو مستعمرات بریتانیا محسوب می‌شد، از کشور خارج شده است.» این دو مجسمه در سال ۱۷۹۲ کشف شدند و «ویلیام اولدمن» یک مجموعه‌دار لندنی آن‌ها را خریداری کرد و پس از جنگ جهانی دوم فروخته شد. سخنگوی موزه بریتانیا بیان کرد: «این آثار باستانی، بخشی از مجموعه‌ی متعلق به «اولدمن» است که اوایل قرن بیستم توسط موزه خریداری شده است.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پس از درخواست مقامات جامائیکا برای بازگرداننده شدن مجموعه آثار باستانی جامائیکایی موجود در موزه بریتانیا، این موزه با درخواست استرداد آثار باستانی بیشتری مواجه شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، مقامات جامائیکایی این بار از موزه بریتانیا خواستند دو مجسمه چوبی باستانی پانصد ساله را به کشور بازگرداند.

یکی از این مجسمه های چوبی، خدای باران را به تصویر می کشد.

بلافاصله پس از آنکه این دو مجسمه چوبی در سال ۱۷۹۲ در یک غار کشف شدند، «ویلیام اولدمن» یک مجموعه دار لندنی آن ها را خریداری کرد. مجموعه آثار باستانی و هنری این مجموعه دار انگلیسی، پس از جنگ جهانی دوم فروخته شد.

سخنگوی موزه بریتانیا با اشاره به اینکه این موزه تاکنون هیچ درخواست رسمی از وزیر فرهنگ جامائیکا دریافت نکرده است، بیان کرد: «این آثار باستانی، بخشی از مجموعه ی متعلق به «اولدمن» است که اوایل قرن بیستم توسط موزه خریداری شده است.»

«الیویا گرینج» وزیر فرهنگ جامائیکا در سخنرانی ماه گذشته اش در پارلمان بیان کرد: «این آثار باستانی در جریان اولین پروژهای باستان شناسی و در زمانی که جامائیکا هنوز جزو مستعمرات بریتانیا محسوب می شد، از کشور خارج شده است.»

«گرینج» اظهار کرد: «این آثار باستانی حتی به نمایش گذاشته نمی شوند. نمی توان برای این آثار باستانی قیمتی تعیین کرد، این آثار باستانی از جایگاه مهمی در تاریخ جامائیکا برخوردار هستند و به مردم این کشور تعلق دارند. ما در تلاشیم با کمک انجمن ملی استرداد آثار باستانی (یک ارگان دولتی) این آثار را به کشور بازگردانیم.»

این درحالی است که سخنگوی موزه بریتانیا مدعی است، این آثار از سال ۲۰۰۹ در یکی از گالری های این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

او بیان کرد: « این آثار تاکنون بارها برای حضور در نمایشگاه های موقتی به کشورهای مختلفی همچون هند، ژاپن، اسپانیا، فرانسه و سنگاپور قرض داده شده اند.»

موزه بریتانیا با درخواست استرداد آثار باستانی بسیار از کشور های مواجه شده است. چندی پیش مقامات نیجریه و اتیوپی خواستار بازگردانده شدن آثار باستانی به کشورشان شده بودند.


جامائیکا: موزه بریتانیا دو مجسمه چوبی باستانی ۵۰۰ ساله را به جامائیکا پس بدهد / موزه بریتانیا: این آثار را اوایل قرن بیستم خریده‌ایم
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها